WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 3 grudnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery

Z prac Rady Dzielnicy

Marcin Jędrzejewski  |  16 kwietnia 2019

W marcu Rada Dzielnicy obradowała dwukrotnie. Najpierw w dniu 11 marca na sesji nadzwyczajnej obradowała nad przyjęciem sprawozdania z wykonania załącznika Dzielnicy Wesoła do uchwały budżetowej m.st. Warszawy za 2018 rok. Temat był szerzej omawiany na posiedzeniu Komisji Budżetu, więc na sesji już praktycznie bez dyskusji Rada 16 głosami za, przy 4 wstrzymujących (radni PiS) podjęła uchwałę przyjmującą sprawozdanie.

20 marca odbyła się sesja zwyczajna. Rozpoczęła się od spotkania z przedstawicielami MPWiK, którzy przedstawili planowane inwestycje w sieć wodociągową i kanalizacyjną w naszej dzielnicy. Dyskusję zdominował jednak wątek jakości wody dostarczanej wodociągiem centralnym do osiedla Zielona. Przedstawiciele MPWiK wyjaśniali, że gwarantują jakość wody dostarczanej nowym rurociągiem. Natomiast przyznają, że może pojawiać się problem z wtórnym zanieczyszczeniem wody na terenie dzielnicy, gdyż nasza sieć wodociągowa jest mocno przestarzała, a na dodatek obecnie woda płynie w niej niejako „pod prąd”, co może skutkować wypłukiwaniem starych zanieczyszczeń. Prosili, aby takie przypadki zgłaszać, i każdorazowo Pogotowie Wodociągowe będzie pobierało próbki i w razie konieczności płukało kolejne fragmenty sieci. Część radnych nie przyjmowała tego do wiadomości, powołując się na liczne skargi mieszkańców, na co przedstawiciele MPWiK sięgnęli po oficjalny wykaz zgłoszeń i reklamacji i okazało się że przez cały luty i początek marca z terenu os. Zielona, którego problem dotyczy, nie było ani jednego zgłoszenia dot. jakości wody. W wyniku dyskusji zostało uzgodnione, że zostanie zorganizowane kolejne spotkanie dla mieszkańców (na poprzednim we wrześniu ur. było niespełna 30 osób) z przedstawicielami MPWiK, na którym będzie można zgłosić wnioski i uwagi dot. jakości wody.

Kolejnym gościem na sesji był przedstawiciel Zarządu Dróg Miejskich. Przedstawił wykaz planowanych inwestycji na terenie naszej dzielnicy. Przede wszystkim jest to ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Niemcewicza - jest przygotowana dokumentacja, brak póki co wystarczających środków na realizację, jest szansa, że inwestycja ruszy w drugiej połowie roku. Kolejną jest skrzyżowanie ul. 1 Praskiego Pułku z ul. Mazowiecką (pod tym tytułem kryje się kompleksowa przebudowa całego skrzyżowania ul. 1 Praskiego Pułku z Traktem Brzeskim, od Mazowieckiej aż po Gościniec) – trwają prace projektowe. Budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Cieplarnianej i Jana Pawła II – został wreszcie uzgodniony projekt, na ostatniej marcowej sesji Rady Miasta miał być zwiększony budżet tej inwestycji (jest niezbędnie przebudowanie całego skrzyżowania). ZDM przymierza się także, aby w wakacje wykonać kompleksowy remont północnej nitki Traktu Brzeskiego od 1 Praskiego Pułku aż do ulicy Kajki.

W następnym punkcie odbyło się spotkanie z przedstawicielami policji i straży miejskiej. Zostały przedstawione statystyki dotyczące przestępczości i naruszeń prawa. Zgodnie z nimi Wesoła cały czas pozostaje jedną z najbezpieczniejszych dzielnic Warszawy. Co prawda wciąż jest sporo kradzieży samochodów, ale innych przestępstw jest naprawdę niewiele. Wzrosła także do ponad 40% wykrywalność, szczególnie włamań i kradzieży. Wśród wykroczeń stwierdzanych przez straż miejską największe zainteresowanie wzbudziła kwestia zanieczyszczania środowiska, w szczególności spalania w domowych piecach odpadów i toksycznych substancji. W ostatnim roku straż miejska wzbogaciła się o dwa supernowoczesne drony, mogące zdalnie pobierać i analizować próbki dymu wydostającego się z kominów, co bardzo ułatwi walkę z trucicielami, których jak sami wiemy, szczególnie zimą, jest na naszym terenie całkiem sporo.

W kolejnym punkcie gościliśmy przedstawicieli Młodzieżowej Rady Dzielnicy. Omawiane były problemy funkcjonowania Rady i możliwe obszary współpracy. Główną bolączką obecnego składu Rady jest „słomiany zapał” części młodzieży, która została wybrana do jej składu, przekładający się na bardzo niską frekwencję na spotkaniach.

Następnie Rada zaopiniowała pozytywnie trzy pakiety korekt w tegorocznym budżecie Dzielnicy, w szczególności było to wprowadzenie dodatkowych środków na zakup pierwszego wyposażenia oddawanych w tym roku obiektów oświatowych i kulturalnych oraz środki na podłączenie do mediów budowanego domu komunalnego przy ul. Berenta. Uznała także za bezzasadną skargę mieszańca na dyrektorów jednostek organizacyjnych Dzielnicy oraz zaopiniowała pozytywnie proponowane zmiany w statucie Dzielnicy.

Na zakończenie sesji Rada zapoznała się z informacjami:
- o przebiegu i kosztach akcji „Zima w Mieście”
- o prognozie demograficznej dla dzielnicy Wesoła
- o stanie istniejącej infrastruktury w dzielnicy.

Kolejna sesja Rady Dzielnicy zaplanowana jest na dzień 17 kwietnia br. Sesja rozpocznie się o godz. 14.00 w sali Rady w budynku naszego Urzędu Dzielnicy. Zainteresowanych serdecznie zapraszam.

Tagi: z, prac, rady, dzielnica, wesoła, wesołowskie, wydarzenia, informacje, kosztorysy, organizacja, sesje, obiekty,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Grudzień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 3 grudnia 2022

Eko Sobótki w Ferio Wawer

Sobota, 10 grudnia 2022

Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy 2022

Niedziela, 11 grudnia 2022

Jak przygotować wegańską wigilię? Warsztaty w Falenicy

Zgłoś wydarzenie

księgowość
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki
nieruchomości

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń