WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 5 lutego 2023 r.
Imieniny obchodzą: Adelajda, Agata, Izydor

Niespokojna wiosna

Michał Żebrowski  |  21 maja 2019

Kwiecień tego roku upłynął w atmosferze napięcia społecznego. Nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce nauczyciele wystąpili o prawo do godnego życia, a także, pośrednio, o szkołę na miarę XXI wieku. W Wawrze, jako jednej z 3 (o ile mnie pamięć nie myli…) warszawskich dzielnic, stanęły wszystkie szkoły. Powołany przez Zarząd Dzielnicy sztab kryzysowy na bieżąco monitorował sytuację.
 
A było co – strajk przebiegał w newralgicznym okresie egzaminów: najpierw gimnazjalnych, potem, pierwszy raz, ósmoklasistów, aż wreszcie, gdy zapachniało kasztanami, nadszedł czas kwalifikacji abiturientów.
Sytuacji w wawerskiej edukacji poświęcone zostało całe posiedzenie Komisji Oświaty w dn. 10 kwietnia br. (2 dni po rozpoczęciu strajku), podczas którego władze dzielnicy przedstawiły radnym kompletną informację o przebiegu strajku i środkach zaradczych (m.in. organizacji bezpłatnych zajęć dla w sumie kilkuset małych wawerczyków w placówkach kultury, sportu itp.). Emocji nie udało się uniknąć na planowej VIII sesji Rady Dzielnicy Wawer w dn. 17 kwietnia, która cała przebiegała w nerwowej atmosferze, a pod koniec doszło do słownych utarczek pomiędzy radnymi dwóch największych ugrupowań: rządzącej Koalicji Obywatelskiej z opozycyjnym PiS.

Tym niemniej, podczas tej samej sesji udało się przyjąć pozytywnymi uchwałami sprawozdania z rocznej działalności Samodzielnej Poradni Rodzinnej i Ośrodka Pomocy Społecznej. A zanim na sesji, szczegółowe relacje z funkcjonowania powyższych placówek zdane zostały na posiedzeniu Komisji Społecznej w dn. 9 kwietnia br.

Działająca w Falenicy od kilkunastu lat Samodzielna Poradnia Rodzinna (SPR) to prawdziwa perełka na mapie Warszawy w zakresie pomocy psychoterapeutycznej (oprócz niej są jeszcze tylko 2 takie, publiczne). W sumie 12 terapeutów pomaga dorosłym indywidualnym, parom, dzieciom i młodzieży – z całej stolicy, ale głównie i w pierwszej kolejności mieszkańcom Wawra. Obecnie zachodzi tam zmiana dyrektora – na zasłużoną emeryturę odeszła pani Dyrektor Anna Jędrzejowska-Perzyńska, która kierowała placówką od jej samego początku, i której należą się wielkie słowa podziękowania za pracę, jaką tu wykonała.

Co do Ośrodka Pomocy Społecznej (OPS), to podzielę się pewną, dość osobistą refleksją: zawsze kiedy tylko słucham pani Dyrektor OPS Renaty Staruch – a już 5. rok z rzędu jestem członkiem Komisji Społecznej – myślę sobie, że Polska to fajny, cywilizowany kraj, a Wawer to dobre i bezpieczne miejsce do życia. I, dopowiem, moja opinia nie jest ani przesadzona, ani odosobniona.

Podczas wspomnianej sesji radni zaopiniowali ponadto pozytywnie projekt uchwały Rady m.st. Warszawy zmieniającej uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Marysin Wawerski. Projekt ten omawiany był uprzednio podczas posiedzenia Komisji Ładu Przestrzennego w dn. 16 kwietnia. Natomiast na posiedzeniu Komisji Kultury i Sportu w dn. 11 kwietnia br. opiniowane było m.in. sprawozdanie z działalności Wawerskiego Centrum Kultury oraz przedstawione zostały plany rewitalizacji Plaży Romantycznej.

Nie wypada nie wspomnieć, że w Niedzielę Palmową, 14 kwietnia odbyły się wybory do rad osiedli. W ich wyniku wybranych zostało po 9 radnych we wszystkich wawerskich osiedlach. Wszystkich, z wyjątkiem Marysina Północnego, gdzie nie zgłosiła się minimalna liczba kandydatów na radnych. Z tego też powodu na wniosek Zarządu Dzielnicy Wawer zwołałem w trybie nagłym na dzień 12 kwietnia VII sesję RD Wawer. Sesja była niebywale krótka – i miała tylko 1 punkt – podjęcie uchwały w sprawie nieprzeprowadzania wyborów do Rady Osiedla Marysin Wawerski Północ. Tak prawo wymagało, tak się stało i cóż – nic na siłę, jedno z osiedli nie ma najbliższego gospodarza w postaci rady osiedla. A o konstytuowaniu się pozostałych rad osiedli i pracach w Radzie Dzielnicy w maju – napiszę już w kolejnym felietonie.

Aha, żebym nie zapomniał: gdy będziecie Państwo czytać te słowa, przed Wami będą wybory do Parlamentu Europejskiego, zaplanowane w całej Europie na 26 maja 2019 r. Są to pierwsze z cyklu kilku wyborów w najbliższym roku, które będą miały bardzo istotny wpływ na naszą Ojczyznę i nasz kontynent. Dlatego nasz udział w nich to nie tylko nasze prawo, ale i nasz obowiązek. A ja polecam listę nr 3 Koalicji Obywatelskiej!

 

Tagi: wiosna, okiem, przewodniczącego, rada, osiedla, parlament, europejski, wybory, ojczyzna, udział, koalicja,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Luty 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 5 lutego 2023

Spotkanie z Krystyną Czerni i wystawa sztuki sakralnej

Piątek, 10 lutego 2023

Pijcie Ocet, czyli spektakl w WCK Marysin

Niedziela, 12 lutego 2023

Lwy Fortepianu w hotelu Boss

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń