WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 18 grudnia 2018 r.
Imieniny obchodzą: Laura, Bogusław, Gracjan

Zielone światło dla Gościńca

Marcin Jędrzejewski  |  22 listopada 2018

Fragment ulicy Gościniec na wschód od ronda Józefa Maroszka, mimo że stanowi jedyną drogę dojścia i dojazdu do swoich domów dla prawie tysiąca mieszkańców wschodniej części osiedla Stara Miłosna, jest jedną z najgorzej utrzymanych ulic Wesołej. I pewnie dawno już by był zbudowany, gdyby nie planowana od wielu lat budowa węzła „Zakręt” w ciągu Wschodniej Obwodnicy Warszawy. 

Ze względu na tę zbliżającą się inwestycję władze dzielnicy odkładały przebudowę Gościńca. Z jednej strony nie wiedząc, jaka będzie rola tej ulicy i docelowy przebieg po wybudowaniu węzła, z drugiej strony obawiając się, że prace budowlane przy węźle spowodują poważne zniszczenia i zainwestowane w budowę ulicy środki zostaną zmarnotrawione.

Jak się okazało po czerwcowym spotkaniu z inwestorem (GDDKiA) oraz wykonawcą (firma Warbud), na którym były prezentowane wstępne projekty rozwiązań komunikacyjnych węzła „Zakręt”, przewidywania władz dzielnicy były jak najbardziej trafne. Według wstępnych koncepcji projektantów ulica Gościniec miałaby być jednym z dwóch wjazdów i jedynym wyjazdem z tzw. „zachodniej jezdni odbarczającej” – jezdni równoległej do trasy S-17 obsługującej ruch lokalny. Na dodatek, ponieważ z istniejącej stacji Orlen nie będzie bezpośredniego powrotu na Trakt Brzeski, samochody wyjeżdżające z niej mają być cofane nowo wykonaną ulicą dojazdową właśnie do ul. Gościniec i ronda Maroszka, by potem z ul. Jana Pawła II wrócić na Trakt Brzeski. A żeby było ciekawiej, inwestor, mimo że przypisał ul. Gościniec dość istotne funkcje, nie przewidywał jej modernizacji.

Zdecydowana reakcja władz dzielnicy poprzedniej kadencji przyniosła pożądany efekt. Zespół Opiniujący inwestora zarekomendował poszerzenie zakresu opracowania dokumentacji projektowej oraz zakresu wykonania prac o ulicę Gościniec. Powstała już wstępna koncepcja przebudowy ulicy. Niestety, będzie się to wiązało z likwidacją kilkunastu istniejących miejsc parkingowych na wysokości osiedla Akacjowa. Na szczęście naszemu Wydziałowi Infrastruktury udało się znaleźć lokalizację na nowe miejsca parkingowe w analogicznej liczbie, tyle że będą usytuowane kilkadziesiąt metrów dalej, za skrzyżowaniem z ul. Szlachecką.

Ponieważ nie jest jeszcze znany dokładny harmonogram budowy węzła „Zakręt” (wiadomo, że prace mają się zacząć na wiosnę 2019, a zakończyć do marca 2021 r.), nie można jeszcze szczegółowo określić, kiedy wreszcie mieszkańcy korzystający z ul. Gościniec doczekają się drogi z prawdziwego zdarzenia, ale bez wątpienia będzie to już w jakiejś niezbyt odległej perspektywie 1-2 lat.

Przy okazji tych rozmów udało się także przekonać inwestora do zaplanowania oświetlenia tej „zachodniej jezdni obarczającej” (będzie przebiegała po śladzie obecnej ulicy prof. Dąbrowskiego), bo wcześniej też nie było to przewidziane. Niestety postulat zbudowania wzdłuż tej ulicy ścieżki rowerowej nie został przyjęty, rzekomo ze względu na brak miejsca. Będzie wzdłuż niej jedynie chodnik. GDDKiA nie zamierza także poszerzyć zakresu budowy węzła „Zakręt” o skrzyżowanie ul. Trakt Brzeski i ul. Piłsudskiego. Gruntowna przebudowa tego skrzyżowania, jak zresztą całego Traktu Brzeskiego, ma pozostać zadaniem m.st. Warszawy, za które, mam nadzieję, władze miasta jak najszybciej się zabiorą.

Tagi: stara, miłosna, węzeł, zakręt, budowa, ulicy, inwestycje, zaplanowane, oświetlenie, chodnik, gruntowna, przebudowa


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast

Kalendarz Imprez

Grudzień 2018
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia


Piątek, 21 grudnia 2018

II Canto Magnificat dla Niepodległej

Czwartek, 27 grudnia 2018

Uroczystości 79. rocznicy "Zbrodni Wawerskiej"

Wtorek, 1 stycznia 2019

Nowe zasady selektywnej zbiórki odpadów komunalnych

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Które z wydań Wiadomości Sąsiedzkich czytasz najczęściej?

Wawer
Wesoła
Praga Południe
Rembertów
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń