WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 29 stycznia 2023 r.
Imieniny obchodzą: Franciszek, Zdzisław, Zenon

Zielone światło dla Gościńca

Marcin Jędrzejewski  |  22 listopada 2018

Fragment ulicy Gościniec na wschód od ronda Józefa Maroszka, mimo że stanowi jedyną drogę dojścia i dojazdu do swoich domów dla prawie tysiąca mieszkańców wschodniej części osiedla Stara Miłosna, jest jedną z najgorzej utrzymanych ulic Wesołej. I pewnie dawno już by był zbudowany, gdyby nie planowana od wielu lat budowa węzła „Zakręt” w ciągu Wschodniej Obwodnicy Warszawy. 

Ze względu na tę zbliżającą się inwestycję władze dzielnicy odkładały przebudowę Gościńca. Z jednej strony nie wiedząc, jaka będzie rola tej ulicy i docelowy przebieg po wybudowaniu węzła, z drugiej strony obawiając się, że prace budowlane przy węźle spowodują poważne zniszczenia i zainwestowane w budowę ulicy środki zostaną zmarnotrawione.

Jak się okazało po czerwcowym spotkaniu z inwestorem (GDDKiA) oraz wykonawcą (firma Warbud), na którym były prezentowane wstępne projekty rozwiązań komunikacyjnych węzła „Zakręt”, przewidywania władz dzielnicy były jak najbardziej trafne. Według wstępnych koncepcji projektantów ulica Gościniec miałaby być jednym z dwóch wjazdów i jedynym wyjazdem z tzw. „zachodniej jezdni odbarczającej” – jezdni równoległej do trasy S-17 obsługującej ruch lokalny. Na dodatek, ponieważ z istniejącej stacji Orlen nie będzie bezpośredniego powrotu na Trakt Brzeski, samochody wyjeżdżające z niej mają być cofane nowo wykonaną ulicą dojazdową właśnie do ul. Gościniec i ronda Maroszka, by potem z ul. Jana Pawła II wrócić na Trakt Brzeski. A żeby było ciekawiej, inwestor, mimo że przypisał ul. Gościniec dość istotne funkcje, nie przewidywał jej modernizacji.

Zdecydowana reakcja władz dzielnicy poprzedniej kadencji przyniosła pożądany efekt. Zespół Opiniujący inwestora zarekomendował poszerzenie zakresu opracowania dokumentacji projektowej oraz zakresu wykonania prac o ulicę Gościniec. Powstała już wstępna koncepcja przebudowy ulicy. Niestety, będzie się to wiązało z likwidacją kilkunastu istniejących miejsc parkingowych na wysokości osiedla Akacjowa. Na szczęście naszemu Wydziałowi Infrastruktury udało się znaleźć lokalizację na nowe miejsca parkingowe w analogicznej liczbie, tyle że będą usytuowane kilkadziesiąt metrów dalej, za skrzyżowaniem z ul. Szlachecką.

Ponieważ nie jest jeszcze znany dokładny harmonogram budowy węzła „Zakręt” (wiadomo, że prace mają się zacząć na wiosnę 2019, a zakończyć do marca 2021 r.), nie można jeszcze szczegółowo określić, kiedy wreszcie mieszkańcy korzystający z ul. Gościniec doczekają się drogi z prawdziwego zdarzenia, ale bez wątpienia będzie to już w jakiejś niezbyt odległej perspektywie 1-2 lat.

Przy okazji tych rozmów udało się także przekonać inwestora do zaplanowania oświetlenia tej „zachodniej jezdni obarczającej” (będzie przebiegała po śladzie obecnej ulicy prof. Dąbrowskiego), bo wcześniej też nie było to przewidziane. Niestety postulat zbudowania wzdłuż tej ulicy ścieżki rowerowej nie został przyjęty, rzekomo ze względu na brak miejsca. Będzie wzdłuż niej jedynie chodnik. GDDKiA nie zamierza także poszerzyć zakresu budowy węzła „Zakręt” o skrzyżowanie ul. Trakt Brzeski i ul. Piłsudskiego. Gruntowna przebudowa tego skrzyżowania, jak zresztą całego Traktu Brzeskiego, ma pozostać zadaniem m.st. Warszawy, za które, mam nadzieję, władze miasta jak najszybciej się zabiorą.

Tagi: stara, miłosna, węzeł, zakręt, budowa, ulicy, inwestycje, zaplanowane, oświetlenie, chodnik, gruntowna, przebudowa


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Styczeń 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 5 lutego 2023

Spotkanie z Krystyną Czerni i wystawa sztuki sakralnej

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń