WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 2 czerwca 2023 r.
Imieniny obchodzą: Marianna, Marzena, Erazm

PTTK zaprasza

Marcin Jędrzejewski  |  17 września 2019

Zaczyna się powoli złota polska jesień. Mamy nadzieję, że będzie ciepła i pogodna. Warto więc ruszyć się gdzieś za miasto, na przykład na planowane przez nas jesienne wycieczki.

Beskid Niski – wokół przełęczy Dukielskiej

W zeszłym roku jesienią wędrowaliśmy połoninami na wysokich szczytach Bieszczad. W tym roku dla odmiany zapraszamy na wędrówkę malowniczymi dolinkami Beskidu Niskiego. Opustoszałe w wyniku brutalnej akcji „Wisła” żyzne niegdyś doliny, w których rozciągały się zasobne wsie, dziś kuszą ciszą, spokojem i coraz dzikszym wyglądem.
Jesień to świetna pora, by się zapuścić w bezdroża Beskidu Niskiego. Kończy się rykowisko, więc łatwo spotkać ogłupiałe po nim jelenie. Pokryte bukowymi lasami stoki gór powoli rudzieją, o wschodzie czy zachodzie słońca pokrywając się czerwoną łuną.
Na naszej wyprawie zaproponowaliśmy państwu trasy o średniej długości, ale jak na góry bardzo płaskie, bez ostrych podejść (co nie znaczy, że w ogóle nie wejdziemy na żaden szczyt). Będą dostępne bez nadmiernego wysiłku nawet dla osób bez szczególnego przygotowania kondycyjnego oraz dzieci od lat 10-12. Dla chętnych zaś każdego dnia pojawi się opcja ich wydłużenia, czy też zaliczenia dodatkowego podejścia na jakąś ciut większą górę.
Po ubiegłorocznych doświadczeniach z Bieszczad (kto był, ten wie, o czym piszę…) tym razem zdecydowaliśmy się na „cieplejsze”, a zarazem też bardzo klimatyczne miejsce noclegu…

W programie:

Dzień 1 – wędrówka:  Nieznajowa – Wołowiec - Bacówka PTTK w Bartnem - przełęcz Majdan - Świątkowa Wielka (ok. 18 km/360 m podejść/5:20 h wędrówki), dla chętnych możliwość wydłużenia trasy o wejście na Wątkową (najwyższy szczyt Magury Wątkowej), wieczorem ognisko.

Dzień 2 – wędrówka: Barwinek - przełęcz Szabrowska – Olchowiec - Tylawa (ok. 18,5 km/380 m podejść/5:10 h wędrówki). Możliwa krótka trasa alternatywna Barwinek – Ostra – Tylawa, ok. 11 km.

Dzień 3 – wędrówka: Chyrowa (wieś) - Chyrowa(góra) - Dukla (ok. 9,5 km/240 m podejść/3 h wędrówki). Wczesny obiad i powrót do Warszawy.

Wyjeżdżamy 26 września (czwartek) o godz. 16.00 z parkingu przy hali sportowej SP385, przy ul. Pogodnej, powrót zaplanowany jest w niedzielę 29 września ok. 22.00. Noclegi: Gościniec Chyrowa-Ski w Chyrowej, wyżywienie: śniadania i obiadokolacje. Kierownik wyjazdu: Marcin Jędrzejewski.

Galicyjskim Szlakiem

Tarnowskie Powiśle leży pomiędzy ruchliwą autostradą Kraków-Rzeszów (A4) a Wisłą, która w dawnych wiekach pełniła podobną rolę jako szlak komunikacyjny. Na tym terenie zwiedzane obiekty dają świadectwo bogatej tradycji ludowej, rycerskiej i szlacheckiej, a także głęboko zakorzenionej religijności jego mieszkańców. To właśnie stąd pochodzili tak wspaniali Polacy jak premier Wincenty Witos, mjr Henryk Sucharski, św. Stanisław – jeden z patronów Polski czy Karolina Kózkówna ogłoszona błogosławioną przez św. Jana Pawła II. Jest to także rejon, gdzie żył „Łańcucki Diabeł” – Stanisław Stadnicki. Był on w XVI w. właścicielem zamku w Łańcucie i zapisał się na kartach historii jako rozbójnik i awanturnik, który walczył ze swoimi sąsiadami. Wspomniany zamek zyskał miano jednej z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce. Miasta tego regionu kształtowały swój charakter w tyglu kulturowym, jaki przez wieki tworzyli jego mieszkańcy.

Zwiedzimy m.in.:

Zalipie – malowniczą wieś znaną z oryginalnej tradycji zdobienia domów i zabudowań gospodarskich kolorowymi kwiatami.

Tarnów – odbędziemy spacer po pełnym galicyjskiej atmosfery mieście, zwanym „Perłą Renesansu” zwiedzimy m.in. bazylikę katedralną z gotycko-renesansowymi nagrobkami rodu Tarnowskich oraz barokowym nagrobkiem Ostrogskich, uchodzące za jedne z najwybitniejszych tego rodzaju dzieł sztuki w Polsce. Zobaczymy Rynek i Stare Miasto, „węgierski zakątek Tarnowa”, „Ławkę poetów”, „Kosmiczną Fontannę” oraz dworzec kolejowy.

Łańcut – zamek - dawną rezydencję magnacką Lubomirskich i Potockich z otaczającym go parkiem, Muzeum Ikon, storczykarnię oraz Synagogę.

Markowa - Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej.

Rzeszów - odbędziemy spacer po mieście, zwiedzimy rynek z zabytkowym ratuszem i kupieckimi kamienicami, zamek i pałac Lubomirskich, wysłuchamy hejnału autorstwa T. Stańki. Zwiedzimy także jedyne w Polsce Muzeum Dobranocek.

Wyjazd: 18.10.2019 r. (piątek), zbiórka na parkingu przy hali sportowej SP 385, przy ul. Pogodnej w Starej Miłośnie o godz. 6:30, powrót w to samo miejsce 20.10.2019 r. (niedziela) około 22.00. Kierownik wyjazdu: Bożena Jaźwińska.

Więcej informacji o wycieczkach oraz zapisy na nie przyjmujemy za pośrednictwem strony internetowej www.pttkwesola.pl. Serdecznie zapraszamy!

Tagi: pttk, zapraszamy, wyprawa, przygoda, niezapomniane, chwile, miejsce, koszt, powrót, zgłoszenia, pttkwesoła,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2
Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?

barszcz biały z kiełbasą
żurek na zakwasie
pieczona biała kiełbasa
pasztet wielkanocny
mazurek
pascha
wielkanocna baba
sernik
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń