WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 22 września 2019 r.
Imieniny obchodzą: Tomasz, Maurycy

Nie pozwól, by podzielili Wawer „wielkim murem”!

Hanna Kowalska  |  21 marca 2018

Modernizacja wawerskiego odcinka linii kolejowej nr 7, potocznie zwanej otwocką, zbliża się wielkimi krokami. Na innych odcinkach prace już trwają, u nas na razie cisza (roboty budowlane na naszym odcinku zaplanowane są na lata 2020-22). Nie chcemy jej nazywać ciszą przed burzą, ale na pewno jest to cisza przed wielką i nieodwracalną zmianą naszego lokalnego krajobrazu. Nie od dziś wiadomo, że wawerscy radni zaproponowali wybudowanie ekranów akustycznych wzdłuż tejże linii, mających ograniczyć hałas zwiększonej podaży pociągów spowodowanej wybudowaniem trzeciego toru. Niestety choć ta funkcja ekranów akustycznych jest dobra, ich poważnym skutkiem ubocznym jest wprowadzenie do krajobrazu masywnego i ze swej natury brzydkiego obiektu, który wyraźnie przedziela obszary, pomiędzy którymi się znajduje, oraz ograbia nas z ładnych widoków (nie tylko pasażerowie pociągów będą widzieli szaro-bury mur za oknami zamiast roślinności i stojących za nią domów i innych widoków okolicy, ale też nam, mieszkańcom, ekrany trwale zasłonią kawał krajobrazu).

Jak informuje rzecznik PKP PLK, samo wybudowanie tych ekranów nie jest jeszcze przesądzone. Zgodnie z decyzjami środowiskowymi, zostaną powtórzone badania poziomu hałasu i dopiero wtedy będzie można stwierdzić, czy ekrany zostaną wybudowane. Pod koniec 2019 roku, po uzyskaniu pozwolenia na budowę, inwestor będzie w stanie określić, czy pojawią się ekrany przy wawerskich torach.

Gdyby jednak miały powstać, mieszkańcy Wawra chcieliby mieć wpływ na ich wygląd. Jak wiadomo, ekran ekranowi nierówny, te wybudowane „po taniości” są szpetne, a w dodatku mało trwałe, czyli z upływem lat będą coraz brzydsze i coraz gorzej będą spełniać swoje funkcje akustyczne. Ale można użyć szlachetniejszych materiałów i zrobić wiele, by od strony estetycznej ekrany akustyczne cieszyły oko, zamiast wywoływać poczucie oddzielenia murem od reszty świata. Istnieje szereg ciekawych rozwiązań wizualnych dla takich ekranów – począwszy od namalowania murali, a skończywszy na obsadzeniu pnączami.

Ważne jest jednak, aby o uwzględnienie estetycznych potrzeb mieszkańców Wawra zawalczyć w odpowiednim momencie. Dlatego Stowarzyszenie „Razem dla Wawra” przygotowało stosowny apel i zachęca wszystkich mieszkańców do jego poparcia. Jak słusznie zauważa, wyraźnie widać dysproporcję między starannością, z jaką Urząd Miasta st. Warszawy zabiega o jak najbardziej przyjazne mieszkańcom rozwiązania w centralnych dzielnicach Warszawy, a zupełnym brakiem zainteresowania, gdy chodzi o obrzeżne dzielnice. To się musi zmienić! Pociągi przejadą, a nam, mieszkańcom, zostaną smutne szare mury ekranów akustycznych. Nie możemy do tego dopuścić.

Apel Stowarzyszenia podnosi następujące postulaty:

- włączenie się miasta st. Warszawy w projektowanie całościowych rozwiązań i aranżacji przejść dla pieszych na wawerskim odcinku linii kolejowej nr 7,

- opracowanie spójnej wizji estetycznej dla wszystkich przejść dla pieszych oraz tuneli na terenie dzielnicy Wawer, przy rozważeniu trybu konkursowego,

- przygotowanie wizualizacji i uwzględnienie możliwości konsultacji rozwiązań z mieszkańcami,

- podjęcie rozmów celem minimalizacji negatywnych skutków budowy ekranów, np. poprzez wybór szlachetniejszych materiałów lub obsadzenie ich pnączami.

Z całością stanowiska zapoznacie się w poniżej załączonym pliku PDF.
A jeśli macie dodatkowe pytania, kontaktujcie się ze Stowarzyszeniem „Razem dla Wawra” pod adresem mailowym: kontakt@razemdlawawra.pl.

Tagi: linia otwocka, ekrany wzdłuż linii otwockiej, ekrany akustyczne, ekrany wzdłuż linii kolejowej


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 22 września 2019

Koncert Filharmonii Narodowej w Zerzniu

Niedziela, 22 września 2019

Dni Transportu Publicznego 2019

Niedziela, 22 września 2019

Tabata i Nordic Walking

Zgłoś wydarzenie

Wesbud
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jakie uczucie zwykle towarzyszy Ci podczas roku szkolnego?

radości
spokoju
strachu
podekscytowania
zdenerwowania
obojętności
znudzenia
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń