WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 4 marca 2021 r.
Imieniny obchodzą: Łucja, Kazimierz, Eugeniusz

Parę pytań o ścieżki rowerowe

Redakcja  |  14 maja 2018

Nie od dziś wiadomo, że ilość dróg dla rowerów w naszej dzielnicy jest bardzo symboliczna. Te nieliczne, które istnieją, powstały na ogół przy okazji głębokich modernizacji lub budowy nowych ulic i rzadko kiedy są połączne w jakąś sięć. A wręcz istnieją między nimi luki, które aż się prosi załatać. Mimo to sądziłem, że należy się cieszyć chociaż tym, co jest. Niestety... Ostatnio, jak mi się zdaje, wykonano krok wstecz. Przy w miarę nowej i bardzo przydatnej ścieżce rowerowej wzdłuż przedłużonego niedawno odcinka ulicy Skalnicowej stoją obecnie znaki informujące, że jest to droga pieszo-rowerowa. Czyli że dopuszczono na niej także ruch pieszy. Wyjątkiem są odcinki przy przystankach autobusowych. Skąd ta zmiana, niekorzystna tak dla rowerzystów, jak i bezpieczeństwa pieszych? Wszak po drugiej stronie ulicy jest zwykły chodnik, nie był wystarczający?

Z kolei druga w miarę nowa droga (niestety również pieszo-rowerowa) wzdłuż ulicy Łasaka mało nadaje się do użytku. W ubiegłym roku kładziono pod nią jakieś instalacje, po czym na odcinku od boiska do Gocławia do dziś nie odtworzono nawierzchni, a jedynie zasypano wykop gruzem. W dodatku ten swoisty tor przeszkód meandruje po całej jej szerokości. Kiedy doczekamy się tu gładkiej i bezpiecznej nawierzchni?

Chciałbym również zapytać, jak wygląda aktualnie sprawa z „czerwonym chodnikiem” wzdłuż ul. Mrówczej. Wiele lat temu była to droga rowerowa, która jednak straciła ten status i do niedawna była zwykłym chodnikiem. Ostatnio jednak w rejonie skrzyżowania z ul. Zwoleńską, patrząc w stronę południową, pojawiły się znaki wskazujące, że znów jest tam oficjalnie dopuszczony ruch pieszo-rowerowy. Byłoby to świetne, bo i tak wszyscy tędy jeżdżą. Niestety, znaki te stoją tylko w tym jednym miejscu, nie ma ich chyba ani od strony ul. Panny Wodnej, ani na odcinku za wjazdem do tunelu, czyli w stronę ul. Lucerny (nie licząc krótkich odcinków DDR powstałych przy budowie tunelu i ronda). To jak to w końcu jest, można po tym czerwonym chodniku legalnie jeździć rowerem czy nie?

 

Michał Pawlak

 

Na ulicy Skalnicowej od ul. Zasadowej do hotelu Hiton jest ścieżka rowerowa i nic nie było w tej materii zmieniane. Ścieżka rowerowa na ul. Łasaka jest do końca tygodnia (do 13 maja) zajęta przez wykonawcę wodociągu w ulicy. W najbliższych dniach zostanie na całej szerokości ścieżki położony nowy asfalt. Już wiele lat temu ciąg pieszo-rowerowy (nie ścieżka rowerowa) na ul . Mrówczej został przeznaczony wyłącznie dla ruchu pieszego z powodu wprowadzenia komunikacji miejskiej dla ułatwienia dojścia pieszych do przystanków. Obecnie trasa ta nie spełnia kryteriów ciągu pieszo-rowerowego (jest za wąska). Dopuszczony jest tam ruch rowerowy zgodnie z obowiązującymi przepisami na ciągu pieszym, czyli np. osoby dorosłej z dzieckiem do lat 10. Wyjątkiem jest krótki odcinek  w okolicach tunelu w Międzylesiu.

Urząd Dzielnicy Wawer

 

Zniszczona nawierzchnia ścieżki rowerowej przy ul. Łasaka
Zniszczona nawierzchnia ścieżki rowerowej przy ul. Łasaka
Oznakowanie ścieżki przy ul. Skalnicowej jako drogi dla pieszych i rowerów
Oznakowanie ścieżki przy ul. Skalnicowej jako drogi dla pieszych i rowerów

Tagi: ścieżki rowerowe w wawrze, ścieżki rowerowe wawer, ścieżka rowerowa


Komentarze użytkowników (1)

Dodaj komentarz
M.P. | 2018-05-20 10:21:56

Niestety, wbrew temu co twierdzi rzecznik U.Dz., większość ścieżki wzdłuż ul. Skalnicowej jest wyraźnie oznakowana jako ciąg pieszo-rowerowy, a nie jedynie rowerowy. Wyjątkami są krótkie odcinki przy przystankach, gdzie ruch pieszy przechodzi na chodnik. Co ciekawe, użyto tu niewłaściwych znaków, z pionowym paskiem, które wskazywałyby na ruch pieszy i rowerowy po oddzielnych wyznaczonych stronach, czy wymalowanych pasach, a takich tu nie ma. Jeśli już, to powinny tu być chyba znaki z poziomym paskiem. Dodatkowo za skrzyżowaniem z ul. Południową (w stronę Radości) jest najpierw znak "mieszany", a paręnaście metrów za nim nagle pojawia się rowerowy... Czyli piesi powinni zejść w tym miejscu na trawkę :-) Kuriozum.

Ścieżka na ul. Łasaka faktycznie została w końcu naprawiona, szkoda że musiał to tak długo trwać.

A znaki pieszo-rowerowe na Mrówczej przy Zwoleńskiej już zniknęły :-(

stalgast

Kalendarz Imprez

Marzec 2021
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


25 lutego - 8 marca 2021

Najlepsza architektura. Konkurs dla wszystkich

3 - 4 marca 2021

Rembertowskie kino plenerowe - ankieta

Czwartek, 4 marca 2021

Bezpłatne badania mammograficzne - 4 marca

Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Co robisz ze zbędną odzieżą własną i swojej rodziny?

Oddaję rodzinie lub znajomym
Wrzucam do pojemnika z odzieżą używaną
Sprzedaję w internecie lub oddaję do komisu
Wyrzucam do śmieci
Oddaję w trakcie bezpośrednich zbiórek odzieży przeprowadzanych np. przez fundacje
Oddaję do PCK lub Caritasu
Inny sposób postępowania
Zobacz wyniki
wodociągowa

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń