WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 30 marca 2023 r.
Imieniny obchodzą: Amelia, Leonard, Dobromir

Tajemnicze rady osiedli

Anna Oleksiak   |  11 maja 2018

Rada Dzielnicy Praga-Południe w dniu 17 kwietnia br. podjęła uchwałę określającą termin i tryb przeprowadzenia wyborów do rad jednostek niższego rzędu działających na terenie naszej dzielnicy. Wybory odbędą się w dniu 17 czerwca 2018 w godzinach 9.00-20.00.
 

Czym są rady osiedli?

Wiedza o funkcjonowaniu rad osiedli – jednostek administracyjnych w organizmach dzielnic – jest niewielka, by nie powiedzieć żadna. Większość społeczeństwa kojarzy je z radami nadzorczymi spółdzielni mieszkaniowych. Są to określone terytorialnie rejony dzielnicy spełniające ważną rolę opiniodawczą jednostki pomocniczej i służą mieszkańcom jako organ pośredniczący z władzami. W ramach tego pośrednictwa dostarczają mieszkańcom informacji o planach i zamierzeniach władz samorządowych, a także podejmują interwencje w interesie mieszkańców. W ich imieniu występują z inicjatywami zmierzającymi do ulepszenia działalności organów dzielnicy i poprawy warunków życia mieszkańców oraz działają na rzecz zbliżania ich do siebie jako członków wspólnoty osiedlowej.

Rady osiedli – zgodnie ze statutem – składają się z ludzi mieszkających na terenie tego samego osiedla i uprawnionych do głosowania w tym rejonie. Kandydatów typują mieszkańcy, a nie organizacje polityczne i wybierani są w powszechnych, równych i bezpośrednich wyborach, w głosowaniu tajnym. Radni osiedlowi działają wyłącznie społecznie, bez wynagrodzeń i diet. Są to więc nasi sąsiedzi o podobnych doświadczeniach, borykający się z takimi samymi problemami.

Szerokie kompetencje rad

Tu teoria rozmija się z praktyką. Rady osiedli mają określone statutem duże kompetencje, ale w praktyce są one  marginalne, a lokalna społeczność ma niewielką świadomość, że tuż „za rogiem” czekają na nią społecznicy, by pomóc w rozwiązaniu problemów w zakresie:

- poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego na ulicach i terenach przydomowych, m.in. poprzez zgłaszanie służbom porządkowym istniejących zagrożeń, inicjowanie m.in. monitoringu, wyznaczania, oznakowania i instalacji świateł ulicznych na przejściach dla pieszych itp.,

- przeciwdziałania zakłócaniu porządku publicznego, m.in. umieszczaniu i działaniu w budynkach mieszkalnych lub w ich sąsiedztwie salonów gry, głośnych dyskotek, punktów sprzedaży dopalaczy itp.,

- szukania rozwiązań chroniących mieszkańców i ich lokale przed hałasem zakłócającym spokój i ciszę nocną,

- przeciwdziałania likwidacji placówek handlu i usług najbardziej potrzebnych mieszkańcom w pobliżu ich domów,

- zagospodarowania wolnych terenów,

- ochrony i troski o otaczającą zieleń,

- poprawy w utrzymaniu czystości ulic.

Osiedlowi radni bezradni?

Skoro mowa o tak szerokich i istotnych dla współczesnego społeczeństwa kompetencjach rad, warto zastanowić się, na ile słaba pozycja rad – prawie niewidoczna w ich działaniach – jest wynikiem obiektywnych przyczyn, a na ile braku inicjatywy samych radnych? Frekwencja w wyborach osiedlowych jest niewielka – w poszczególnych rejonach od 0,6% do 3%. Równie słabo wygląda sprawa zgłaszania kandydatur na radnych osiedlowych. W wielu rejonach dzielnicy zgłoszono dokładnie taką liczbę kandydatów, jaka powinna zasiadać w radzie, ba, w niektórych liczba była mniejsza. Zatem należy zadać pytanie, czy przeprowadzanie wyborów ma sens? Może określona statutem liczba członków jest za duża? Praktyka pokazuje, że niejednokrotnie na posiedzeniach trudno zebrać kworum do podjęcia uchwał. Są członkowie, którzy podczas czteroletniej kadencji na spotkaniach byli obecni raz, może dwa…

Istotnym problemem jest brak odpowiedniego promowania działań rady, informacji o jej pożytecznej roli dla mieszkańca. Ludzie powinni dowiedzieć się o istnieniu i działaniach rad osiedli. Opublikowanie na stronie internetowej urzędu postu, że ogłoszono wybory do rad osiedli, oraz rozwieszenie plakatów nie zwiększą zainteresowania działalnością samorządów.

A może to brak zainteresowania Dzielnicy rolą rad? Bardzo rzadko Urząd zwraca się do rad o opinię. Może warto byłoby określić standard spraw do koniecznego opiniowania przez rady? Tych pytań jest wiele, ale jest jedyna sensowna odpowiedź, która brzmi: Istnienie rad osiedli i wybory do nich MAJĄ SENS! Należy jednak zacząć traktować je poważnie, tak jak ustalają to statutowe kompetencje i wykonywana społeczna praca z większymi możliwościami niż np. w NGO-sach. Nade wszystko praca w radach jest dobrą szkołą samorządności, której jeszcze ciągle się uczymy.

Zainteresujmy się radami osiedli, bo tylko w ten sposób zmotywujemy radnych osiedlowych do bardziej konstruktywnej pracy na rzecz mieszkańców. Chlubne wyjątki pracowitych rad osiedlowych na Pradze-Południe oczywiście się zdarzają. Rada Osiedla Kamionek i Rada Osiedla Saska Kępa w obecnej kadencji utworzyły Forum Rad Osiedli, które co kilka miesięcy organizuje wspólne spotkania. Jest to okazja do wymiany informacji i pomysłów, a także szukania możliwości wspólnych inicjatyw – np. w sprawie uciążliwych imprez na Stadionie Narodowym. Obydwie rady przywiązują dużą wagę do komunikacji z mieszkańcami przez Internet , dzięki czemu skutecznie docierają do sedna problemów proponowanych do rozwiązania przez władze dzielnicy.

I niech takie wyjątki staną się południowo-praską normą.

 

 

Tagi: Wybory do rady osiedlowej, rada, rady osiedla


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Marzec 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 1 kwietnia 2023

Leśna Triada Biegowa - ruszyły zapisy!

Zgłoś wydarzenie

smartschool2
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń