WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 21 września 2021 r.
Imieniny obchodzą: Hipolit, Mateusz, Daria

Protest przeciw WOW a Stara Miłosna

Marcin Jędrzejewski  |  12 czerwca 2018

Plany budowy WOW przez Wesołą coraz mocniej dzielą mieszkańców okolicy. Prócz podziału fizycznego, jaki ta inwestycja wprowadzi po realizacji, póki co narastają podziały międzysąsiedzkie. Zwolennicy przebiegu w wariancie czerwonym ze zwolennikami przebiegu w wariancie zielonym już nie polemizują, ale bezpardonowo atakują się wzajemnie.

W mediach, a już w szczególności w Internecie pojawiają się coraz bardziej absurdalne argumenty, mnożą się spiskowe teorie o przekrętach reprywatyzacyjnych (tak na marginesie, ktoś był łaskaw zapomnieć, że po wojnie Wesoła była poza granicami Warszawy i tu dekret Bieruta nie sięgał…). Ostatnio pojawiły się przypadki masowego hejtu, którego ofiarą po swojej wypowiedzi w jakimś programie telewizyjnym stał się jeden z mieszkańców Zielonej, prowadzący kawiarnię w Wesołej-Centrum.

We wtorek 29 maja mieliśmy kolejną odsłonę tej eskalacji. Tym razem adwersarze postanowili przenieść swój spór na teren neutralnej przecież w tej sprawie Starej Miłosny. W godzinach popołudniowego szczytu została zorganizowana blokada Traktu Brzeskiego. Ruch samochodowy został przekierowany przez al. Dzieci Polskich i ul. Jana Pawła II. W ten sposób mieszkańcy tego osiedla przeszli praktyczny test, co ich czeka, gdy w roku 2021 zostanie zakończona budowa węzła „Zakręt”, a nie będzie zbudowany odcinek WOW w stronę węzła „Drewnica”.

Sam protest, który zgromadził wg różnych źródeł od 120 do 200 osób, przebiegał bardzo spokojnie. Za to z jego organizacją łączy się kilka ciekawostek. Po pierwsze, wbrew obiegowym opiniom organizatorem protestu nie było Stowarzyszenie Sąsiedzi dla Wesołej. To Stowarzyszenie „tylko wspierało mieszkańców swoimi kanałami komunikacji”. Czyli stworzyło wydarzenie na FB i zachęcało do udziału. Bardzo się zresztą odżegnując później od samej organizacji protestu, jak sądzę po fali niezbyt przychylnych komentarzy, która się przetoczyła w Internecie. Organizatorem, co rzeczywiście udało nam się potwierdzić w stołecznym Biurze Bezpieczeństwa, była osoba fizyczna. I tu się zaczyna prawdziwy fenomen tego wydarzenia. Otóż na wniosek takiej (oczywiście anonimowej ze względu na RODO) osoby fizycznej został w godzinach szczytu na kilka godzin zamknięty jeden z głównych wyjazdów ze stolicy oraz zostało oddelegowanych kilkudziesięciu policjantów do wyznaczania objazdów, kierowania ruchem i zabezpieczania przemarszu. Któż się nie zgodzi z tym, że to piękny przejaw tego, że wbrew rozgłaszanym przez „totalną pozycję” pogłoskom nadal żyjemy w kraju wolnym, gdzie jednostka może realizować swoje pragnienia i aspiracje oraz publicznie głosić swoje poglądy…

No dobrze, przez chwilę było wesoło, a teraz będzie poważnie. Otóż chyba niewiele jest już osób, które wierzą w to, że WOW minie Wesołą. Tak naprawdę to już tylko kwestia czasu i być może (choć osobiście uważam, że to już przesądzone) wyboru wariantu. Prędzej czy później ta droga powstanie. Ale większość z nas nadal będzie tu mieszkać. Kilka, kilkanaście, może nawet kilkadziesiąt lat. Fajnie by było, abyśmy w przyszłości, mijając się na ulicach, nie pluli na siebie, nie odwracali się z niechęcią. To już ostatni moment, aby nieco spuścić z tonu. Aby nie dać tak szaleć emocjom. Aby wrócić do bardziej cywilizowanego dialogu na rzeczowe argumenty. No chyba że nie o prawdę tu chodzi, a o zamęt, na którym można wypłynąć w zbliżających się wyborach. Tym którzy mogą myśleć w tych kategoriach, ku rozwadze takie oto przysłowie przypomnę: „Kto wiatr sieje, ten burzę zbiera”. A burza, jak to burza, jak już się rozkręci, to pochłania wszystko wokół, nie patrząc, kto siewca, a kto postronna ofiara.

Tagi: inwestycje, WOW, tulene, inwestycje Wesola


Komentarze użytkowników (2)

Dodaj komentarz
mieszkaniec Wesołej | 2018-06-14 12:31:08

Panie Jędrzejewski, kogo Pan reprezentuje ? Pisze Pan o masowym hejcie, którego ofiarą po swojej wypowiedzi w jakimś programie telewizyjnym stał się jeden z mieszkańców Zielonej, prowadzący kawiarnię w Wesołej-Centrum. A wie Pan co było przyczyną tego jak Pan nazywa hejtu ? Czy słyszał Pan co ten ów mieszkaniec opowiada o Wesołej w mediach ? Jeżeli nie to powiem Panu, że część mieszkańców Wesołej po prostu ma wrażenie, że ów "mieszkaniec" jest przedstawicielem GDDKiA a nie społeczności dzielnicy Wesoła. Karmi on bowiem stekiem kłamstw opinię publiczną ws. obwodnicy przez naszą dzielnicę. Proponuję posłuchać i zaznajomić się ze sprawą a potem dopiero nazywać rzeczy tak jak na to zasługują.

Marcin Jędrzejewski | 2018-06-15 16:02:46Zawsze mnie zastanawiają takie dziwaczne zapytania jak „kogo pan reprezentuje?” Czy zawsze trzeba kogoś reprezentować? A może można mieć własne poglądy na jakąś sprawę i mieć odwagę publicznie je artykułować? W wielu sprawach nie ma jednej, objawionej i niepodważalnej wersji. Nie ma wspólnego interesu. Nie ma uniwersalnego rozwiązania. Za to (jeszcze) mamy demokrację i wolność słowa. Z tej wolności słowa korzystał mieszkaniec, o którym pisałem. Fakt, w wypowiedzi której słuchałem były też nieprawdziwe informacje czy przeinaczenia. Ale jako nie zaangażowany emocjonalnie obserwator debaty o WOW, uważam jest to w tej debacie tak powszednie, że aż trudno wogle mówić o merytorycznym dialogu. Obawiam się że karmienie opinii publicznej stekiem kłamstw nie dotyczy tylko jego. To domena obu stron konfliktu. Te bzdury o aferze reprywatyzacynej, pomówienia że ktoś tu czy gdzie indziej kupił działkę, zapominanie w jakim wariancie wydała decyzję minister Gęsicka, powoływanie się na różne grupy mieszkańców bez pytania je o zdanie… to tylko (przemieszane z „grzeszków” obu stron) pierwsze z brzegu przykłady.

Paradoksalnie zresztą, z tym mieszkańcem, o którym pisałem, prywatnie mam w sprawie przebiegu WOW całkowicie sprzeczne poglądy. Co jednak nie oznacza, że mam dawać przyzwolenie na bezpardonowe ataki na niego. Każda przemoc, czy to fizyczna, czy psychiczna, w tym także na przykład hejt są godne potępienia, bez względu jakiej sprawie służą i czy podzielam czyjeś poglądy czy nie.

Pozdrawiam

Marcin Jędrzejewski

stalgast
Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Która forma z letnich atrakcji miejskich podobała Ci się w tym roku najbardziej?

spacery z przewodnikiem
koncerty plenerowe
kino plenerowe
wycieczki rowerowe
wszystko co działo się nad Wisłą
wyprzedaże garażowe
plenerowe zajęcia sportowe
rejsy Wisłą
nie korzystałem/am z żadnej z ww. atrakcji
podobały mi się wszystkie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń