WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 24 lutego 2019 r.
Imieniny obchodzą: Maciej, Bogusz, Modest

Pracowita końcówka 2018 roku

p. Żebrowski  |  24 stycznia 2019

Intensywną końcówkę 2018 roku miała wyłoniona w wyborach samorządowych 21.10.2018 r. Rada Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. W ciągu zaledwie 5 tygodni – pomiędzy 14 listopada a 19 grudnia 2018 r. – odbyły się 3 sesje, w trakcie których wyłonione zostało Prezydium Rady Dzielnicy, wybrany Zarząd Dzielnicy, a także powołane w sumie 8 stałych komisji.

O wyłonieniu Prezydium pisałem szerzej w poprzednim felietonie – tytułem przypomnienia nadmienię, że oprócz mnie w jego skład weszli reprezentanci wszystkich liczących się sił w obecnej Radzie Dzielnicy, a więc wiceprzewodniczącymi zostali: radna Joanna Buczyńska (Koalicja Obywatelska), radny Włodzimierz Zalewski (PiS) oraz radny Rafał Czerwonka (RdW).

Podczas II sesji, która odbyła się w dn. 3 grudnia ub.r., wybrany został Zarząd Dzielnicy w osobach: burmistrz Norbert Szczepański (Koalicja Obywatelska), zastępca burmistrza Leszek Baraniewski (Koalicja Obywatelska) i zastępca burmistrza Jacek Wiśnicki (Razem dla Wawra). Wybór Zarządu był zwieńczeniem rozmów i podpisanej umowy koalicyjnej pomiędzy zwycięzcą wyborów – Koalicją Obywatelską (10 mandatów w RD) a wywodzącym się z ruchów miejskich stowarzyszeniem Razem dla Wawra (3 mandaty). Koalicja daje nam spokojną większość w 23-osobowej Radzie Dzielnicy, a przy deklarowanej przychylnej postawie 2 radnych Wawerskiej Inicjatywy Samorządowej oraz radnej z bloku Bezpartyjni – z 16 głosami odważnie możemy spoglądać w przyszłość.

Ostatnim zadaniem z rzędu formalnych, jakie nam zostało, było utworzenie komisji stałych Rady Dzielnicy. W tym celu zwołałem III sesję na dzień 19 grudnia ub.r. Ale wcześniej dopełniliśmy wszelkich wymogów, aby wygaszone wyborem do Zarządu Dzielnicy 3 mandaty radnych jak najszybciej obsadzić nowymi radnymi – kolejnymi na listach kandydatami z największą liczbą głosów. Choć ta procedura jest dość skomplikowana prawnie – udało się, i w jednym z pierwszych punktów porządku III sesji przyjęliśmy ślubowanie od 3 nowych radnych. Następnie, podczas żmudnego procesu, powołanych zostało 8 stałych komisji (budżetowa, rewizyjna, inwestycyjna, ładu przestrzennego, oświaty, kultury i sportu, społeczna i mieszkaniowa), określone ich zadania oraz wybrani przewodniczący i wiceprzewodniczący. Wybór radnych funkcyjnych w komisjach odbył się za całkowitym porozumieniem wszystkich sił reprezentowanych w Radzie Dzielnicy – przewodniczący i wiceprzewodniczący reprezentują w zasadzie wszystkie ugrupowania wchodzące w skład RD. Szczególną uwagę chciałbym zwrócić na powierzenie przewodniczenia jednej z komisji (oraz wiceprzewodniczenia w 2 kolejnych) radnym PiS. Cieszy fakt, że opozycja przyjęła wyciągniętą w jej kierunku, w dobrej wierze, rękę. A jeśli dodam, że komisją tą jest Komisja Rewizyjna – jest to bodaj najlepszy dowód na szczere intencje ze strony Koalicji Obywatelskiej oraz argument na autentyczną dążność do w pełni transparentnego sprawowania władzy. I jakkolwiek patetycznie miałoby to zabrzmieć – dla dobra Wawra i jego mieszkańców.

Tagi: działanie, zespołowe, kandydaci, władza, materiały, głos, ludu, zwycięzcy, wybory, komisje, rewizyjne, ugrupowania,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast noworoczny

Kalendarz Imprez

Luty 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 24 lutego 2019

188. rocznica Bitwy pod Olszynką Grochowską

Poniedziałek, 25 lutego 2019

Dzień Patrona Biblioteki 2019

Poniedziałek, 25 lutego 2019

Pomoc w wypełnianiu deklaracji PIT

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Którą z kategorii portalu Wiadomości Sąsiedzkich czytasz najczęściej?

Wiadomości
Artykuły
Historia
Sport
Kultura
Szkolne wieści
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń