WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 30 września 2022 r.
Imieniny obchodzą: Wera, Zofia, Honoriusz

Z prac Rady Dzielnicy

Marcin Jędrzejewski  |  14 marca 2019

W lutym Rada Dzielnicy obradowała trzykrotnie. Najpierw w dniu 11 lutego odbyły się dwie sesje nadzwyczajne. Czemu aż dwie sesje jednego dnia? Niuanse statutowe spowodowały, że musiały być to dwie odrębne sesje. 

Jedna była zwoływana na wniosek Zarządu Dzielnicy i dotyczyła zaopiniowania dokumentów założycielskich Liceum Ogólnokształcącego w Wesołej, druga zaś na wniosek grupy radnych i dotyczyła uruchomienia procesu konsultacji społecznych w sprawie zmiany Statutu Dzielnicy.

W sprawie Liceum Ogólnokształcącego pisałem nieco szerzej w poprzednim numerze WS. Dla niezorientowanych tylko przypomnę, że decyzje o powołaniu LO musi podjąć Rada Warszawy. Zarząd naszej dzielnicy, w porozumieniu z miejskim Biurem Edukacji, przygotował komplet dokumentów założycielskich do przyjęcia przez Radę Warszawy. Ze względu na kalendarz rekrutacji na rok szkolny 2019/2020 trzeba było bardzo śpieszyć się z ich zaopiniowaniem, stąd sesja nadzwyczajna, na której radni naszej dzielnicy jednomyślnie poparli utworzenie LO. Czekamy jeszcze na pozytywną decyzję Rady Miasta, bo dopiero ona będzie ostatecznym rozstrzygnięciem, że liceum powstanie.

Druga sesja nadzwyczajna dotyczyła ogłoszenia konsultacji społecznych w sprawie zmiany Statutu Dzielnicy. Same zmiany, choć jest ich sporo, dotyczą głównie dostosowania statutów dzielnic warszawskich do znowelizowanego prawa o samorządzie terytorialnym. Jednak mimo ich formalnego charakteru, przed wyrażeniem opinii ze strony Rady Dzielnicy wymagane jest przeprowadzenie konsultacji społecznych wśród mieszkańców i przeprowadzenie takich konsultacji Rada na tej sesji uchwaliła.

21 lutego odbyła się sesja zwyczajna. Rozpoczęła się od spotkania z przedstawicielami ZTM, którzy przedstawili propozycje możliwych zmian w komunikacji miejskiej dla naszej dzielnicy. Głównymi pomysłami była likwidacja dublujących się połączeń na rzecz zwiększenia ich częstotliwości. Np. można by zlikwidować linię 411 na rzecz zwiększenia częstotliwości linii 502. Po krytycznych uwagach radnych przedstawiciele ZTM stwierdzili, że nie będą wprowadzać tych zmian na siłę, bez akceptacji mieszkańców, więc skoro propozycje te budzą sprzeciw, to nie będą realizowane. Z drugiej strony, na wnioski o przywrócenie kursowania autobusów do pętli Dworzec Centralny zamiast do Metra Politechnika dostaliśmy twardą odpowiedź odmowną, uzasadnioną gigantycznymi korkami, jakie panują po zmianie organizacji ruchu na ulicy Emilii Plater, w których autobusy już chwilę po ruszeniu łapią po kilkanaście minut opóźnienia. Została za to zapowiedziana poprawa „chłonności” SKM. Choć w jaki sposób, przedstawiciele ZTM nie powiedzieli, zastrzegając, że nie będzie to zwiększenie częstotliwości (nie pozwala na to przepustowość linii średnicowej PKP), ani wydłużenie składów (dłuższe nie zmieszczą się przy peronach stacji Lotnisko Chopina).

W kolejnym punkcie gościliśmy przedstawicieli ZMID. Zaprezentowany przez nich materiał dotyczący koncepcji budowy tunelu pod torami kolejowymi bardzo podniósł temperaturę dyskusji. Powodem było to, że koncepcja nie tylko nie zakładała budowy parkingu P&R, ale wręcz uniemożliwiała jego budowę w przyszłości. Po wybudowaniu tunelu, te grubo ponad 500 samochodów parkujące na tymczasowym parkingu przy dworcu kolejowym nagle straci możliwość parkowania w tym miejscu i z konieczności będzie szukać możliwości parkowania na wszystkich okolicznych ulicach. Konsekwencje tego dla mieszkańców Wesołej Centrum byłyby opłakane. W kontekście tego burmistrz Marian Mahor zapowiedział zorganizowanie spotkania pomiędzy przedstawicielami ZTM, który taki parking by budował, a ZMID w celu wypracowania możliwego do zaakceptowania rozwiązania. Szerzej piszę o tym w osobnym artykule na dalszych stronach WS.

Następnie Rada zapoznała się z informacjami:
- na temat harmonogramu realizacji zadań lokalnych do miejskiego Programu Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych m.st. Warszawy,
- o funkcjonowaniu Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - Dzielnicowego Zespołu Wesoła,
- o stanie uregulowań własnościowych gruntów na potrzeby inwestycji planowanych w roku bieżącym i następnym,
- o planie sprzedaży nieruchomości w dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy na rok 2019,
- o stanie przygotowań do realizacji inwestycji w roku 2019 oraz o planowanych harmonogramach prac.

W dalszej części sesji Rada zaopiniowała pozytywnie projekty uchwał Rady Miasta o odstąpieniu od wykonywania planu zagospodarowania przestrzennego dla okolic ul. Podleśnej oraz o liczbie punktów sprzedaży napojów alkoholowych, a także po zbadaniu przez Komisję Rewizyjną odrzuciła prawie jednomyślnie (przy jednym głosie wstrzymującym) pięć skarg na działalność Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Zarządu Dzielnicy. Rada przyjęła także roczny plan kontroli dla Komisji Rewizyjnej (mają być kontrolowane procedury bezpieczeństwa na placach zabaw i siłowniach plenerowych, oraz umowy o dzieło i zlecenia za rok 2018) oraz powołała doraźną Komisję Statutowo-Regulaminową, której przewodniczącym został pan Edward Kłos.

Na zakończenie obrad doszło do dość emocjonalnej utarczki słownej pomiędzy radną z klubu Sąsiedzi dla Wesołej panią Grażyną Bany a wiceprzewodniczącą Rady panią Małgorzatą Zarembą z PiS. Osią sporu była nasilona w ostatnim czasie aktywność medialna pani Wiceprzewodniczącej w sprawie budowy WOW, budząca wiele emocji wśród mieszkańców. W ostatnich dniach wpłynęło w tej sprawie łącznie 6 pism, zarówno przeciwnych, jak i popierających panią Małgorzatę Zarembę. W dyskusji wzięli też udział z mocno krytycznymi uwagami do działalności pani Wiceprzewodniczącej przybyli na sesję mieszkańcy przeciwni budowie WOW w wariancie „zielonym”.

Kolejna sesja Rady Dzielnicy zaplanowana jest na dzień 20 marca br. Sesja rozpocznie się o godz. 14.00 w sali Rady w budynku naszego Urzędu Dzielnicy. Zainteresowanych serdecznie zapraszam.

Tagi: inwestycje, wesoła, uchwała, rady, miasta, zarząd, sesja, nadzwyczajne, plany, harmonogram, prace, pisma


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Najbliższe wydarzenia


27 września - 2 października 2022

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci

Piątek, 30 września 2022

Wystawa fotografii "Czerwcowe pachnidła"

Sobota, 1 października 2022

Wydarzenie "Solidarni z Ukrainą"

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń