WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 3 grudnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery

Z prac rady Rembertów

Maciej Iwanicki  |  11 lutego 2019

Od ostatniego wydania WSR odbyły się dwie sesje Rady Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy – w grudniu 2018 r. i styczniu 2019 r. Pierwsza z nich poświęcona była powołaniu komisji Rady Dzielnicy i wyboru ich przewodniczących i wiceprzewodniczących. Aby móc efektywnie wykonywać swoje funkcje, Rada Dzielnicy tworzy komisje – ich zadaniem jest merytoryczne przygotowanie i zaopiniowanie danej uchwały przed jej wprowadzeniem na oficjalne posiedzenie Rady (czyli sesję). 
 
Komisje tworzone są zazwyczaj przez kilku radnych i w takim właśnie organie radni na roboczych posiedzeniach „przepracowują” dany projekt uchwały, m.in. zmieniając, poprawiając lub wykreślając zapisy. Tak przedyskutowana i zaopiniowana uchwała trafia z rekomendacją danej komisji na posiedzenie Rady. W kadencji 2018-2023 powołane zostały następujące komisje Rady Dzielnicy: Rewizyjna (organ kontrolny Rady); Skarg, Wniosków i Petycji; Bezpieczeństwa; Gospodarki Przestrzennej i Zrównoważonego Rozwoju; Infrastruktury Technicznej i Budżetu; Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych; Samorządowa; Mieszkaniowa. Następnie radni określili, w jakich komisjach chcą pracować, oraz wybrali przewodniczących i wiceprzewodniczących komisji. Niestety, koalicja rządząca Rembertowem – PiS, Lepszy Rembertów, Forum dla Rembertowa – przydzieliła funkcje przewodniczących komisji wyłącznie sobie, pomijając opozycję w postaci Koalicji Obywatelskiej Rembertów i Rembertów Bezpośrednio.

Druga sesja Rady Dzielnicy poświęcona była uchwale dotyczącej wniosków do projektu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (SUiKZP) m.st. Warszawy. Studium jest to dokument planistyczny, który określa politykę zagospodarowania przestrzennego Miasta i jest wytyczną dla tworzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (MPZP) dla określonych obszarów. Oczywiście, Warszawa ma SUiKZP z 2006 r. (dokument wielokrotnie aktualizowany), niemniej w 2018 roku władze Warszawy postanowiły rozpocząć konsultacje nad uchwaleniem nowego Studium dla Warszawy. W tym celu wszyscy zainteresowani planowaniem przestrzennym mają prawo do końca lutego zgłosić swoje wnioski i uwagi do przygotowywanego Studium.

Do projektu uchwały przygotowanego przez Komisję Gospodarki Przestrzennej i Zrównoważonego Rozwoju, zawierającego dwadzieścia kilka wniosków, Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej Rembertów zaproponował ok. 10 poprawek, w tym dodatkowych wniosków. Wybrane poprawki oraz końcową treść uchwały opisuje Arkadiusz Piotrowski w swoim artykule na str. … WSR, do którego zainteresowanych Czytelników serdecznie zapraszam.

Dość osobliwym punktem sesji okazała się „Informacja Zarządu Dzielnicy z prac w okresie między sesjami”, gdzie Burmistrz informowała m.in. w jakich spotkaniach świątecznych wzięli udział członkowie Zarządu czy też o udostępnianiu holu wolontariuszom na podsumowanie akcji Świąteczna Paczka... Kontrowersyjnym zabiegiem było również przedstawienie dość wybiórczej informacji o realizacji inwestycji w 2018 roku – wybrano pięć inwestycji, przy których pojawiły się problemy lub opóźnienia wykonawców w związku z realizacją robót budowlanych. Warto jednak wspomnieć, że w 2018 r. Urząd Dzielnicy realizował ponad 30 tytułów inwestycyjnych (ok. 20 związanych z robotami budowlanymi, kilkanaście z opracowaniem dokumentacji projektowych i odszkodowaniami wypłacanymi mieszkańcom za zajęcie gruntu w związku z budową dróg). Trzeba również zaznaczyć, że rok 2018 był dość trudnym i specyficznym rokiem na rynku usług wykonawców robót budowlanych, gdyż ceny materiałów oraz koszty pracy specjalistów wzrosły o kilkadziesiąt procent, co przełożyło się na ceny oferowane w przetargach publicznych ogłaszanych przez Urząd Dzielnicy Rembertów. Problemy te również dotykały wykonawców w trakcie realizacji prac, co skutkowało koniecznością naliczania kar umownych w przypadku bezzasadnego przekroczenia terminów umownych. Odniosłem jednak wrażenie, że te dość oczywiste mechanizmy i realia ekonomiczno-gospodarcze były dużym odkryciem dla członków nowego Zarządu Dzielnicy...

 

Tagi: głos, ludu, seniorzy, zastępcy, reprezentanci, mieszkańców, uchwała, zgłoszenia, senioralne, załącznik, ogłoszenie,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Grudzień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 3 grudnia 2022

Eko Sobótki w Ferio Wawer

Sobota, 10 grudnia 2022

Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy 2022

Niedziela, 11 grudnia 2022

Jak przygotować wegańską wigilię? Warsztaty w Falenicy

Zgłoś wydarzenie

księgowość
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki
nieruchomości

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń