WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 17 maja 2022 r.
Imieniny obchodzą: Weronika, Sławomir, Brunon

Listopad w Radzie Dzielnicy Wawer

Marcin Kurpios  |  5 grudnia 2011

Sesja, która odbywała się 8 listopada, zaczęła się miłą uroczystością. Młodzi sportowcy reprezentujący naszą dzielnicę oraz ich trenerzy odebrali nagrody z rąk samorządowców.

Zawodnicy ci, reprezentujący wiele dyscyplin sportu, w ostatnim czasie zdobyli tytuły mistrzowskie. Wśród nagrodzonych sportowców znaleźli się: Tomasz Dudek, Kamil Farys, Karolina Gawlik, Magdalena Harazińska, Michał Jodłowski, Maciej Jura, Natalia Kołnierzak, Małgorzata Kruza, Jakub Krysiak, Jakub Krystman, Michał Luto, Anna Niemiec, Jakub Rosłoń, Szymon Sarna, Monika Skiba, Bartłomiej Struss, Agnieszka Winek, Paweł Wojda i Tomasz Wojda. Nagrodzeni trenerzy to Leszek Blautenberg, Adam Haraziński, Jerzy Jodłowski, Sławomir Kurka, Michał Niemiec i Andrzej Wojda.


Głównym tematem sesji była dyskusja na temat inicjatywy Zarządu Dzielnicy w sprawie połączenia istniejących w Wawrze klubów kultury w Wawerskie Centrum Kultury. Obecne kluby stałyby się filiami Centrum. Według Zarządu Dzielnicy połączenie takie przyniesie duże oszczędności finansowe. Radni zgodzili się na rozpoczęcie prac polegających na wyliczeniu korzyści z połączenia. Ostateczna decyzja o utworzeniu Wawerskiego Centrum Kultury zostanie podjęta przez radnych w chwili przedstawienia dokładnej koncepcji działania takiego centrum wraz z przewidywanymi oszczędnościami.


Radni zdecydowali o nadaniu imienia Wacława Wojtyszki ulicy odchodzącej od Traktu Lubelskiego, równoległej do ul. Borowieckiej.  Wacław Wojtyszko w czasach carskich został zesłany wraz z rodziną do Smoleńska. Podczas II Wojny Światowej był żołnierzem AK. Po wojnie działał w organizacji Wolność i Niezawisłość. Aresztowany w 1946 roku przez UB został oskarżony o próbę obalenia ustroju. Po brutalnym śledztwie otrzymał wyrok 5 lat więzienia. Ze względu na zły stan zdrowia, pogorszony torturami zadanymi podczas śledztwa, po roku został zwolniony i zmarł w 1949 roku, w wieku zaledwie 36-ciu lat. Wacław Wojtyszko pochowany jest na cmentarzu w Zerzniu.

Zobacz również

Tagi:


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast
Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki
teknosystempracownicy

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń