WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Środa, 5 października 2022 r.
Imieniny obchodzą: Igor, Placyd, Apolinary

Pomnik smogu

Stowarzyszenie Razem dla Wawra, Rada Osiedla Falenica - Jacek Wiśnicki   |  18 lutego 2018

Przyzwyczajeni do określania Wawra „zieloną dzielnicą”, mamy trudność z przejściem do porządku dziennego nad faktem, że oddychamy najgorszym powietrzem w Warszawie. Wawer wyróżnia tyleż zieleń, co gęstość smogu, co dowcipnie podsumowali aktywiści w nazwie swojego facebookowego profilu – Smog Wawerski.

Smog podejrzewany jest o kilkadziesiąt tysięcy zgonów w roku, sprzyja astmie, chorobom układu krążenia, a najbardziej na niego narażone są dzieci. Dla nas to wystarczający powód, by zacząć działać. Zaczęliśmy od naszego podwórka, czyli Falenicy. Statystyki naszego osiedla wyglądają zatrważająco. W znacznym stopniu za smog w Falenicy odpowiada miasto. Znajduje się tu prawie 350 najniższej klasy pieców opałowych, tzw. „kopciuchów”, zainstalowanych w budynkach komunalnych. To aż 20% wszystkich takich pieców znajdujących się w zarządzie miasta! To dlatego Rada Osiedla Falenica podjęła uchwałę, by wawerski ZGN zintensyfikował wymianę najniższej klasy pieców na źródła niskoemisyjne, np. ogrzewanie gazowe. Niedawno dzielnica ogłosiła, że dostała dodatkowe środki na wyminę pieców. To dobra wiadomość, choć to tylko kropla w morzu potrzeb. 
Także dlatego wspólnie z innymi aktywistami i mieszkańcami podjęliśmy walkę o likwidację „kopciucha” w nastawni w Falenicy. Nastawnia to duży szary budynek przy przejeździe kolejowym, w którym urzęduje zawiadowca stacji. Charakterystyczną cechą budynku są kłęby dymu wydobywające się z komina, które często zadymiają całe falenickie centrum, „witając” i „żegnając” podróżnych. Czasem natężenie dymu jest tak duże, że do nastawni była wzywana straż pożarna. Ludzie myśleli, że to pożar... Fakty są takie, że za dym odpowiada archaiczny sposób ogrzewania – najniższej klasy piec – oraz rozrzutność zarządcy PKP PLK. Dość powiedzieć, że na ogrzanie budynku zużywa się 13 ton węgla rocznie! Od kilku miesięcy staramy się przekonać PLK, by zmieniło sposób ogrzewania budynku w trybie natychmiastowym. PLK odpowiada, że zmodernizuje budynek w latach 2020-2022, kiedy nota bene w związku z przebudową linii kolejowej nie będzie on już pełnił roli nastawni i stanie się zbędny. Cóż, z punktu widzenia ojca trójki dzieci i sąsiada nastawni muszę powiedzieć, że czekanie cztery lata, podczas których dróżnik wypuści w powietrze kolejnych 50 ton węgla, jest nie do zaakceptowania. Przygotowałem więc petycję, którą do tej pory podpisało ponad 550 osób. Temat stał się nośny i medialny. W tej sprawie zapytanie poselskie zgłosił Marszałek Sejmu RP Stanisław Tyszka, który zaprosił nas na rozmowę do swojego gabinetu. Kilka dni później w tej sprawie interweniował też poseł Paweł Lisiecki. Nadal czekamy na odpowiedzi. Najnowsze wieści głoszą, że PLK przeszkoliło swoich palaczy z oszczędnego palenia w piecu...
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że likwidacja „kopciucha” w nastawni nie rozwiąże problemu zanieczyszczonego powietrza w Wawrze czy Falenicy. Za to odpowiadamy wszyscy. Nastawnia jest dla nas symbolem, tytułowym pomnikiem smogu, która uwydatnia niemożność i bierność instytucji w ochronie zdrowia obywateli. Symbole mają swoją wagę. Dlatego walczymy o nastawnię. Trzeba sobie uświadomić, że nie ma żadnych racjonalnych przesłanek ku temu, żeby dzielnica położonego na nizinie miasta, bez wielkiego przemysłu, otoczona lasami, oddychała toksycznym powietrzem. Możemy to zmienić.

Tagi: zanieczyszczenie powietrza, smog, ochrona środowiska, Wawer


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Październik 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia


Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń