WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 21 kwietnia 2019 r.
Imieniny obchodzą: Anzelm, Bartosz, Feliks

Pracowita końcówka 2018 roku

p. Żebrowski  |  24 stycznia 2019

Intensywną końcówkę 2018 roku miała wyłoniona w wyborach samorządowych 21.10.2018 r. Rada Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. W ciągu zaledwie 5 tygodni – pomiędzy 14 listopada a 19 grudnia 2018 r. – odbyły się 3 sesje, w trakcie których wyłonione zostało Prezydium Rady Dzielnicy, wybrany Zarząd Dzielnicy, a także powołane w sumie 8 stałych komisji.

O wyłonieniu Prezydium pisałem szerzej w poprzednim felietonie – tytułem przypomnienia nadmienię, że oprócz mnie w jego skład weszli reprezentanci wszystkich liczących się sił w obecnej Radzie Dzielnicy, a więc wiceprzewodniczącymi zostali: radna Joanna Buczyńska (Koalicja Obywatelska), radny Włodzimierz Zalewski (PiS) oraz radny Rafał Czerwonka (RdW).

Podczas II sesji, która odbyła się w dn. 3 grudnia ub.r., wybrany został Zarząd Dzielnicy w osobach: burmistrz Norbert Szczepański (Koalicja Obywatelska), zastępca burmistrza Leszek Baraniewski (Koalicja Obywatelska) i zastępca burmistrza Jacek Wiśnicki (Razem dla Wawra). Wybór Zarządu był zwieńczeniem rozmów i podpisanej umowy koalicyjnej pomiędzy zwycięzcą wyborów – Koalicją Obywatelską (10 mandatów w RD) a wywodzącym się z ruchów miejskich stowarzyszeniem Razem dla Wawra (3 mandaty). Koalicja daje nam spokojną większość w 23-osobowej Radzie Dzielnicy, a przy deklarowanej przychylnej postawie 2 radnych Wawerskiej Inicjatywy Samorządowej oraz radnej z bloku Bezpartyjni – z 16 głosami odważnie możemy spoglądać w przyszłość.

Ostatnim zadaniem z rzędu formalnych, jakie nam zostało, było utworzenie komisji stałych Rady Dzielnicy. W tym celu zwołałem III sesję na dzień 19 grudnia ub.r. Ale wcześniej dopełniliśmy wszelkich wymogów, aby wygaszone wyborem do Zarządu Dzielnicy 3 mandaty radnych jak najszybciej obsadzić nowymi radnymi – kolejnymi na listach kandydatami z największą liczbą głosów. Choć ta procedura jest dość skomplikowana prawnie – udało się, i w jednym z pierwszych punktów porządku III sesji przyjęliśmy ślubowanie od 3 nowych radnych. Następnie, podczas żmudnego procesu, powołanych zostało 8 stałych komisji (budżetowa, rewizyjna, inwestycyjna, ładu przestrzennego, oświaty, kultury i sportu, społeczna i mieszkaniowa), określone ich zadania oraz wybrani przewodniczący i wiceprzewodniczący. Wybór radnych funkcyjnych w komisjach odbył się za całkowitym porozumieniem wszystkich sił reprezentowanych w Radzie Dzielnicy – przewodniczący i wiceprzewodniczący reprezentują w zasadzie wszystkie ugrupowania wchodzące w skład RD. Szczególną uwagę chciałbym zwrócić na powierzenie przewodniczenia jednej z komisji (oraz wiceprzewodniczenia w 2 kolejnych) radnym PiS. Cieszy fakt, że opozycja przyjęła wyciągniętą w jej kierunku, w dobrej wierze, rękę. A jeśli dodam, że komisją tą jest Komisja Rewizyjna – jest to bodaj najlepszy dowód na szczere intencje ze strony Koalicji Obywatelskiej oraz argument na autentyczną dążność do w pełni transparentnego sprawowania władzy. I jakkolwiek patetycznie miałoby to zabrzmieć – dla dobra Wawra i jego mieszkańców.

Tagi: działanie, zespołowe, kandydaci, władza, materiały, głos, ludu, zwycięzcy, wybory, komisje, rewizyjne, ugrupowania,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Kwiecień 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Najbliższe wydarzenia


Wtorek, 23 kwietnia 2019

Muzealne wtorki w Muzeum Narodowym

Czwartek, 25 kwietnia 2019

Ze Strażą Miejską Bezpiecznie

Wtorek, 30 kwietnia 2019

Dowóz dzieci niepełnosprawnych

Zgłoś wydarzenie

kredyt
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Którą z kategorii portalu Wiadomości Sąsiedzkich czytasz najczęściej?

Wiadomości
Artykuły
Historia
Sport
Kultura
Szkolne wieści
Zobacz wyniki
Szkoła

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń