WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 24 stycznia 2019 r.
Imieniny obchodzą: Felicja, Rafał, Tymoteusz

Światło w tunelu

Anna Księżopolska  |  13 lutego 2018

Nowy rok i nowe wiadomości odnośnie budowy tunelu w ciągu ulicy Raczkiewicza. Jak Państwo zapewne wiedzą, w zeszłym roku Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych ogłosił przetarg na wyłonienie projektantów 3 bezkolizyjnych przejazdów – w Rembertowie w ciągu ulicy Chełmżyńskiej i w ciągu ulicy Chruściela oraz w Wesołej w ciągu ulicy Raczkiewicza. W przetargu na interesujący nas, mieszkańców Wesołej, projekt tunelu oferty złożyły trzy firmy. Najkorzystniejszą ofertę przedstawiła firma TPF sp. z o.o. z Warszawy, która z ceną 1 762 583,00 wygrała przetarg. W dniu 18 stycznia tego roku nastąpiło podpisanie umowy. Można więc powiedzieć, że widać nie nikłe światełko, ale całkiem silny strumień światła w tym tunelu.

A jak tunel będzie wyglądał? Jak będzie przebiegał? Jakie będą rozwiązania drogowe? Na te właśnie pytania odpowiedzieć ma projektant. Na przygotowanie kompletnego projektu ma 18 miesięcy od dnia podpisania umowy.

W założeniach i wymaganiach Inwestora w koncepcji programowej znajduje się zapis, iż projektant rozpatrzy minimum trzy warianty planowanego przedsięwzięcia:

- tzw. wariant „nic nie robić”, zakładający zaniechanie planowanej inwestycji,

- co najmniej dwa warianty inwestycyjne, w tym jeden bazujący na już uzyskanej decyzji środowiskowej i drugi zakładający konieczność uzyskania nowej decyzji (gdy zaproponowane rozwiązania będą tego wymagały).

Zadaniem projektanta, po zebraniu wszelkich informacji o istniejącym stanie zagospodarowania terenu oraz istniejących rozwiązaniach, jest zaprojektowanie inwestycji i wskazanie, po przeprowadzeniu wielokryterialnej analizy, najkorzystniejszego wariantu wykonania wraz z uzasadnieniem dokonanego wyboru. Oczywiście projektant musi wziąć pod uwagę nie tylko stan istniejący, ale również wymagania Inwestora oraz zainteresowanych instytucji.

Inwestor w swoich wymaganiach zastrzegł konieczność zachowania rezerwy do budowy dwóch torów – jeden po północnej, drugi po południowej stronie istniejącego układu torowego. Wymaga również zaprojektowania rozwiązań dostosowujących lokalizację peronów do nowego, zmienionego układu komunikacyjnego w celu, cytuję:„zoptymalizowania komunikacji podróżnych między peronami oraz infrastrukturą zlokalizowaną w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu”. Oznacza to nic więcej, jak tylko takie zaprojektowanie przejść, schodów, wind, aby możliwe było bezproblemowe dojście do peronów, przejście na teren Placu Wojska, dojście do ulic w okolicy stacji i do przystanku autobusowego. Niestety na tym etapie nie wiadomo jeszcze, jakie rozwiązanie dotyczące trasy i przystanku końcowego autobusu linii 198 zostanie wybrane.

Również władze dzielnicy postawiły swoje wymagania, dotyczące: utrzymania przejezdności ulicy Głowackiego, konieczności dostosowania komunikacji pieszej w tunelu umożliwiającej skomunikowanie z peronami, poprowadzenia ścieżek rowerowych w projektowanym tunelu. Podniesiona została również kwestia niewątpliwej konieczności budowy parkingu typu P+R (niestety nie jest to przedmiotem niniejszej inwestycji, a szkoda). Co istotne, na czas realizacji inwestycji wykonawca robót zapewnić ma tymczasowe przejazdy przez układ torów.

Również do założeń projektowanej inwestycji odniosła się Agencja Mienia Wojskowego. W piśmie skierowanym do Inwestora wnosi, aby planowana inwestycja nie ingerowała w działkę znajdującą się tuż przy rondzie (północno-wschodnia część ronda). Działka ta została sprzedana firmie Rogowski Development Sp. z o.o. z przeznaczeniem na cele handlowo-usługowe.

 

 

 

Tagi: tunel, przejazd, budowa dróg, inwestycje, ZMID


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast noworoczny

Kalendarz Imprez

Styczeń 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Najbliższe wydarzenia


Czwartek, 24 stycznia 2019

Zaproszenie na gabinet VR

Piątek, 25 stycznia 2019

Spotkanie w 75 rocznicę walki Armii Krajowej w Radości w 1944r. - 25 stycznia 2019 r.

Sobota, 26 stycznia 2019

III Marsz Śladami Powstańców Styczniowych 1863 r.

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Które z wydań Wiadomości Sąsiedzkich czytasz najczęściej?

Wawer
Wesoła
Praga Południe
Rembertów
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń