WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 29 listopada 2022 r.
Imieniny obchodzą: Błażej, Walter, Fryderyk

Zagospodarowanie obszaru Karolówki i drobne usługi

Arkadiusz Piotrowski, radny dzielnicy Rembertów  |  11 kwietnia 2019

Tylko plany miejscowe dobrze zabezpieczają interes publiczny i mieszkańców żyjących w sąsiedztwie. Nie inaczej jest w przypadku nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w Rembertowie, także dla obszaru Karolówki.
 
Interesujący nas obszar Karolówki znajduje się między ul. Czwartaków, Kadrową, Roty i Zesłańców Polskich. Stosunkowo dużo terenów w tych granicach pozostaje niezagospodarowanych (ponad 20%). Plan obszaru Karolówki powstał na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy z 03.03.2011 r. Projekt Planu został wyłożony do publicznego wglądu w okresie od 19.02 do 21.03.2018 r. Plan przewiduje, oprócz zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, także nieuciążliwe usługi przy głównych ul. Paderewskiego i Czwartaków (dotychczasowy status tych ulic jako zbiorczych nie ulega zmianie). Przy ul. Czwartaków znajdują się m.in. trzy niezabudowane działki (łącznie teren ca. 3600 m.kw.), których przyszłość budzi niepokój mieszkańców.

Zgodnie z zapisami Planu przez usługi należy rozumieć tylko działalność służącą zaspokajaniu potrzeb ludzi. Nie są to usługi związane z wytwarzaniem czegokolwiek metodami przemysłowymi, np. produkcja garmażeryjna. Zakazuje się lokalizacji nowych wolnostojących budynków gospodarczych, garaży i wiat. Nie mogą też powstać sklepy o pow. sprzedaży ponad 2000 m2. Nie wolno też lokalizować żadnych inwestycji, które mogłyby znacząco oddziaływać na środowisko (katalog określa Rozporządzenie Rady Ministrów z 09.11.2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, Dz.U. z 2016 r. poz. 71). Obowiązuje też zakaz „prowadzenia działalności przekraczającej standardy jakości środowiska poza terenem działki, na której prowadzona jest działalność”. Plan nakazuje także zapewnić, zagospodarowując działkę, minimalne (w zależności od rodzaju usługi) liczby miejsc parkingowych (np. przy usługach motoryzacyjnych 4 miejsca parkingowe na 1 stanowisko obsługi). Skonstruowana w ten sposób regulacja nie pozostawia pola do manipulacji i interpretacji. Użytkowanie poszczególnych terenów w sposób zgodny z ustaleniami Planu (oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa) nie będzie skutkować negatywnym wpływem na zdrowie mieszkańców.

Wszystkie te zapisy w Planie mają na celu ochronę interesów obecnych mieszkańców, a także tych przyszłych. Przyczynią się także do poprawy jakości życia poprzez dopuszczenie i wprowadzenie drobnych usług lokalnych. Chodzi o to, by mieszkańcy – wraz z rozwojem drobnych usług – nie musieli jechać do centrum dzielnicy, aby załatwić swoje sprawunki, tylko mogli zrobić to w bliskim sąsiedztwie. Dla zabudowy usługowej będą obowiązywały takie same parametry i wskaźniki jak dla zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. To oznacza, że m.in. powierzchnia, wysokość, intensywność zabudowy dla obiektów usługowych będą takie same jak dla domów jednorodzinnych. Czyli na pewno nie mogą powstać żadne duże i uciążliwe inwestycje, obiekty produkcyjne czy magazynowe, co najwyżej niewielkie zakłady rzemieślnicze czy usługowe (np. gastronomia, handel, biura, przedszkola, żłobki, przychodnie, usługi motoryzacyjne itp.). To wszystko mieści się w Planie pod kategorią „usługi”.

Równocześnie zgodnie z Prawem budowlanym w zabudowie mieszkaniowej jednorodzinnej istnieje możliwość wydzielenia lokalu pod usługi o powierzchni do 30 proc. pow. całkowitej budynku. Pozwala to na zagospodarowanie części budynku mieszkaniowego na usługi. Na terenie o pow. 3600 m2 przeznaczonym przykładowo w Planie pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną (intensywność zabudowy 0,62) usługi mogłyby być realizowane na pow. użytkowej budynku ca. 600-700 m2. Należy podkreślić, że o uciążliwości usług nigdy nie decyduje powierzchnia, na jakiej są realizowane, ale ich rodzaj oraz sposób, w jaki są prowadzone.

Po uchwaleniu Planu miejscowego możliwość lokalizacji usług jest każdorazowo rozpatrywana już na etapie pozwolenia na budowę, co wymaga sprawdzenia zgodności z ustaleniami Planu. Tylko uchwalenie Planu może zapobiec przypadkowym inwestycjom i zatrzymać nieustającą intensyfikację zabudowy. Każde przyjęcie Planu miejscowego jest trudnym kompromisem (dlatego prace często się przedłużają), ale jest niezbędne, aby właściwie zabezpieczyć interes publiczny i mieszkańców. Inwestycje powstające bez niego to zawsze wielka niepewność dla mieszkańców. Oczekujemy obecnie na przyjęcie przez Radę Warszawy także planów dla obszaru Centrum Rembertowa, Starego Rembertowa i Nowego Rembertowa.

 

Tagi: rembertowskie, przewodniczący, arkadiusz. piotrowski, radny, obiekty, usługa, zakaz, plan, usługa, przedszkole,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Listopad 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 10 grudnia 2022

Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy 2022

Środa, 14 grudnia 2022

Koncert Kolęd w SP nr 353

Zgłoś wydarzenie

księgowość
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki
nieruchomości

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń