WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 29 stycznia 2023 r.
Imieniny obchodzą: Franciszek, Zdzisław, Zenon

Jak może wyglądać biegnąca przez Wawer linia kolejowa po 2022 roku?

Kamil Oroń  |  24 maja 2018

Linia kolejowa z Warszawy do Lublina, Chełma i Dorohuska na odcinku Warszawa - Dęblin jest linią wykorzystywaną w znakomitej większości przez pociągi osobowe, które dowożą mieszkańców miejscowości położonych przy tej drodze żelaznej do centrum Warszawy.

Pod kątem unowocześniania infrastruktury, poza drobnymi pracami, od dawna nie działo się na tej linii nic szczególnego. Wprawdzie od 2004 r. pociągi kursowały coraz częściej, jednakże infrastruktura pozostawała przez lata niezmienna - do zeszłego roku.

W zeszłym roku, na spotkaniu z PKP PLK w Józefowie, pierwszy raz padło hasło modernizacji, ale nie byle jakiej. Mieszkańcy wtedy usłyszeli o budowie trzeciego toru, tunelach drogowych pod torami lub wiaduktach, przejściach pod torami, a także ekranach. Wywołało to zaskoczenie, porównywalne do tego z 2010 r., kiedy Józefów oddolnie utworzył inicjatywę „Nie dla podziału Józefowa przez PKP” i dzielnie walczył o to, aby wypracować jak najlepszą dla miasta opcję.

Kolejne spotkania, które odbywały się już w Urzędzie Dzielnicy Wawer, nie były lepsze. Jako lokalny dziennikarz, byłem naocznym świadkiem tamtych wydarzeń... Doskonale pamiętam te długo ciągnące się debaty na temat tuneli w Falenicy i Radości, te dyskusje, czy nawet spory pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami tunelu - najostrzejsze były wśród mieszkańców Falenicy. Każda ze stron w jakimś stopniu rację miała. Teraz, jak na to patrzę z perspektywy czasu (niewielkiej, bo niewielkiej), to nasuwa mi się skojarzenie, że byłem świadkiem czegoś, co można nazwać zalążkiem wielkiej rewolucji dla naszej linii. Za x lat będziemy naszym dzieciom opowiadać, jak to było, jak od Warszawy do Otwocka były dwa tory, a od Otwocka do Pilawy jeden...

Wracając do meritum: w międzyczasie na naszej linii zaczęła się modernizacja. Rozpoczęto ją wprawdzie od odcinka Garwolin - Dęblin w czerwcu zeszłego roku, ale w krótkim czasie doszła ona aż pod Pilawę. Pod koniec 2017 r. niespodziankę mieszkańcom, a właściwie tylko mieszkańcom Józefowa, sprawiła spółka PKP S.A., odpowiedzialna za dworce, grunty oraz za nadzór nad resztą grupy PKP. Przedstawiciel tej spółki na spotkaniu w listopadzie ogłosił, że planowana jest budowa tzw. IDS-ów, czyli Innowacyjnych Dworców Systemowych - miałyby to być budynki nowoczesne, zaprojektowane wg tego, czego mieszkańcy sobie życzą, a zlokalizowane nieopodal obecnie istniejących budynków z 1936 r. na obydwu przystankach w mieście, tj. Józefów i Michalin.

Na tym także spotkaniu doszło do „wycieku” bardzo ciekawej informacji: otóż PKP PLK postanowiło zarezerwować sobie teren pod budowę drugiego toru dalekobieżnego - aby, jak to argumentowała firma, w razie potrzeby dobudowania tego czwartego toru uniknąć po raz kolejny procedur związanych z np. wykupem gruntów. Pamiętam, że w tej sprawie korespondowałem z przedstawicielem PKP PLK, który odpowiedział mi tak, jak napisałem wyżej, a to samo powtórzył na kolejnym spotkaniu. Temat czwartego toru na chwilę ucichł, lub inaczej mówiąc - przebąkiwano coś na ten temat, aż nagle ogólnopolska gazeta odświeżyła tego newsa, którego ja po raz kolejny musiałem wyjaśniać na łamach fanpage'a Siódemka. Obecnie, na dzień 9.05.2018, temat ten jest niejako świeży, jednakże dokładna lokalizacja obydwu torów dalekobieżnych nie jest znana.

W momencie uzyskania odpowiedzi od przedstawiciela PKP PLK zostanie ona umieszczona na fanpage'u Siódemka na portalu Facebook - do którego śledzenia gorąco zachęcam Czytelników „Wiadomości Sąsiedzkich”.

 

Autor artykułu jest jednocześnie administratorem strony na Facebooku „Siódemka”. Jako lokalny dziennikarz, relacjonował praktycznie wszystkie spotkania przedstawicieli spółek kolejowych z mieszkańcami Wawra i Józefowa dotyczące modernizacji linii kolejowej na odcinku Warszawa - Otwock.

Tagi: Wawer, linia kolejwa, komunikacja miejska, pociągi Wawer


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Styczeń 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 5 lutego 2023

Spotkanie z Krystyną Czerni i wystawa sztuki sakralnej

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń