WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 21 lutego 2020 r.
Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Problemy z nazwami ulic

Marcin Jędrzejewski  |  17 kwietnia 2019

Problem dublujących się nazw ulic w Wesołej z innymi dzielnicami Warszawy ciągnie się od włączenia naszej dzielnicy w struktury miasta stołecznego, czyli od roku 2002. Większość z nas przyzwyczaiła się do tego stanu rzeczy i podając adres znajomym czy kurierowi, podkreśla, że chodzi o ulicę w dzielnicy Wesoła. Ale i tak całkiem często dochodzi do pomyłek. 

Kilkukrotnie zdarzało mi się tłumaczyć zdezorientowanym gościom na rogu mojej ulicy, że owszem, nazwa ulicy się zgadza, ale oni muszą jednak jechać na drugi koniec miasta, bo tam jest druga ulica o tej samej nazwie. Albo tłumaczyć kurierowi, że w adresie nie ma numeru mieszkania, bo mieszkam w domku jednorodzinnym, a skoro on stoi pod blokiem, to musi teraz jechać z Woli do Wesołej, bo nie sprawdził kodu pocztowego na przesyłce. Dużo gorzej, gdy pomyłki dotyczą służb ratunkowych. Jak na przykład pod koniec marca, gdy wezwana do pożaru na ul. Jeździeckiej straż pożarna pojechała na Bemowo.

Dlaczego władze Warszawy nic nie robią z tą sprawą? Bo zmiana nazwy ulicy to olbrzymi kłopot dla jej mieszkańców. Szczególnie tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą, mają kredyty czy inne formalne zobowiązania. Poza tym którą nazwę ulicy zmieniać? W Wesołej czy tę w innej części Warszawy? Teoretycznie to my w strukturach miasta byliśmy później, więc wypadałoby u nas. Ale np. na „naszej” ulicy Gościniec mieszka pewnie ponad tysiąc osób. Przy tej „drugiej”, lokalnej ulicy na Siekierkach – zaledwie kilkadziesiąt… Nie chcąc nikogo uszczęśliwiać na siłę, ani władze dzielnicy, ani miejski zespół ds. nazewnictwa ulic nie inicjują zmian. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby takich zmian dokonać na wniosek mieszkańców.

Na większych ulicach to pewnie trudne do wykonania, ale jeśli mieszkańcy jakiejś mniejszej uliczki dogadają się we własnym gronie, zbiorą zgody większości sąsiadów, to dość sprawnie zmianę nazwy ulicy można przeprowadzić. Miasto Stołeczne posiada tzw. bank nazw, z którego można skorzystać, można też zaproponować własną unikalną nazwę, choć taka nie zawsze, z różnych przyczyn, może być przyjęta.

Nie namawiam Państwa do jakiejś zmasowanej akcji zmiany nazewnictwa ulic, ale jeśli obecna sytuacja jest dla kogoś uciążliwa i przekona do tego sąsiadów, to chętnie pomogę sprawnie procedurę zmiany nazwy przeprowadzić. Zainteresowanych proszę o kontakt mailowy na adres: mjedrzejewski@radni.um.warszawa.pl. Innym pozostaje pamiętać, aby zawsze, podając adres, dodawać kod pocztowy i podkreślać, że chodzi o dzielnicę Wesoła.

Tagi: sąsiedzi, problemy, nazwa, ulice, zmiana, dezorientacja, goście, plany, zmian, stan, adres, pomyłki, kurier,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Luty 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829

Najbliższe wydarzenia


Piątek, 21 lutego 2020

Duet „STRING ENGINE”, czyli Tadeusz Sudnik i Krzesimir Dębski w Wawrze

Niedziela, 23 lutego 2020

Promocja kadetów kursu SONDA i przysięga wojskowa w jednym

Środa, 26 lutego 2020

Wybory do Młodzieżowej Rady Dzielnicy

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

W Nowym Roku:

rzucę palenie
schudnę
będę się zdrowo odżywiać
zacznę uprawiać sport
zacznę odkładać pieniądze na spełnienie marzeń
nic nie postanawiam, bo zawsze nic mi z tego nie wychodzi
nic nie postanawiam, bo nie uznaję "postanowień noworocznych", przez cały rok staram się zmieniać na lepsze
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń