WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 3 kwietnia 2020 r.
Imieniny obchodzą: Renata, Jakub, Ryszard

Pólmetek kursu dla kobiet "Bezpieczna Warszawianka" 2018!

Redakcja .  |  25 października 2018

Pólmetek kursu dla kobiet "Bezpieczna Warszawianka" 2018!
Mija półmetek kolejnego kursu samoobrony dla kobiet „Bezpieczna Warszawianka”. Straż Miejska m.st. Warszawy szkoli grupę następnych 200 kobiet, jak zapobiegać i jak zachować się w razie napaści. W dotychczasowych edycjach wzięło udział ponad 3500 warszawianek. Pierwszą próbą refleksu są już same zapisy. Miejsca rozchodzą się w ciągu półtorej godziny.
 
Trwająca edycja jest trzecią i ostatnią w tym roku. Zajęcia prowadzone są w dwóch siedzibach straży – na Pradze Południe (Kobielska 5) i na Woli (Sołtyka 8/10).

W programie są sposoby obrony w sytuacjach najczęściej spotykanych zagrożeń: wulgarnych zaczepek, prób wyrwania torebki, innych ataków o charakterze rabunkowym, czy napaści na tle seksualnym.

Środki obrony dobierane są tak, żeby mogła je zastosować przeciętnie sprawna osoba. Kurs wykorzystuje techniki z kilku systemów walki, m.in. ju-jitsu, krav-magi czy defendo. Instruktorzy uczą oswobadzania się z uścisku, duszeń i chwytów, odpierania ataku w windzie, obrony przed ciosami, atakiem nożem, a nawet walki z pozycji leżącej. Uczestniczki dowiadują się także, jak i gdzie uderzyć, żeby zniechęcić napastnika do dalszej walki.

„W sytuacji niebezpieczeństwa staramy się unieszkodliwić, choćby na chwilę, przeciwnika, co umożliwi nam ucieczkę albo wezwanie pomocy” – mówi jeden z instruktorów st. insp. Arkadiusz Miszczuk. - „Ucieczka i krzyk to podstawowe środki samoobrony.” – dodaje.

Duży nacisk kładziony jest też na zapobieganie niebezpiecznym sytuacjom.

„Nie ma sensu kusić losu” – tłumaczą instruktorzy. - „Nieraz warto nadłożyć kilometr, zamiast iść po zmroku przez ciemny park. Po co ryzykować, jeśli można przejść do drugiego wagonu w tramwaju albo nawet wysiąść i poczekać na następny?” – pytają retorycznie. - „Nigdy nie wiadomo, jaką siłą i jakim narzędziem dysponuje napastnik. Może to być goła pięść, ale także pistolet. Odradzamy też spacery i bieganie z słuchawkami w uszach, zwłaszcza wieczorami. To znacznie obniża szanse dostrzeżenia niebezpieczeństwa.” – tłumaczą.

Pierwsza zasada samoobrony brzmi: „unikaj zagrożenia”.

Jednym z najbardziej popularnych wykładów są też zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej, z wykorzystaniem fantomów i defibrylatora AED.

Zajęcia „Bezpiecznej Warszawianki” prowadzi dziesięcioro instruktorów z Wydziału Szkolenia warszawskiej straży miejskiej – 2 panie i 8 panów. Wszystkich cechuje zainteresowanie sztukami walki i ponadprzeciętna tężyzna fizyczna.  Prowadzący stale doskonalą swój warsztat podczas specjalistycznych kursów, organizowanych przez Ośrodki Szkolenia Policji.

Najbliższy kurs rusza w styczniu 2019. Warunki udziału  to: ukończony 18. rok życia, brak przeciwskazań medycznych i … dobry refleks. 200 miejsc rozchodzi się zwykle w ciągu półtorej godziny od ogłoszenia naboru.

Tagi: niebezpieczne, sytuacje, zapobieganie, wezwanie, pomocy, unieszkodliwienie, siła, napastnik, warsztat,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Kwiecień 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 5 kwietnia 2020

Wielkanocne warsztaty artystyczne w Ferio Wawer!

Niedziela, 5 kwietnia 2020

XI edycja Wawer Music Festival: Sasha Strunin & Gary Guthman Shaw

Sobota, 11 kwietnia 2020

Asterix i Obelix - ile kryją w sobie prawdy?

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czego najbardziej brakuje Ci w Warszawie?

bardziej rozbudowanej sieci metra
ścieżek rowerowych
odkrytych basenów
skwerów
ławek
placów zabaw
koszy na śmieci
toalet publicznych
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń