Rekrutacja „podwójnego rocznika” w Warszawie
Kamil Dąbrowa | 18 lipca 2019

W tym roku do stołecznych liceów, techników oraz szkół branżowych I stopnia zostało zakwalifikowanych do przyjęcia 41870 absolwentów (21 955 z podstawówek i 19 915 z gimnazjów). 998 z nich to olimpijczycy. 46 proc. kandydatów dostało się do szkoły I wyboru.
3173 kandydatów nie dostało się do żadnej ze szkół. W tej drugiej grupie aż 82 proc. stanowią uczniowie, którzy chcą kontynuować naukę w liceum, a nie w szkole branżowej czy technikum.
- Kilka tysięcy uczniów nie dostało się na razie do żadnej stołecznej szkoły. To efekt reformy oświaty i „podwójnego rocznika”, przed czym przestrzegaliśmy. PiS zabrał marzenia wielu uczniom, szczególnie tym z dobrymi wynikami. Strona rządowa nie chce wziąć odpowiedzialności za swoje czyny i próbuje przerzucać odpowiedzialność na samorządy – mówi Renata Kaznowska, zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy.
Szkoły nie są z gumy
Władze stolicy zrobiły wszystko, co możliwe, by zwiększyć pulę miejsc dla kandydatów. Tam gdzie to było możliwe, utworzono dodatkowe klasy i zdecydowano, że będą liczniejsze (do 36 uczniów). Cześć pomieszczeń zaadaptowano na sale lekcyjne. Od września godziny pracy placówek zostaną wydłużone - lekcje mogą trwać do 17.30, a dodatkowe zajęcia nawet do 20.00.
- Niestety, nie udało się podwoić liczby miejsc w najlepszych liceach, do których chętnych jest najwięcej. Wyraźnie wzrosła też liczba punktów potrzebnych, by zakwalifikować się do tzw. „średniaków”. Na przykład z 89 do ponad 100 w XLIII LO im. Kazimierza Wielkiego, z 93 do ponad 100 w CV LO im. Z. Herberta. Do wybranych przez siebie liceów nie dostali się uczniowie, którzy mieli nawet 190 punktów, kilkudziesięciu uczniów ze 170 punktami i ponad 180 uczniów, którzy zebrali 160 pkt – dodaje wiceprezydent Kaznowska.
Liczba uczniów z wynikiem od 110 do 190 pkt, którzy nie dostali się do żadnej ze szkół, wynosi aż 1378. W gronie niezakwalifikowanych do żadnej ze szkół co czwarty kandydat ma świadectwo z czerwonym paskiem (756).
Co dalej? Jak znaleźć nową szkołę w rekrutacji uzupełniającej?
W stołecznych szkołach pozostało jeszcze 2436 wolnych miejsc (z tego mniej niż jedna trzecia w liceach). Informacja o dostępności miejsc pojawi się w czwartek 25 lipca (od godz. 15.00) w elektronicznym systemie rekrutacyjnym.
Podania o przyjęcie w rekrutacji uzupełniającej należy składać w formie papierowej od 26 lipca od godz. 8.00 do 30 lipca do godz. 12.00 (na drukach szkolnych, można je znaleźć na stronie internetowej szkoły lub w sekretariacie). Następnie - 19 sierpnia o godz. 12.00 - szkolne komisje rekrutacyjne ogłoszą listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia.
- Przed podjęciem decyzji o wyborze szkoły uczniowie mogą skorzystać z indywidualnych spotkań z doradcą zawodowym, który pomoże im określić plan działania dopasowany do ich potrzeb i predyspozycji. Na spotkania zapraszamy od 26 do 28 lipca do Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń przy ul. Starej 4.
Od 19 sierpnia od godz. 12.00 do 27 sierpnia do godz. 16.00 kandydaci będą potwierdzali wolę podjęcia nauki w szkole, do której zostali zakwalifikowani. Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkół w postępowaniu uzupełniającym zostaną ogłoszone przez szkolne komisje rekrutacyjne 28 sierpnia o godz. 10.00.
Szczegółowe informacje: http://www.edukacja.warszawa.pl/dla-ucznia-i-rodzica/rekrutacja/po-szkole-podstawowejpo-gimnazjum/21700_harmonogram-rekrutacji
Tagi: doradztwo, zawodowe, terminy, harmonogram, rekrutacji, wolne, miejsca, predyspozycje, podjęcie, nauki, pula,
Komentarze użytkowników (0)
Dodaj komentarzKalendarz Imprez
Najbliższe wydarzenia
10 maja - 27 września 2023
Psie spacery z trenerem psów w Wesołej


Nasza ankieta
Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?