WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Środa, 5 października 2022 r.
Imieniny obchodzą: Igor, Placyd, Apolinary

Okiem Przewodniczącego Rady: Niespokojna wiosna

Michał Żebrowski  |  27 maja 2019

Kwiecień tego roku upłynął w atmosferze napięcia społecznego. Nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce nauczyciele wystąpili o prawo do godnego życia, a także, pośrednio, o szkołę na miarę XXI wieku. W Wawrze, jako jednej z 3 (o ile mnie pamięć nie myli…) warszawskich dzielnic, stanęły wszystkie szkoły. Powołany przez Zarząd Dzielnicy sztab kryzysowy na bieżąco monitorował sytuację. 
 
A było co – strajk przebiegał w newralgicznym okresie egzaminów: najpierw gimnazjalnych, potem, pierwszy raz, ósmoklasistów, aż wreszcie, gdy zapachniało kasztanami, nadszedł czas kwalifikacji abiturientów. Sytuacji w wawerskiej edukacji poświęcone zostało całe posiedzenie Komisji Oświaty w dn. 10 kwietnia br. (2 dni po rozpoczęciu strajku), podczas którego władze dzielnicy przedstawiły radnym kompletną informację o przebiegu strajku i środkach zaradczych (m.in. organizacji bezpłatnych zajęć dla w sumie kilkuset małych wawerczyków w placówkach kultury, sportu itp.). Emocji nie udało się uniknąć na planowej VIII sesji Rady Dzielnicy Wawer w dn. 17 kwietnia, która cała przebiegała w nerwowej atmosferze, a pod koniec doszło do słownych utarczek pomiędzy radnymi dwóch największych ugrupowań: rządzącej Koalicji Obywatelskiej z opozycyjnym PiS.

Tym niemniej, podczas tej samej sesji udało się przyjąć pozytywnymi uchwałami sprawozdania z rocznej działalności Samodzielnej Poradni Rodzinnej i Ośrodka Pomocy Społecznej. A zanim na sesji, szczegółowe relacje z funkcjonowania powyższych placówek zdane zostały na posiedzeniu Komisji Społecznej w dn. 9 kwietnia br.

Działająca w Falenicy od kilkunastu lat Samodzielna Poradnia Rodzinna (SPR) to prawdziwa perełka na mapie Warszawy w zakresie pomocy psychoterapeutycznej (oprócz niej są jeszcze tylko 2 takie, publiczne). W sumie 12 terapeutów pomaga dorosłym indywidualnym, parom, dzieciom i młodzieży – z całej stolicy, ale głównie i w pierwszej kolejności mieszkańcom Wawra. Obecnie zachodzi tam zmiana dyrektora – na zasłużoną emeryturę odeszła pani Dyrektor Anna Jędrzejowska-Perzyńska, która kierowała placówką od jej samego początku, i której należą się wielkie słowa podziękowania za pracę, jaką tu wykonała.

Co do Ośrodka Pomocy Społecznej (OPS), to podzielę się pewną, dość osobistą refleksją: zawsze kiedy tylko słucham pani Dyrektor OPS Renaty Staruch – a już 5. rok z rzędu jestem członkiem Komisji Społecznej – myślę sobie, że Polska to fajny, cywilizowany kraj, a Wawer to dobre i bezpieczne miejsce do życia. I, dopowiem, moja opinia nie jest ani przesadzona, ani odosobniona.

Podczas wspomnianej sesji radni zaopiniowali ponadto pozytywnie projekt uchwały Rady m.st. Warszawy zmieniającej uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Marysin Wawerski. Projekt ten omawiany był uprzednio podczas posiedzenia Komisji Ładu Przestrzennego w dn. 16 kwietnia. Natomiast na posiedzeniu Komisji Kultury i Sportu w dn. 11 kwietnia br. opiniowane było m.in. sprawozdanie z działalności Wawerskiego Centrum Kultury oraz przedstawione zostały plany rewitalizacji Plaży Romantycznej.

Nie wypada nie wspomnieć, że w Niedzielę Palmową, 14 kwietnia odbyły się wybory do rad osiedli. W ich wyniku wybranych zostało po 9 radnych we wszystkich wawerskich osiedlach. Wszystkich, z wyjątkiem Marysina Północnego, gdzie nie zgłosiła się minimalna liczba kandydatów na radnych. Z tego też powodu na wniosek Zarządu Dzielnicy Wawer zwołałem w trybie nagłym na dzień 12 kwietnia VII sesję RD Wawer. Sesja była niebywale krótka – i miała tylko 1 punkt – podjęcie uchwały w sprawie nieprzeprowadzania wyborów do Rady Osiedla Marysin Wawerski Północ. Tak prawo wymagało, tak się stało i cóż – nic na siłę, jedno z osiedli nie ma najbliższego gospodarza w postaci rady osiedla. A o konstytuowaniu się pozostałych rad osiedli i pracach w Radzie Dzielnicy w maju – napiszę już w kolejnym felietonie.

Aha, żebym nie zapomniał: gdy będziecie Państwo czytać te słowa, przed Wami będą wybory do Parlamentu Europejskiego, zaplanowane w całej Europie na 26 maja 2019 r. Są to pierwsze z cyklu kilku wyborów w najbliższym roku, które będą miały bardzo istotny wpływ na naszą Ojczyznę i nasz kontynent. Dlatego nasz udział w nich to nie tylko nasze prawo, ale i nasz obowiązek. A ja polecam listę nr 3 Koalicji Obywatelskiej!

 

Tagi: radni, uchwała, przeprowadzenie, konsultacje, społeczne, komisja, mieszkaniowa, centrum, edukacja, kultura,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Październik 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia


Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń