WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 25 września 2022 r.
Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil

Park & Ride a tunel w Wesołej

Marcin Jędrzejewski  |  18 marca 2019

Na lutowej sesji Rady Dzielnicy zaproszeni goście z Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych przedstawili koncepcję budowy tunelu pod torami kolejowymi w ciągu ul. 1 Praskiego Pułku. Cała inwestycja to nie tylko budowa tunelu, ale i przebudowa całego układu komunikacyjnego okolicy.
 
W szczególności, nie będzie zjazdów z ul. 1 Praskiego Pułku w ul. Miłą i w ul. Głowackiego. Aby umożliwić mieszkańcom ul. Miłej dojazd do posesji, zostanie wybudowany nowy specjalny łącznik od ul. Sikorskiego. Do ul. Głowackiego trzeba będzie zaś dojeżdżać dookoła przez ul. Akacjową lub ul. Przechodnią, więc wąskie i niedostosowane do intensywnego ruchu uliczki. A to oznacza, że dostęp do obecnego, tymczasowego parkingu P&R stanie się mocno utrudniony. A w niedługim czasie, jak PKP rozpocznie rozbudowę linii kolejowej, parking zniknie w ogóle. I tu zaczyna się główny problem. Bowiem inwestor (z ramienia Miasta jest to ZMID oraz PKP) w koncepcji budowy tunelu nie tylko nie przewidział budowy nowego parkingu, ale wręcz przyjął koncepcję wykluczającą wybudowanie takiego parkingu w przyszłości! Zamiast około 600-800 miejsc, jakie teraz są na tymczasowych parkingach, zostały zaplanowane 24 miejsca (!) przy ul. Głowackiego. I nic więcej. Jak nietrudno sobie wyobrazić, część z tych parkujących pod stacją samochodów po prostu pojedzie prosto do centrum Warszawy, powiększając poranne i popołudniowe korki na Trakcie Brzeskim, część zaś będzie nadal parkować w okolicach stacji, zastawiając wszystkie możliwe uliczki, trawniki i chodniki.

Zaprezentowana koncepcja wywołała dość gwałtowną i ostrą dyskusję, w wyniku której burmistrz Marian Mahor zobowiązał się do zorganizowania spotkania koordynacyjnego, na którym przedstawiciele inwestora (ZMID) i operatora parkingów P&R wspólnie z przedstawicielami naszej Dzielnicy będą starali się wypracować jakieś rozwiązanie tego problemu.

Do takiego spotkania doszło w dniu 6 marca. Trzeba przyznać, że obie miejskie instytucje stanęły na wysokości zadania i ich przedstawiciele przyszli na spotkanie przygotowani i z wychodzącymi naprzeciw oczekiwaniom Dzielnicy propozycjami. Ze strony ZMID padła propozycja, że „wyczyści” z planowanych swoich urządzeń (zbiorniki retencyjne, stacja pomp, media itp.) „wnętrze” pętli, jaka powstanie po północnej stronie ul. Okuniewskiej (ul. 1 Praskiego Pułku tunelem przejdzie zarówno pod torami, jak i pod ul. Okuniewską, a potem szerokim łukiem, poprzez system 2 rond od północnej strony połączy się z ul. Okuniewską). W tym wygospodarowanym miejscu powinien zmieścić się wielopoziomowy parking, bardzo zresztą wygodnie położony względem stacji kolejowej).

Z drugiej strony ZTM zadeklarował, że zleci w pilnym trybie przygotowanie koncepcji tego parkingu, tak aby skoordynować planowane rozwiązania techniczne i aby przy budowie parkingu nie trzeba było przebudowywać dopiero co wykonanego tunelu. To oczywiście tylko deklaracje, po których realizacji i tak jeszcze pozostaje jeden powszechnie znany problem – zdobycie środków na budowę. Ale w chwili obecnej najważniejszą sprawą jest zagwarantowanie rezerwy terenu na parking i tu pojawia się nieco optymizmu, bo po lutowej sesji i zaprezentowanym wówczas stanowisku inwestora nie wyglądało to najlepiej. Bez wątpienia sprawa jeszcze nie jest zakończona i będzie wymagała sporo uwagi władz dzielnicy.

Tagi: zarząd, miejskie, inwestycje, drogowe, parking, przyszłość, środki, budowa, spotkanie, ztm, realizacja, zamiary,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 25 września 2022

W niedzielę spacer po terenie dawnego KS „Orzeł”

Niedziela, 25 września 2022

Kino Pogodna dla dzieci - "Moje życie to cyrk"

Piątek, 30 września 2022

Wystawa fotografii "Czerwcowe pachnidła"

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń