WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 24 marca 2023 r.
Imieniny obchodzą: Gabriel, Marek, Gabor

W zmierzchu gimnazjów cz. I - przygotowanie oświaty publicznej do roku szk. 2018/2019 w Wesołej

Marcin Jędrzejewski  |  17 września 2018

Przebrnęliśmy przez kolejny rok szkolny pod jaśniejącą gwiazdą Wielkiej Reformy Edukacji. Jak i poprzedni był on nerwowy i chaotyczny. Jednak mimo wielu trudności związanych z reformą zarówno szkoły, jak i samorząd dołożył wszelkich starań, żeby dzieci na tym nie ucierpiały. Praktycznie w ciągu całego roku zmagaliśmy się z poszukiwaniem nauczycieli, głównie w wychowaniu przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Problemy z brakami w kadrze pedagogicznej wynikają z różnych powodów, ale głównie zarobkowych, a także przeładowania obowiązkami często zbytecznymi i ponad siły. W wyniku zmienionych zasad awansu zawodowego wydłuża się jego czas trwania i komplikuje pokonywanie kolejnych etapów, a co za tym idzie, odsuwa w czasie osiąganie wyższych zarobków.

Przytoczę tylko niektóre głosy fachowych gremiów w tej kwestii: „Z powodu wydłużenia ścieżki awansu przeciętny nauczyciel straci nawet 9 tys. zł rocznie” – wylicza oświatowa SOLIDARNOŚĆ. To prawda, ścieżka awansu zawodowego wyniesie już nie 10, lecz 15 lat, a podwyżki są ściśle związane ze stopniem awansu. Z kolei w petycji młodych nauczycieli do Prezydenta RP o interwencję czytamy: „Nie chcemy, by młody człowiek, odkrywając w sobie pedagogiczne powołanie, musiał wybierać między piękną ideą a zdrowym rozsądkiem”. Rzeczywiście, to co zagraża obecnie oświacie, to negatywna selekcja w tej profesji.

Do tego dochodzą buble w podstawie programowej (emocjonalny głos na nauczycielskim blogu: „W d… mam te zmiany, i tak będę robił co chcę”) oraz ograniczenie swobody i niezależności placówek oświatowych poprzez związywanie im rąk siecią uzależnień od opinii kuratorium, w bardzo różnych, często wewnętrznych sprawach placówki, czy przekazywane „nieoficjalnie” sugestie co do szczegółowych zapisów w statutach szkół precyzujących, że np. włosy schludne to włosy związane.

Cóż, my robimy swoje i staramy się to robić, jak najlepiej potrafimy. Przypomnieć jednak trzeba, że w samej Wesołej fundusze na remonty, adaptacje i wyposażenia związane z wdrożeniem reformy to jak na razie ponad 2 i pół mln zł, a przed nami jeszcze dalsze koszty, jak np. rozbudowa SP 174, bo obecne jej mury ośmioletniego naboru nie uniosą. Są to wydatki, które dźwiga na barkach m.st. Warszawa, ponieważ MEN pomimo wcześniejszych deklaracji nie poczuwa się do ich całkowitego zwrotu i jak dotychczas „odzyskano zaledwie około 10% należnych kwot”.

A oto kilka ogólnych informacji:

  1. 1.     Organizacja roku szkolnego

Do dnia 30.05.2018 r. zostały zatwierdzone projekty arkuszy organizacji roku szkolnego 2018/2019. Arkusze zostały zaopiniowane przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

Wszystkim dzieciom biorącym udział w rekrutacji do przedszkoli zostały zapewnione miejsca w placówkach oświatowych w dzielnicy Wesoła. Najtrudniejszym zadaniem, przed którym stanęła dzielnica w wychowaniu przedszkolnym, było stworzenie miejsc dla dzieci trzyletnich, bo chętnych mamy coraz więcej, a obowiązkiem gminy jest zapewnić takie miejsca.

Do rekrutacji prowadzonej przez m.st. Warszawę zostało włączone Przedszkole Publiczne „Kubuś”, którego organem prowadzącym jest podmiot prywatny, a więc w sumie mamy w Wesołej 6 publicznych przedszkoli, do których uczęszcza około 700 wychowanków wieku 3-6 lat.

W roku szkolnym 2018/2019 liczba oddziałów i wychowanków w poszczególnych przedszkolach kształtować się będzie następująco:

W dzielnicy Wesoła funkcjonuje sześć ośmioletnich szkół podstawowych, z czego w trzech, tj. w Szkołach Podstawowych nr 171, 172 i 385, w najbliższym roku szkolnym rozpocznie naukę ostatni rocznik młodzieży oddziałów gimnazjalnych – klasy trzecie. Wszystkie szkoły podstawowe prowadzą odziały przedszkolne, tzw. „zerówki” lub oddziały „0”.

Łączna liczba uczniów uczęszczających do klas I-VIII naszych szkół wynosi 2579, w oddziałach „0” jest 234 wychowanków, natomiast w klasach III gimnazjalnych mamy 289 uczniów.

W Szkole Podstawowej nr 172 im. Polskiej Organizacji Wojskowej już po raz drugi, a w Szkole Podstawowej nr 353 im. „Wielkich Odkrywców” po raz pierwszy przeprowadzono rekrutację do klas siódmych dwujęzycznych. W ramach postępowania rekrutacyjnego kandydaci zdawali testy predyspozycji językowych. Od września młodzież w tych klasach będzie uczyć się wybranych przedmiotów w języku angielskim.

W Szkole Podstawowej nr 172 po raz drugi odbył się nabór do klasy sportowej – piłka ręczna chłopców, taniec z elementami cheerleadingu dziewcząt.

  1. Liceum ogólnokształcące w Wesołej.

Poza samą reformą innym tematem, który zdominował wesołowską oświatę, były konsultacje społeczne…

Konsultacje pt. „Co sądzisz o utworzeniu szkoły ponadpodstawowej w Dzielnicy Wesoła?” były odpowiedzią na głosy mieszkańców (petycje, uchwały rad rodziców, stanowiska prezentowane w czasie spotkań i debat) postulujące podjęcie działań zmierzających do powstania w dzielnicy ww. placówki oświatowej oraz na stanowisko Nr 8 Rady Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy z dnia 14 grudnia 2017 r. odnoszące się do tej sprawy.

Konsultacje prowadzone były od 25 kwietnia do 23 maja 2018 r.

i pokazały, że zdecydowana większość rodziców i młodzieży chciałaby utworzenia na terenie dzielnicy liceum ogólnokształcącego. Przypominam, że w m.st. Warszawa, za wszystkie sprawy związane z tworzeniem i prowadzeniem szkół ponadgimnazjalnych znajdują się w kompetencji Biura Edukacji m.st. Warszawy.

W związku z tym Zarząd Dzielnicy wystąpił, do tego Biura z wnioskiem o podjęcie działań w celu rozpoczęcia procedury zmierzającej do utworzenia liceum ogólnokształcącego oraz wpisania jego budowy do budżetu m.st. Warszawy. Na razie nieoficjalnie otrzymaliśmy pozytywne stanowisko Biura w tej sprawie Zarząd Dzielnicy Wesoła zaplanował na 25 września 2018 roku o godz. 18.00 w SP 171 ostatnie podsumowujące Konsultacje spotkanie z mieszkańcami, podczas którego zostaną zaprezentowane oficjalnie ich wyniki. Serdecznie zapraszam.

 

Tagi: szkoły, dzieci, rok, szkolny, zmiany, rozmowy, budżet, stan, szkolnictwa


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Marzec 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia


Piątek, 24 marca 2023

Obchody 78. rocznicy wywózki więźniów do ZSRR w Rembertowie

Sobota, 25 marca 2023

Wesele w WCK Falenica

Niedziela, 26 marca 2023

II Maraton Teatralny w Wesołej

Zgłoś wydarzenie

smartschool2
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń