WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 12 sierpnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Klara, Lech, Julian

Czas wyborów

Marcin Jędrzejewski  |  12 października 2018

Już 21 października wybory samorządowe. Wybierać będziemy lokalne władze, które przez kolejne 4 lata będą decydowały o naszym najbliższym otoczeniu: budowie dróg i oświetlenia, prowadzeniu szkół, domów kultury, organizacji komunikacji miejskiej, dbaniu o zieleń. Trudno oczywiście rozgraniczać, które wybory są ważniejsze, a które mniej. Jedno jest pewne – na wybory warto chodzić. Szczególnie na samorządowe i w tak małej dzielnicy jak Wesoła, bo tu naprawdę każdy głos się liczy. W minionych latach często były sytuacje, gdy kandydatom do zdobycia mandatu brakowało dosłownie kilku głosów.

Dlatego serdecznie wszystkich Państwa zachęcam, żeby na niedzielę 21 października zaplanować sobie tak czas, by móc poświęcić te kilkanaście minut i w wyborach wziąć udział. Zanim jednak pójdziemy na wybory, warto sprawdzić, czy jest się wpisanym do rejestru wyborców i w którym lokalu wyborczym się głosuje. To szczególnie ważne w Starej Miłośnie i Zielonej, gdzie jest wielu nowych mieszkańców, a ponadto nastąpiły zmiany dwóch siedzib Obwodowych Komisji Wyborczych (1002 i 1008). Wyborcy z osiedla Grzybowa będą głosować w przedszkolu nr 262, przy ul. A.P. Łaguny 3, a wyborcy z osiedla Stara Miłosna mieszkający w obwodzie komisji 1008 będą głosować w najbliższych wyborach w Szkole Podstawowej nr 353 im. „Wielkich Odkrywców”, ul. Cieplarniana 23. Sprawdzić, czy figurujemy w rejestrze wyborców, można osobiście w Urzędzie Dzielnicy lub telefonicznie pod numerem 22 443 40 73.

Jeśli nie figurujemy w rejestrze wyborców, to żaden problem, bo w każdej chwili Urząd Dzielnicy na nasz wniosek może nas do tego rejestru dopisać. Nie wymaga to ani meldunku, ani żadnych zaświadczeń. Trzeba po prostu zamieszkiwać na terenie dzielnicy. Warto to jednak zrobić przed 17 października, bo Urząd ma 3 dni na wydanie decyzji w tej sprawie, a tuż przed dniem głosowania może być dużo wniosków i naszego może nie zdążyć rozpatrzeć. Serdecznie zachęcam, szczególnie nowych mieszkańców naszej dzielnicy, aby to zrobili i już w tym roku mogli wybierać samorząd tu, gdzie mieszkają.

Formalnie bierzemy udział w czterech różnych głosowaniach. Po przyjściu do lokalu wyborczego otrzymamy więc cztery karty do głosowania:

- na radnego dzielnicy Wesoła

- na radnego miasta stołecznego Warszawy

- na prezydenta miasta stołecznego Warszawy

- na radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego

Głosuje się poprzez postawienie znaku „X” w kratce przy nazwisku wybranego przez siebie kandydata. Aby nasz głos był ważny, na każdej z kart do głosowania możemy zagłosować tylko i wyłącznie na jednego kandydata. Jeśli zagłosujemy na więcej niż jednego kandydata z tego samego komitetu wyborczego, to nasz głos będzie nadal ważny, ale głos zostanie przypisany tylko temu kandydatowi, który jest wyżej na liście. Natomiast jak zagłosujemy na jednej karcie do głosowania na kandydatów z różnych list, to nasz głos będzie nieważny!

W tegorocznych wyborach do Rady Dzielnicy Wesoła zarejestrowały się jedynie cztery komitety:

- Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość

- Komitet Wyborczy Wyborców Sąsiedzi Dla Wesołej - Ruchy Miejskie

- Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska

- Komitet Wyborczy Wyborców Tak Wesoła 2018

Dwa z tych komitetów wykupiły prezentacje swoich kandydatów na naszych łamach. Publikujemy je na wewnętrznych stronach WS, jako wkładkę, którą można wyrwać i zachować do dnia głosowania. Wkładka ta będzie miała dwie wersje. W zależności od tego, gdzie będzie kolportowana nasza gazeta, osobno dla Zielonej i Centrum, osobno dla Starej Miłosny, zaprezentujemy kandydatów z tych okręgów wyborczych. Dodatkowo publikujemy listy wszystkich kandydatów, ale już bez szczegółowej ich prezentacji.

Ponieważ od kilkunastu lat wszyscy jesteśmy zasypywani nawałą najróżniejszych „ofert” i „okazji”, większość z nas (ja zresztą też) alergicznie reaguje na wszelkiego rodzaju ulotki, gazetki reklamowe i nadchodzący spam. Jednak w okresie przedwyborczym warto odłożyć na bok swoje uprzedzenia i poczytać, co poszczególni kandydaci mają nam do zaoferowania. Bo poszczególne jednostki samorządu mają ściśle przypisane kompetencje. Bo samorząd to praca zespołowa, szukanie kompromisów, godzenie różnych, często całkowicie sprzecznych oczekiwań różnych grup mieszkańców. To umiejętna współpraca, a nie pole słownej bitwy. Tupaniem, krzykiem, obrażaniem oponentów, wymuszaniem, organizacją marszów i protestów w samorządzie niczego się nie wygrywa. To tylko najprostsza droga, aby przegranymi zostali wszyscy mieszkańcy. Wybory to też nie konkurs piękności, nie licytacja na hasła bez pokrycia. Nie dawajmy sobie wciskać kitu. I jak ktoś pisze:

- „dzięki mnie powstało…” – to najpewniej konfabuluje, bo żadna sprawa w samorządzie nie zależy od decyzji czy działania jednej osoby,

- „załatwię to i to” – zastanówmy się, czemu to pisze, skoro dana rzecz nie leży w kompetencji samorządu,

- „gdyby to ode mnie zależało, to już dawno byłoby zrobione” – zapytajmy kosztem czego?

Warto też zobaczyć, jaki jest dorobek życiowy i doświadczenie kandydata. Czy kandyduje dlatego, że zależy mu na otrzymywaniu diety radnego (w Warszawie są dość wysokie), czy dlatego, że jego wiedza i umiejętności rzeczywiście gwarantują, że będzie w stanie merytorycznie reprezentować swoich wyborców w samorządzie.

Drodzy Sąsiedzi, 21 października zapraszamy do urn!

Tagi: działanie, zespołowe, kandydaci, władza, kolejne, 4, lata, materiały, reklamowe, oddaj, swój, głos,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Sierpień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


12 czerwca - 21 sierpnia 2022

Falenickie Koncerty Plenerowe 2022

5 - 26 sierpnia 2022

Potańcówki w Sinfonii Varsovii

6 - 28 sierpnia 2022

Bezpłatne rejsy i przeprawy promowe w Wawrze!

Zgłoś wydarzenie

normobaria
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki
wesbud

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń