WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 30 maja 2020 r.
Imieniny obchodzą: Joanna, Feliks, Ferdynand

Projekt "Oswajanie starości" fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”

Fundacja Porozumienie Bez Barier  |  26 lutego 2018

Projekt "Oswajanie starości" fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”

W 1997 roku Jolanta Kwaśniewska, ówczesna Pierwsza Dama RP, powołała do życia Fundację „Porozumienie Bez Barier”, która działa nieprzerwanie do dziś dnia wciąż doskonaląc formy i jakość udzielanej pomocy. W marcu 2004 roku Fundacja otrzymała status Organizacji Pożytku Publicznego.

Od 2013 roku Fundacja zaangażowała się w prowadzenie autorskiego programu pn. „Oswajanie starości”, którego misją jest podniesienie problematyki starości oraz przeciwdziałanie społecznemu wykluczeniu osób starszych. Kluczowym założeniem przedsięwzięcia jest wymiana doświadczeń międzypokoleniowych poprzez nawiązanie i prowadzenie dialogu. Staramy się określać starsze pokolenie przez pryzmat ich doświadczenia, rzadkich umiejętności, energii, pasji i kompetencji. Przy Fundacji powstała Rada Programowa Seniorów oraz Zespół ekspertów ds. Polityki Senioralnej.

„Oswajanie starości” oznacza uświadomienie sobie, że starość jest nieuchronnym etapem naszego życia, ale to od nas samych zależy, jak się na ten etap przygotujemy. Zależy nam na odczarowaniu tego okresu życia: starszy człowiek może być aktywny i piękny. Zaawansowany wiek nie musi oznaczać wykluczenia ani poczucia braku przydatności – wyjaśnia Jolanta Kwaśniewska.

W 2015 roku Fundacja stworzyła kampanię edukacyjno-społeczną, w ramach której udało się nieodpłatnie wyprodukować spot podnoszący problem starości. W spocie wystąpił m.in. wybitny polski aktor Pan Franciszek Pieczka, który użyczył swojego wizerunku na potrzeby programu „Oswajanie starości”. https://www.youtube.com/watch?v=JMvGLDp71Dc

W ramach programu Fundacja przygotowuje, partycypuje w organizacji, a także uczestniczy w debatach publicznych, kongresach, konferencjach, kampaniach medialnych, audycjach, piknikach i szeregu przedsięwzięć kulturalnych. Wraz z Wydawnictwem Burda Media wydaliśmy poradnik kierowany do osób dojrzałych pt. „Jedz zdrowo, ćwicz z głową, żyj szczęśliwie”, a w Warszawie przy ul. Pięknej 3A podziwiać można piękny mural z wizerunkiem Pana Franciszka Pieczki, cytujący hasło „Czy całe moje życie nie jest godne Twojej uwagi?”. W grudniu 2017 roku wraz z Akademią Kulinarną Whirlpool zorganizowaliśmy bożonarodzeniowe, międzypokoleniowe warsztaty kulinarne dla Seniorów oraz Dzieci z Domu Dziecka. Idea warsztatów zrodziła się z pragnienia podkreślenia wagi roli, jaką w naszym życiu odgrywają osoby starsze oraz umożliwienie Seniorom podzielenie się z Dziećmi swoim bogatym życiowym doświadczeniem, niezwykłymi umiejętnościami, cierpliwością i pokorą. W ramach warsztatów Babcie oraz Dziadkowie podzielili się z Dziećmi swoimi ulubionymi wigilijnymi przepisami, wspólnie przygotowali pyszne dania oraz opowiedzieli o świątecznych tradycjach i historiach z własnego dzieciństwa.

Jednym z elementów programu „Oswajanie starości” jest projekt „Kąciki Babci i Dziadka”, w ramach którego Fundacja dokonuje metamorfozy wybranej przestrzeni w Domach Pomocy Społecznej oraz placówkach zrzeszających osoby starsze. https://fpbb.pl/program/oswajanie-starosci/kacik-babci-i-dziadka/ Nasze wizyty w Domach Pomocy Społecznej utwierdzają nas w przekonaniu, że ta grupa ludzi jest często pomijana, lekceważona, zaniedbywana i pozostawiona samym sobie. Dlatego tak, jak przez kilkanaście lat tworzyliśmy „Motylkowe Szpitale dla Dzieci”, zmieniając szarą rzeczywistość w kolorowy, baśniowy świat, tak dziś tworzymy „Kąciki Babci i Dziadka” jako miejsca przyjazne, wielofunkcyjne i otwarte na ludzi. Odnowiona sala czy świetlica daje możliwość wypoczynku, jak również komunikacji ze światem oraz aktywizacji Seniorów poprzez działania, które wcześniej były niemożliwe ze względu na istniejące bariery infrastrukturalne lub brak odpowiedniego wyposażenia.

Dotychczas udało nam się zrealizować pięć „Kącików” na terenie całego kraju:

  1. W Domu Pomocy Społecznej Towarzystwa Przytułku św. Franciszka Salezego na warszawskim Solcu (grudzień 2015 r.)
  2. W Domu Pomocy Społecznej „Leśna Oaza” w Słupsku (lipiec 2016 r.)
  3. W Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kontkiewicza w Częstochowie (grudzień 2016 r.)
  4. W Międzypokoleniowym Centrum Edukacji na warszawskim Wilanowie (wrzesień 2017 r.)
  5. W Domu Pomocy Społecznej „Samarytanin” we Wrocławiu (listopad 2017 r.)

Wiele się robi dla dzieci i jest to bardzo potrzebne, ale nie można zapominać o osobach starszych, które także potrzebują troski i zainteresowania. Zwłaszcza, że będzie ich przybywało – starzenie się społeczeństw jest niezaprzeczalnym faktem, o skali globalnej. Starości nie unikniemy, ale możemy mieć wpływ na to jak będzie wyglądać. Stąd pomysł, by tworzyć miejsca, które będą aktywizować osoby starsze – mówi Prezeska Fundacji, Jolanta Kwaśniewska.

Realizacja każdego „Kącika” uruchamia pokłady energii i zaangażowania nie tylko ze strony personelu oraz mieszkańców DPS-ów, ale też całej lokalnej społeczności. Widząc, że dzięki naszej inicjatywie realnie odmieniamy szarą rzeczywistość Domów Pomocy Społecznej, od stycznia 2018 roku rozpoczęliśmy realizację kolejnego „Kącika”, tym razem w Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty w Lublinie. Serdecznie zachęcamy do śledzenia metamorfozy na naszej stronie!

Pomóż oswoić Starość – przekaż swój 1% podatku Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” na realizację programu „Oswajanie Starości”! Rozlicz się z nami prosto, szybko i za darmo ONLINE lub pobierz program, za pomocą którego łatwo rozliczysz swój PIT. https://fpbb.pl/1-procent-2018/ Środki zgromadzone tytułem 1% pozwalają nam m.in. realizować kolejne „Kąciki Babci i Dziadka” w całej Polsce!

Metamorfoza wrocławskiego „Kącika” tuż przed otwarciem (Fot. Babyloon Studio Andrzej Jarczewski)

Tagi: oswajanie starości, starość, kącik babci i dziadka, wsparcie, fundacja, pomoc


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Maj 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 30 maja 2020

Koncert teatralny online - Poczytaj mi i zaśpiewaj

Wtorek, 30 czerwca 2020

Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Co myślisz o powrocie systemu roweru miejskiego (Veturilo) w Warszawie?

Pomysł dobry, ale w praktyce słabo działa - częste problemy z wypożyczeniem/oddaniem roweru
Świetny pomysł i doskonale się sprawdza w Warszawie
Zbyt często brakuje rowerów na stacjach, z których chciałbym/chciałabym skorzystać
Może być, ale bez rewelacji
Świetnie promuje jazdę na rowerze
Źle, że go wprowadzili, bo teraz trzeba na chodniku (jako pieszy) mieć oczy dookoła głowy, tylu tu rowerzystów
Fajny, ale rowery często się psują
Dobry, ale za mało stacji wypożyczenia
Nie wiem, nie korzystam
Kiepski, w innych miastach to działa lepiej
Co z tego, że są rowery jak prawie wcale nie ma ścieżek rowerowych?
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń