WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 31 lipca 2021 r.
Imieniny obchodzą: Helena, Ignacy, Lubomir

Majówka teatralna z Teatrem Akt

Marek Kowalski  |  18 maja 2018

Majówka teatralna z Teatrem Akt

Majówka teatralna to cykliczna inicjatywa prezentacji spektakli plenerowych Teatru Akt dla mieszkańców Grochowa i całej Warszawy. W tym roku plener odbędzie się 19 maja w Parku im. Józefa Polińskiego. Ideą całego widowiska odbywającego się na styku sztuki i sportu będzie ukazanie wspólnego dla teatru i piłki nożnej fenomenu gry, dzięki któremu możemy przenieść się do innej rzeczywistości, poszukiwać nowych przestrzeni. Nawiązywać będziemy do tradycji początków powstawania futbolu na ziemiach polskich / (czasy po odzyskaniu niepodległości to początek rozwoju takich warszawskich klubów jak np. RKS Orzeł -– utworzony w 1922 r. /).

W ramach wydarzenia Teatr Akt zaprezentuje happening „&Piłka jest okrągła&”, następnie zaprosi całe rodziny do zabaw i animacji pantomimiczno-kuglarskich, a na koniec zagra wieczorny spektakl  „&Kalos kaghatos&”.

 

PIŁKA JEST OKRĄGŁA

Tytuł nawiązuje do powiedzenia najbardziej znanego i lubianego trenera sportowego w Polsce -–Kazimierza Górskiego. Wszystko, z czym styka się ludzki umysł, od kamienia po inną osobę, może stać się przedmiotem kultu, magicznych działań, wierzeń, obrzędów, zaklęć, gdyż tak wielka i nieograniczona jest myśl i fantazja ludzka. Zwykły przedmiot w postaci piłki może stać się łącznikiem z bogami i środkiem porozumiewania z innymi ludźmi. Zwykła polska rodzinka / (grochowska /) przemierza plac, tocząc olbrzymią piłkę, czarno-białą biedronkę, zachowując się przy tym, jak na stadionie.

 

ANIMACJE ARTYSTYCZNE

Na dwie godziny Park Polińskiego stanie się areną niespodziewanych zdarzeń, improwizacji opartych na pantomimie, kontakcie z widzem i improwizacji. Wykorzystane zostanie naturalne otoczenie parku z jego terenem, atmosferą i roślinnością.

 

KALOS KAGHATOS

Teatr Akt w spektaklu plenerowym „Kalos kaghatos” sięga do antycznej tradycji łączenia widowisk artystycznych ze sportowymi. Starogrecki wzór kulturowy kalos kaghathos / (piękny i dobry /) realizuje ideał człowieka odznaczającego się harmonijną pełnią zalet duszy i ciała. Liczyła się nie tylko wygrana, ale postawa moralna – zmaganie nie tylko z rywalami, ale i z własnymi słabościami. Projekt spektaklu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym i łączy ze sobą dość odległe środowiska / (sportu i sztuki /). Przełamie bariery pomiędzy tak, zdawałoby się, dalekimi dziedzinami ludzkiej aktywności, zbliży je do siebie i odmieni sposób postrzegania: sport może być sztuką, sztuka dla sportu. W sferze środków wyrazu będzie połączeniem różnych dziedzin artystycznej ekspresji / (teatr uliczny z elementami pantomimy i teatru ruchu, tańca, wideoartu, plastyki, wzbogaconymi o uteatralizowane formy aktywności piłkarskiej /). Bezpośrednią inspiracją widowiska są sceny z boiska, przetworzone w wizję teatralną. Fragmenty treningu piłkarskiego, zdarzenia meczowe zostały zmodyfikowane według metod, którymi posługuje się teatr ruchu i tańca. Postacie piłkarzy, kibiców, sędziego są punktem wyjścia do rozważań nad kondycją fizyczną i psychiczną człowieka, a także pokazują fenomen futbolu, jako środka porozumienia między ludźmi. Przedstawienie „Kalos kaghatos” dotyczące najpopularniejszej dyscypliny sportowej w Polsce spotęguje emocje, starania piłkarzy ukaże w nieco szerszym wymiarze kulturowym i zweryfikuje aktualność sentencji A. Camusa „Wszystko, co na pewno wiem o moralności, o obowiązkach człowieka, zawdzięczam piłce nożnej.”.

Pomysł i koordynacja projektu – Marek Kowalski

Obsada – Marta Suzin, Agnieszka Musiałowicz, Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński, Karolina Banaszek

Obsługa techniczna – Adam Sztorc, Heniek Małolepszy

Szczegółowy program „Majówki teatralnej”:

17.00 – -18.00 - – „Piłka jest okrągła” -– happening

18.00 – -20.00 – Animacje artystyczne

21.00 – -22.00 – „Kalos kaghatos” -– spektakl

Miejsce: Park Polińskiego od strony ulicy Szaserów

Organizator: Teatr Akt

Projekt współfinansuje Urząd Miasta Stołecznego Warszaway Dzielnica Praga-Południe.

Tagi: teatr akt Grochów, Majówka, Majówka teatralna, teatr


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast
Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Gdzie w tym roku wyjeżdżasz na wakacje?

Nad morze
W góry
Na Mazury
Za granicę
Nigdzie
Zobacz wyniki
szkoła

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń