WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 25 sierpnia 2019 r.
Imieniny obchodzą: Luiza, Patrycja, Ludwik

Z prac rady Rembertów

Maciej Iwanicki  |  11 lutego 2019

Od ostatniego wydania WSR odbyły się dwie sesje Rady Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy – w grudniu 2018 r. i styczniu 2019 r. Pierwsza z nich poświęcona była powołaniu komisji Rady Dzielnicy i wyboru ich przewodniczących i wiceprzewodniczących. Aby móc efektywnie wykonywać swoje funkcje, Rada Dzielnicy tworzy komisje – ich zadaniem jest merytoryczne przygotowanie i zaopiniowanie danej uchwały przed jej wprowadzeniem na oficjalne posiedzenie Rady (czyli sesję). 
 
Komisje tworzone są zazwyczaj przez kilku radnych i w takim właśnie organie radni na roboczych posiedzeniach „przepracowują” dany projekt uchwały, m.in. zmieniając, poprawiając lub wykreślając zapisy. Tak przedyskutowana i zaopiniowana uchwała trafia z rekomendacją danej komisji na posiedzenie Rady. W kadencji 2018-2023 powołane zostały następujące komisje Rady Dzielnicy: Rewizyjna (organ kontrolny Rady); Skarg, Wniosków i Petycji; Bezpieczeństwa; Gospodarki Przestrzennej i Zrównoważonego Rozwoju; Infrastruktury Technicznej i Budżetu; Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych; Samorządowa; Mieszkaniowa. Następnie radni określili, w jakich komisjach chcą pracować, oraz wybrali przewodniczących i wiceprzewodniczących komisji. Niestety, koalicja rządząca Rembertowem – PiS, Lepszy Rembertów, Forum dla Rembertowa – przydzieliła funkcje przewodniczących komisji wyłącznie sobie, pomijając opozycję w postaci Koalicji Obywatelskiej Rembertów i Rembertów Bezpośrednio.

Druga sesja Rady Dzielnicy poświęcona była uchwale dotyczącej wniosków do projektu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (SUiKZP) m.st. Warszawy. Studium jest to dokument planistyczny, który określa politykę zagospodarowania przestrzennego Miasta i jest wytyczną dla tworzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (MPZP) dla określonych obszarów. Oczywiście, Warszawa ma SUiKZP z 2006 r. (dokument wielokrotnie aktualizowany), niemniej w 2018 roku władze Warszawy postanowiły rozpocząć konsultacje nad uchwaleniem nowego Studium dla Warszawy. W tym celu wszyscy zainteresowani planowaniem przestrzennym mają prawo do końca lutego zgłosić swoje wnioski i uwagi do przygotowywanego Studium.

Do projektu uchwały przygotowanego przez Komisję Gospodarki Przestrzennej i Zrównoważonego Rozwoju, zawierającego dwadzieścia kilka wniosków, Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej Rembertów zaproponował ok. 10 poprawek, w tym dodatkowych wniosków. Wybrane poprawki oraz końcową treść uchwały opisuje Arkadiusz Piotrowski w swoim artykule na str. … WSR, do którego zainteresowanych Czytelników serdecznie zapraszam.

Dość osobliwym punktem sesji okazała się „Informacja Zarządu Dzielnicy z prac w okresie między sesjami”, gdzie Burmistrz informowała m.in. w jakich spotkaniach świątecznych wzięli udział członkowie Zarządu czy też o udostępnianiu holu wolontariuszom na podsumowanie akcji Świąteczna Paczka... Kontrowersyjnym zabiegiem było również przedstawienie dość wybiórczej informacji o realizacji inwestycji w 2018 roku – wybrano pięć inwestycji, przy których pojawiły się problemy lub opóźnienia wykonawców w związku z realizacją robót budowlanych. Warto jednak wspomnieć, że w 2018 r. Urząd Dzielnicy realizował ponad 30 tytułów inwestycyjnych (ok. 20 związanych z robotami budowlanymi, kilkanaście z opracowaniem dokumentacji projektowych i odszkodowaniami wypłacanymi mieszkańcom za zajęcie gruntu w związku z budową dróg). Trzeba również zaznaczyć, że rok 2018 był dość trudnym i specyficznym rokiem na rynku usług wykonawców robót budowlanych, gdyż ceny materiałów oraz koszty pracy specjalistów wzrosły o kilkadziesiąt procent, co przełożyło się na ceny oferowane w przetargach publicznych ogłaszanych przez Urząd Dzielnicy Rembertów. Problemy te również dotykały wykonawców w trakcie realizacji prac, co skutkowało koniecznością naliczania kar umownych w przypadku bezzasadnego przekroczenia terminów umownych. Odniosłem jednak wrażenie, że te dość oczywiste mechanizmy i realia ekonomiczno-gospodarcze były dużym odkryciem dla członków nowego Zarządu Dzielnicy...

 

Tagi: głos, ludu, seniorzy, zastępcy, reprezentanci, mieszkańców, uchwała, zgłoszenia, senioralne, załącznik, ogłoszenie,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Sierpień 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 25 sierpnia 2019

Muzyczne popołudnia - koncert pt. "Niby nic"

Niedziela, 25 sierpnia 2019

Koncert Kasi Lins | Plażówka

Niedziela, 25 sierpnia 2019

Festiwal Food Trucków, 6. Mistrzostwa Burgerowe, Warszawska Pyza

Zgłoś wydarzenie

Wesbud
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jakie formy aktywnego, wakacyjnego wypoczynku są dla Ciebie interesujące?

Wycieczki rowerowe
Wspinaczka górska
Spływy kajakowe
Sporty wodne
Sporty ekstremalne
Turystyka piesza
Aktywne zwiedzanie
Inne
Zobacz wyniki
Szkoła

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń