WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Środa, 17 lipca 2019 r.
Imieniny obchodzą: Aneta, Bogdan, Aleksy

Problemy z nazwami ulic

Marcin Jędrzejewski  |  17 kwietnia 2019

Problem dublujących się nazw ulic w Wesołej z innymi dzielnicami Warszawy ciągnie się od włączenia naszej dzielnicy w struktury miasta stołecznego, czyli od roku 2002. Większość z nas przyzwyczaiła się do tego stanu rzeczy i podając adres znajomym czy kurierowi, podkreśla, że chodzi o ulicę w dzielnicy Wesoła. Ale i tak całkiem często dochodzi do pomyłek. 

Kilkukrotnie zdarzało mi się tłumaczyć zdezorientowanym gościom na rogu mojej ulicy, że owszem, nazwa ulicy się zgadza, ale oni muszą jednak jechać na drugi koniec miasta, bo tam jest druga ulica o tej samej nazwie. Albo tłumaczyć kurierowi, że w adresie nie ma numeru mieszkania, bo mieszkam w domku jednorodzinnym, a skoro on stoi pod blokiem, to musi teraz jechać z Woli do Wesołej, bo nie sprawdził kodu pocztowego na przesyłce. Dużo gorzej, gdy pomyłki dotyczą służb ratunkowych. Jak na przykład pod koniec marca, gdy wezwana do pożaru na ul. Jeździeckiej straż pożarna pojechała na Bemowo.

Dlaczego władze Warszawy nic nie robią z tą sprawą? Bo zmiana nazwy ulicy to olbrzymi kłopot dla jej mieszkańców. Szczególnie tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą, mają kredyty czy inne formalne zobowiązania. Poza tym którą nazwę ulicy zmieniać? W Wesołej czy tę w innej części Warszawy? Teoretycznie to my w strukturach miasta byliśmy później, więc wypadałoby u nas. Ale np. na „naszej” ulicy Gościniec mieszka pewnie ponad tysiąc osób. Przy tej „drugiej”, lokalnej ulicy na Siekierkach – zaledwie kilkadziesiąt… Nie chcąc nikogo uszczęśliwiać na siłę, ani władze dzielnicy, ani miejski zespół ds. nazewnictwa ulic nie inicjują zmian. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby takich zmian dokonać na wniosek mieszkańców.

Na większych ulicach to pewnie trudne do wykonania, ale jeśli mieszkańcy jakiejś mniejszej uliczki dogadają się we własnym gronie, zbiorą zgody większości sąsiadów, to dość sprawnie zmianę nazwy ulicy można przeprowadzić. Miasto Stołeczne posiada tzw. bank nazw, z którego można skorzystać, można też zaproponować własną unikalną nazwę, choć taka nie zawsze, z różnych przyczyn, może być przyjęta.

Nie namawiam Państwa do jakiejś zmasowanej akcji zmiany nazewnictwa ulic, ale jeśli obecna sytuacja jest dla kogoś uciążliwa i przekona do tego sąsiadów, to chętnie pomogę sprawnie procedurę zmiany nazwy przeprowadzić. Zainteresowanych proszę o kontakt mailowy na adres: mjedrzejewski@radni.um.warszawa.pl. Innym pozostaje pamiętać, aby zawsze, podając adres, dodawać kod pocztowy i podkreślać, że chodzi o dzielnicę Wesoła.

Tagi: sąsiedzi, problemy, nazwa, ulice, zmiana, dezorientacja, goście, plany, zmian, stan, adres, pomyłki, kurier,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Lipiec 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


Środa, 17 lipca 2019

Zajęcia z instruktorem w siłowniach plenerowych

Środa, 17 lipca 2019

W Centrum Powiadamiania Ratunkowego jak w życiu

Czwartek, 18 lipca 2019

Mazowieccy Terytorialsi polecą do USA!

Zgłoś wydarzenie

Wesbud
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jakie formy aktywnego, wakacyjnego wypoczynku są dla Ciebie interesujące?

Wycieczki rowerowe
Wspinaczka górska
Spływy kajakowe
Sporty wodne
Sporty ekstremalne
Turystyka piesza
Aktywne zwiedzanie
Inne
Zobacz wyniki
Szkoła

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń