WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 5 lutego 2023 r.
Imieniny obchodzą: Adelajda, Agata, Izydor

Z Edwardem Kłosem, burmistrzem kończącym kadencję, rozmawia radna Joanna Januszewska-Miśków

Redakcja .  |  15 października 2018

Z Edwardem Kłosem, burmistrzem kończącym kadencję, rozmawia radna Joanna Januszewska-Miśków
Panie Burmistrzu, właśnie kończy Pan urzędowanie po 14 latach ciężkiej pracy, przyszedł więc czas na podsumowania. Jaką Wesołą Pan zastał, a jaką zostawia? Co się zmieniło?

Trudno precyzyjnie określić, co zastaliśmy w 2004 roku, bo nie zrobiliśmy „bilansu otwarcia”. Skala oczekiwań była ogromna. Brakowało dróg i kanalizacji, budynki oświaty były w kiepskim stanie, nie było wielu potrzebnych obiektów. Rozpoczęliśmy wielki program inwestycyjny, który realizujemy do chwili obecnej. Dziś Wesoła ma solidną infrastrukturę, wodociągi, kanalizację, drogi i oświetlenie. Ma jedną z najlepszych w Warszawie baz oświatowych, sprawny i przyjazny Urząd Dzielnicy, nowe przychodnie, Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną i wiele innych obiektów służących mieszkańcom. W ciągu ostatnich trzech kadencji kwota wydatków inwestycyjnych przekroczyła 200 mln zł.

Co uważa Pan za swój największy sukces?

Zorganizowanie pracy Urzędu tak, żeby był przyjazny dla mieszkańców, żeby urzędnicy tworzyli dobrze współpracujący zespół. Bardzo ważne było to, że wspierała i motywowała mnie Rada Dzielnicy. Dla mnie sukcesem jest też fakt, że przez 3 kolejne kadencje mieszkańcy wybierali mnie do Rady Dzielnicy, a Rada wybierała mnie na Burmistrza. Wnioskuję z tego, że pozytywnie oceniano efekty mojej pracy.

Czego mimo usilnych starań się nie udało zrealizować?

Ciągle nie ma potrzebnych uzgodnień Marszałka Województwa Mazowieckiego dla planu przestrzennego zagospodarowania osiedla Stara Miłosna Południe, który jest procedowany od 2008 roku. Sprawę prowadzi Biuro Architektury. Ja wielokrotnie zabiegałem o jego realizację, niestety do dziś bez skutku.

Jak by Pan się odniósł do zarzutów, że w Wesołej nie ma liceum, parkingu Parkuj i Jedź, OSiR-u?

Wyżej przedstawiłem priorytety, którymi kierowałem się, ustalając kolejność inwestycji, wszystkie z nich należały do zadań Dzielnicy. Dokładna informacja o tym, co Zarząd Dzielnicy zrealizował na przestrzeni ostatnich lat, znalazła się w październikowym Biuletynie Informacyjnym Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy nr 4 (204) podsumowującym kadencję. Te zadania, o które Pani pyta, to zadania Miasta. W sprawie liceum już się wypowiadałem, więc powtórzę: znając oczekiwania mieszkańców, potwierdzone pozytywnymi wynikami przeprowadzonych konsultacji społecznych, zabiegamy, żeby Miasto ten postulat zrealizowało. Warunek jest taki, żeby powstało liceum na dobrym poziomie i z budżetu Miasta.

Kilkuletnimi staraniami doprowadziliśmy do zlecenia ZTM projektu parkingu Parkuj i Jedź. Projekt przerwano ze względu na brak zgody ze strony PKP.

OSiR powstanie, gdy będzie wolne 15 mln zł.

Jakimi sprawami w pierwszej kolejności powinien zająć się Pana następca?

Ja podjąłem decyzję o przejściu na emeryturę. Biorę udział w wyborach, żeby jako radny służyć dzielnicy. Przekażę sprawnie działający Urząd z 15-milionowym budżetem na inwestycje, które już są zaplanowane. Trzeba je realizować, a dalej to już decyzje następcy. Niektórzy kandydaci na radnych obiecują różne rzeczy typu: sesje rady online - sesje będą, bo o tym zdecydowała nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym; Park & Ride - Zarząd zajmował się tą sprawą i doprowadził do projektowania tego parkingu przez ZTM; itp. Służy to kampanii wyborczej, a tak naprawdę świadczy o słabej wiedzy o tym, co w dzielnicy już zrealizowano.

Czy postulaty dotyczące utworzenia na terenie naszej dzielnicy szkoły średniej w wynajętych pomieszczeniach uważa Pan za możliwe do realizacji?

To pytanie do Biura Edukacji, które odpowiada za oświatę ponadpodstawową. Ja jestem przeciwny takiej opcji, bo powstałaby prowizorka, co nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem.

Dziękuję za rozmowę.

Joanna Januszewska-Miśków

Radna dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy

Tagi: program, inwestycyjny, ztm, parking, parkuj, jedź, budżet, decyzje, następcy, realizacja, nowych, planów,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Luty 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 5 lutego 2023

Spotkanie z Krystyną Czerni i wystawa sztuki sakralnej

Piątek, 10 lutego 2023

Pijcie Ocet, czyli spektakl w WCK Marysin

Niedziela, 12 lutego 2023

Lwy Fortepianu w hotelu Boss

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń