WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 3 grudnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery

100 dni Prezydenta Trzaskowskiego i Centrum Kulturalno-Edukacyjne na Gocławiu

Paweł Lech  |  22 marca 2019

Sto dni to oczywiście zbyt krótki czas, aby rzetelnie oceniać rządy jakiegokolwiek polityka, jednak po tym, jakie podejmuje na początku swoich rządów decyzje, można zorientować się, na jakie aspekty będzie kładł szczególny nacisk.

Prezydent Trzaskowski pokazał, że ważna jest dla niego realizacja obietnic wyborczych, szczególnie tych związanych z edukacją.

W uchwalonym przez Radę m.st. Warszawy budżecie na 2019 rok znalazły się środki, które umożliwią zapewnienie od 1 września 2019 roku każdemu warszawskiemu dziecku miejsca w żłobku samorządowym lub prywatnym. Od 1 kwietnia z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 roku o około 250 złotych, w zależności od stopnia zawodowego, zostanie podniesione uposażenie nauczycieli wszystkich szkół.

Zdecydowanie zostały zwiększone środki na walkę ze smogiem, ograniczone zostały wymogi umożliwiające ubieganie się o refundację przy wymianie kopciuchów, a środki przeznaczone na ten cel wzrosły ośmiokrotnie. Zakupione zostaną nowe stacje mierzące jakość powietrza w stolicy, a zazielenianie ulic obejmie kolejne sektory miasta.

Niezwykle ważne jest wprowadzenie nowych programów zdrowotnych, takich jak ćwiczenia rehabilitacyjne dla seniorów oraz szczepienia dziewcząt i chłopców przeciwko wirusowi HPV. Wprowadzony zostanie bilans 70- i 80-latka, dzięki któremu będzie można wykrywać we wcześniejszym stadium choroby wieku podeszłego. Kontynuowana jest budowa domu dziennego pobytu dla powstańców warszawskich oraz rozszerzona została możliwość korzystania przez nich z bezpłatnych przejazdów taksówkami.

Ale przede wszystkim należy napisać o zwiększeniu środków na in vitro. Do dziś dzięki wprowadzonemu przez warszawski samorząd programowi urodziło się ponad 150 nowych mieszkańców naszego miasta, a ponad 500 par w najbliższym czasie będzie się cieszyło z powiększenia swojej rodziny.

Ważnym projektem, który w końcu zaczyna być realizowany, jest budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad. Podpisana 28 lutego umowa gwarantuje zakończenie tej inwestycji w 2022 roku i tym samym diametralną zmianę wyglądu centrum stolicy. Po budowie w południowej części nowoczesnego teatru i placu centralnego ta część naszego miasta zmieni się nie do poznania.

Mimo tego iż warszawiacy dobrze oceniają stopień bezpieczeństwa w naszym mieście, Prezydent Trzaskowski zdecydował o zwiększeniu środków na sprzęt, wyposażenie i dodatkowe patrole policji.

Dzięki dodatkowym 150 mln złotych przyspieszony zostanie remont pustostanów i całych rewitalizowanych kamienic, projekt będących obecnie w budowie 1200 nowych mieszkań zostanie rozszerzony.

Ważnym elementem kampanii wyborczej Rafała Trzaskowskiego było hasło „Warszawa dla wszystkich”, dlatego nie można się dziwić, iż podpisał deklarację LGBT+. Jest to także realizacja jednej z jego z obietnic wyborczych.

 

Centrum Kulturalno-Edukacyjne na Gocławiu

Ostatnie dni przynoszą bardzo dobre wiadomości dla mieszkańców nie tylko Gocławia, ale całej naszej dzielnicy. Za kwotę 37,9 mln złotych została podpisana z konsorcjum firm MTM Budownictwo z Tarnowa oraz PBOiUT Śląsk z Sosnowca umowa na budowę Centrum Kulturalno-Edukacyjnego przy ul. Nowaka-Jeziorańskiego przy CH Tesco.

Funkcjonalny i nowoczesny projekt przewiduje szereg ciekawych rozwiązań, takich jak patio wewnętrzne czy ogród na dachu Centrum. Jednak najważniejsze oczywiście są funkcje, które będzie pełnił nowy budynek.

 Przede wszystkim dzięki nowoczesnej wielofunkcyjnej scenie z widownią będą mogły wreszcie odbywać się na Gocławiu wydarzenia artystyczne, które do tej pory omijały to prawie już 100-tysięczne osiedle. Swoje miejsce znajdzie tu biblioteka i szereg pomieszczeń wystawowych  i pracy twórczej.

 Niezwykle istotne, iż w ścianach Centrum swoją siedzibę znajdą instytucje wspierające naszych południowo-praskich seniorów. Swoją stałą siedzibę będzie tu miał Grochowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, a także Europejskie Centrum Uniwersytetów Drugiego i Trzeciego Wieku. Tym samym Centrum Kulturalno-Edukacyjne będzie miało wymiar nie tylko osiedlowego domu kultury, ale także będzie pełniło funkcje dzielnicowe i ogólnowarszawskie.

Tagi: siedziba, funkcjonalność, nowoczesność, widownia, osiedla, umowa, wyposażenie, patrole, miasto, nie, do, poznanie,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Grudzień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 3 grudnia 2022

Eko Sobótki w Ferio Wawer

Sobota, 10 grudnia 2022

Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy 2022

Niedziela, 11 grudnia 2022

Jak przygotować wegańską wigilię? Warsztaty w Falenicy

Zgłoś wydarzenie

księgowość
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki
nieruchomości

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń