WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Środa, 8 grudnia 2021 r.
Imieniny obchodzą: Maria, Wirginia, Wirgiliusz

60-lecie Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej

Redakcja .  |  20 listopada 2018

60-lecie Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej
19 października 2018 r. w sali balowej Ochotniczej Straży Pożarnej odbyła się przepiękna uroczystość – jubileusz 60-lecia Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej Oddział Wesoła. Oddziału wyjątkowego, bo od 40 lat prowadzonego przez charyzmatyczną i pełną energii kobietę – Helenę Kaźmierczak. To pod jej wodzą wesołowski PKPS nie tylko pomaga, co zapisane ma w statucie, ale także zapewnia seniorkom i seniorom z naszej dzielnicy świetne rozrywki (przytoczmy tu chociażby regularne wyjścia do warszawskich teatrów i na koncerty czy wspólne wycieczki, także międzypokoleniowe) i niezastąpione towarzystwo.
 

Kto był choć raz w roześmianym autokarze z taką wycieczką, ten może potwierdzić, że niejeden młody człowiek mógłby pozazdrościć tym paniom i panom energii i radości życia oraz wspaniałych chwil spędzonych w gronie przyjaciół. Młodzi ludzie zwykle nie mają na to czasu…

Obchody jubileuszu rozpoczęły się popołudniową porą, w obecności licznego grona gości specjalnych: Burmistrza oraz Wiceburmistrza Dzielnicy Wesoła, Doradcy Marszałka Województwa Mazowieckiego, księdza z Parafii Wojskowej pw. św. Jana Pawła II, Dyrektora Ośrodka Kultury w Dzielnicy Wesoła, Skarbnika Mazowieckiego Zarządu Wojewódzkiego PKPS, Przedstawiciela Warszawskiej Rady Seniorów, pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej, Skarbnika Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej, Dyrektora Biblioteki, Przedstawiciela UTW, podopiecznych z opiekunami Środowiskowego Ogniska Wychowawczego TPD. Zarówno te osoby, jak i wiele innych chętnie skorzystało z możliwości wyrażenia uznania i osobistego złożenia podziękowań na ręce Pani Heleny Kaźmierczak. Choć były to mowy oraz dyplomy wcześniej przygotowane, widać było, że płyną prosto z serc i są szczerymi odczuciami mówców. Ciepło i serdeczność wprost unosiły się w powietrzu, a długi czas trwania tej części był najlepszym dowodem na prężne działanie naszego lokalnego PKPS-u i rzeczywistą potrzebę istnienia tu takiej organizacji.

Kolejnymi częściami świętowania jubileuszu były oczywiście: część artystyczna i biesiada przy suto zastawionych stołach :-). W pierwszej z wymienionych części wystąpił zespół Z Cygańską Duszą pod kierunkiem Doroty Czajkowskiej. Usłyszeliśmy znane cygańskie szlagiery, z którymi pięknie współgrały klimatyczne cygańskie stroje, a całości dopełniła wróżba cyganki.

Później wszyscy radośnie biesiadowali, częstując się sałatkami, wędlinami, niezastąpionym smalcem i ogórkiem, owocami, ciastami i napojami. A posiliwszy się należycie, można było ruszyć w tany! Muzyka nie musiała długo zapraszać na parkiet, nogi same rwały się do tańca.

A jak się to wszystko zaczęło?

Polski Komitet Pomocy Społecznej w Wesołej i jego bieżącą działalność znacie zapewne dobrze, choćby ze słyszenia czy z naszych łamów. Ale czy wiecie, jak powstała w ogóle taka organizacja jak PKPS i jakie cele jej przyświecały (oraz wciąż przyświecają)? Z okazji takiej okrągłej rocznicy, jaką jest 60-lecie, chcemy Wam na koniec przybliżyć historię tej organizacji:

Trudna sytuacja gospodarcza w powojennej Polsce zainspirowała prof. Leona Kurowskiego do powołania stowarzyszenia pod nazwą Polski Komitet Pomocy Społecznej (PKPS). Posiedzenie założycielskie Stowarzyszenia miało miejsce 7 maja 1958 r. w Warszawie, a rejestracja 10 października 1958 r. Podstawą wpisu było Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z 27 października 1932 r. W początkowej fazie tworzenia organizacji praca opierała się wyłącznie na aktywności społecznej i polegała na podjęciu próby ustalenia komu rzeczywiście trzeba pomóc. Najważniejszym źródłem dochodów były dary od osób indywidualnych i grup, pochodzące z kraju i z zagranicy. Dodatkowo finansowanie pochodziło z organizowania różnych imprez artystycznych, sportowych, z loterii, zbiórek, sprzedaży cegiełek i znaczków wartościowych, a także składek członkowskich. W celu zwiększenia skuteczności działania PKPS zawierano różnego rodzaju porozumienia z zakładami pracy i organizacjami rolniczymi. Kluczowe w pierwszych latach działalności PKPS było określenie zakresu działania, które pozostaje aktualne do dziś - organizowanie różnej pomocy materialnej oraz podstawowych usług opiekuńczych w domu dla samotnych oraz chorych - niezdolnych do samodzielnego życia. Na początku były to usługi gospodarcze, sąsiedzkie. Stopniowo zaczęto budować system pomocy społecznej, w którym PKPS ma swoje ważne miejsce.

Po zmianach ustrojowych i gospodarczych w 1989 r. fundamentalne znaczenie dla przetrwania Stowarzyszenia miało dostosowanie się do nowej rzeczywistości. Całkowicie wstrzymano dotacje powodując ogromny wstrząs organizacyjny - wielu ważnym dla życia społecznego organizacjom groziła upadłość. Pojawiła się jednak nadzieja - od 1 stycznia 1991 r. organizacje, stowarzyszenia stały się jednostkami samodzielnymi, samofinansującymi i zarządzającymi swoim majątkiem. PKPS podjął działania, które umożliwiły skuteczne poruszanie się w gospodarce rynkowej. W efekcie przeprowadzonych szkoleń nauczyliśmy się pisać oferty i umiemy stawać do rywalizacji w przetargach, w konkursach dotacyjnych m.in. na środki unijne.

Rok 2003 przyniósł środowisku organizacji pozarządowych Ustawę z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku i wolontariacie. Rok później Polska stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej. To wydarzenie stworzyło nowe szanse na pomoc podopiecznym PKPS.

Obecnie ważne jest dla nas to, że zarówno władze samorządowe na szczeblu centralnym i lokalnym coraz bardziej dostrzegają rolę organizacji i stowarzyszeń w życiu publicznym. Cieszy rosnące zaufanie i świadomość wśród naszych partnerów, że organizacje pozarządowe wiele zadań zleconych wykonują sprawniej, dokładniej i taniej. A przy tym można je w tym zakresie dyscyplinować, kontrolować i stawiać wymagania.*

Gratulujemy i my!

Jako wesołowska redakcja jesteśmy tu wszyscy dumni, że to właśnie na terenie naszej dzielnicy działa Polski Komitet Pomocy Społecznej z tak świetną Panią Prezes i jej współpracownikami. Jak wiadomo, charakter każdej organizacji zależy od ludzi, którzy ją tworzą, i pod szyldem tej samej nazwy może być zupełnie różna atmosfera, charakter współpracy i skala działań. Niektórzy poprzestaną na niezbędnym minimum, ale nie wesołowski PKPS! Za to wszystko w imieniu własnym i całej wesołowskiej społeczności chcemy gorąco podziękować Pani Helenie, pogratulować tego mnóstwa podjętych i skutecznie zrealizowanych inicjatyw oraz życzyć kolejnych lat tak udanej działalności, a także niesłabnącej satysfakcji z bycia spiritus movens kolejnych senioralnych działań.

 

* - Na podstawie informacji regionu zachodniopomorskiego PKPS

Tagi: wesołowska, redakcja, pkps, stowarzyszenie, duma, współpracownicy, organizacje, zaufanie, gratulacje,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast

Kalendarz Imprez

Grudzień 2021
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia


20 listopada - 19 grudnia 2021

Nauka jazdy na nartorolkach

Sobota, 11 grudnia 2021

X Otwarty Południowopraski Turniej w podnoszeniu ciężarów im. Bogusława Ulatowskiego

Poniedziałek, 13 grudnia 2021

Codzienny stan wojenny w 40. rocznicę 13 XII

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Która forma z letnich atrakcji miejskich podobała Ci się w tym roku najbardziej?

spacery z przewodnikiem
koncerty plenerowe
kino plenerowe
wycieczki rowerowe
wszystko co działo się nad Wisłą
wyprzedaże garażowe
plenerowe zajęcia sportowe
rejsy Wisłą
nie korzystałem/am z żadnej z ww. atrakcji
podobały mi się wszystkie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń