WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 25 lutego 2020 r.
Imieniny obchodzą: Wiktor, Cezary, Zygfryd

Woda w kranie jest bezpieczna

Redakcja .  |  9 września 2019

Woda w kranie jest bezpieczna
Mieszkańcy mogą bezpiecznie korzystać z dostarczanej wody i pić ją z kranu. Awaria miejskiego kolektora przesyłowego nie ma żadnego wpływu na jakość warszawskiej kranówki. Woda spełnia rygorystyczne wymogi, a jej skład jest codziennie kontrolowany, na każdym etapie uzdatniania.

Najnowocześniejsze technologie, zmodernizowane instalacje i szczegółowe badania – wszystko to gwarantuje, że woda dostarczana przez wodociągi warszawskie do domów mieszkańców jest smaczna, czysta i nadaje się do picia prosto z kranu.

Awaria nie dotyczy kranówki

Awaria układu przesyłowego dotyczy systemu kanalizacyjnego i nie ma wpływu na jakość wody dostarczanej warszawiakom - ujęcia kranówki dla miasta znajdują się pod dnem Wisły i są zlokalizowane między 506 km a 509 km na rzece. Jest to 10 km wcześniej od miejsca kontrolowanego zrzutu nieczystości do rzeki, który odbywa się poniżej, na wysokości 519 km.

Już od soboty, 31 sierpnia ścieki są ozonowane tuż przed wpuszczeniem ich do rzeki. Oznacza to, że nieczystości z siedmiu dzielnic, które trafiają do Wisły są znacznie mniej szkodliwe, ponieważ ozon zabija większość bakterii. Dodatkowa dawka tlenu pomoże rzece w samooczyszczaniu. Więcej znajduje się na stronie: https://www.mpwik.com.pl/view/uruchomilismy-ozonatory-do-dezynfekcji-sciekow1. Jakość wody w Płocku również nie uległa pogorszeniu. Mieszkańcy mogą bezpiecznie korzystać z dostarczanej kranówki - potwierdzają to wyniki badań płockich wodociągów.

Warszawska kranówka – czysta i przebadana

Ostatnie wyniki rygorystycznych badań jakości dostarczanej wody spełniają wszystkie wymagania określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Czystość i bezpieczeństwo warszawskiej kranówki potwierdza także Sanepid. Szczegóły badań dostępne są pod linkiem: https://www.mpwik.com.pl/view/codzienne-wyniki-badan-jakosci-wody-uzdatnionej-. Oficjalne pismo Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w m. st. Warszawie jest dostępne na stronie: https://www.mpwik.com.pl/download.php?id=2863.

Każdego dnia w stolicy uzdatnia się ponad 350 milionów litrów wody. Zanim trafi do mieszkańców aglomeracji warszawskiej, musi przejść szereg skomplikowanych procesów technologicznych i szczegółowych badań laboratoryjnych. W nowoczesnych zakładach warszawskich wodociągów woda poddawana jest m.in. wieloetapowej filtracji, ozonowaniu i dezynfekcji. Wszystko po to, aby była bezpieczna, czysta i smaczna.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji posiada własne akredytowane laboratoria, w których rocznie jest wykonywanych ok. 170 tys. badań wody. Niezależnie kontrole jakości wody dostarczanej mieszkankom i mieszkańcom Warszawy prowadzi też Sanepid.

Ponadto m.st. Warszawa pracuje równolegle nad kilkoma rozwiązaniami, aby sprawnie i skutecznie usunąć awarię:

  • Ustala dlaczego do niej doszło i zaczyna usuwać jej skutki w dwóch podstawowych rurociągach.
  • Do ścieku wprowadzany jest ozon, który usuwa znaczną część bakterii. Ściek jest w tej chwili coraz mniej szkodliwy dla środowiska – w Płocku już od kilku dni nie ma zmiany jakości wody.
  • Jednocześnie wojsko buduje most, którym będą poprowadzone dwie rury, którymi ścieki mają być tymczasowo przesyłane przez Wisłę do oczyszczalni Czajka.

Tagi: mieszkańcy, zdrowie, bezpieczeństwo, warszawskie, dzielnice, litry, wody, uzdatnianie, picie, jakość, rury, ścieki,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Luty 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829

Najbliższe wydarzenia


Środa, 26 lutego 2020

Wybory do Młodzieżowej Rady Dzielnicy

Niedziela, 1 marca 2020

Urodziny Chopina - koncert 1 marca

Wtorek, 3 marca 2020

Zaproszenie na Dzień Otwarty

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czego najbardziej brakuje Ci w Warszawie?

bardziej rozbudowanej sieci metra
ścieżek rowerowych
odkrytych basenów
skwerów
ławek
placów zabaw
koszy na śmieci
toalet publicznych
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń