WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 2 grudnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Balbina, Paulina, Bibiana

Przewodnik autobusowo-imprezowy, czyli jak wrócić nocą do Wesołej

Redakcja .  |  23 września 2019

Temat na pozór prześmiewczy, niepoważny i nie za bardzo godny opisywania. Rzecz nie tyczy się jednak tylko weekendowych imprezowiczów, lecz każdego kto chociaż raz musiał komunikacją nocną wracać do naszej dzielnicy.

Na potrzeby tego artykułu przyjmuję, że preferowaną opcją powrotu w nocy do domu jest autobus bezpośredni, bez zbędnych przesiadek, dostosowany do naszej wygody.

Dla dociekliwych chcę zaznaczyć, że rozkład nocny w tygodniu i w weekendy jest taki sam, w artykule więc nie robię rozróżnienia na dni.  

Rozważę też dwie trasy powrotu do Wesołej, czyli do naszych dwóch pętli. Pierwsza trasa wiedzie od Metra Politechnika do pętli Stara Miłosna (Graniczna) lub możliwie jej blisko. Druga trasa prowadzi z Metra Politechnika do pętli Wola Grzybowska lub możliwie jej blisko.

Po tym wstępie biorę na warsztat nocną trasę do Starej Miłosny. Jeżeli zdarzy Ci się wracać w piątkowy wieczór do domu zapomnij o powrocie linią 411, z punktu widzenia komunikacji imprezowej ten autobus po prostu nie istnieje – ostatni dzienny transport w kierunku domu odjeżdża z o godz. 19:30, a w weekendy nie jeździ w ogóle! Na nocne wojaże pozostaje „Arka Starej Miłosny”, czyli 502. Ostatni dzienny autobus tej linii odjeżdża z pętli na Politechnice o godz. 23:07, ponieważ na początku musi jeszcze objechać pl. Konstytucji masz jeszcze jakieś 3 minuty, aby złapać go na drugim przystanku Metro Politechnika, więcej szans nie będzie.

Nie bierzmy pod uwagę spóźnialskich, ale przecież niektórzy wracają do domu trochę później. W ogóle nasuwa się tu porównanie do „Kopciuszka”, gdy możesz bawić się tylko do konkretnej godziny, bo inaczej... Jeśli jednak nie jesteś Kopciuszkiem, ale mieszkasz w Starej Miłośnie na pewno wiesz, że nocna droga do domu wiedzie jedynie przez Dworzec Centralny, a pierwszy nocny autobus do Starej Miłosny – N21 – wyrusza stamtąd o godz. 23:15. Na szczęści tutaj zasada jest prosta, każdy N21 odjeżdża z Dworca Centralnego kwadrans po pełnej godzinie, aż do trzeciej w nocy, tzn. bezpośrednio z centrum do Starej Miłosny odjedziesz o: 23:15; 00:15; 01:15; 02:15; 03:15; później koniec bezpośrednich kursów, a dziennego autobusu stąd do nas nie ma (chociaż kiedyś był i potem też miał być…). Pierwszy dzienny autobus, czyli 502 odjeżdża z Metra Politechnika o godz. 5:07 – masz więc trochę czasu, aby tam dotrzeć.

Przyjrzyjmy się teraz powrotom w stronę drugiej pętli w Wesołej – Woli Grzybowskiej. Podobnie jak w przypadku 502 w ciągu dnia do Wesołej wracamy z pętli Metro Politechnika. Ostatni autobus linii 514 odjeżdża z politechniki o godz. 23:10 i tak samo jak w przypadku 502 można go złapać na przystanku naprzeciwko pętli, z której wyrusza. Jeżeli nie zależy Ci, by do domu wracać dziennym autobusem, bezpośrednie połączenie nocne znajdziesz na Dworcu Centralnym. Godziny odjazdu linii N71 do Woli Grzybowskiej to 23:45, 00:35, 01:35, 02:45. Potem zostają pociągi i transport kombinowany. Pierwszy dzienny autobus linii 514 odjeżdża oczywiście z przystanku Metro Politechnika, o godz. 5:13.

Nie chcę w tym miejscu pisać, że to skandal, że autobusy dzienne kursują tylko do dwudziestej trzeciej, czy startują dopiero o piątej rano, są dzienne, więc taki zakres czasowy jest jak najbardziej prawidłowy. Twierdzę jednak, że jest problem z komunikacją nocną do naszej dzielnicy, w tym z jej trasą.

W mojej opinii oczywistym wydaje się przedłużenie linii N25 do Starej Miłosny, która jadąc z Dworca Centralnego kończy obecnie swoją trasę na zajezdni w Międzylesiu. Autobus ten ma tę zaletę, że jedzie przez przystanek Metro Politechnika i pierwszy z nocnych autobusów jest tam już o 23:21. Jego trasa w dalszej części przebiega podobnie do trasy linii 525 (której to przedłużenie również wielokrotnie postulowałem), w odróżnieniu jednak od 525 autobus linii N25 jedzie przez Marysin. Linia N25 ma jeszcze jedną zaletę – kursuje co 30 min.

Ciekawym autobusem jest też linia N02, która wozi pasażerów z przystanku Metro Młociny, ale obsługuje w zasadzie tylko prawobrzeżną Warszawę, kończąc swoją podróż w wawerskim Marysinie. Gdyby przedłużyć ten autobus do Wesołej można by z niego korzystać nie tylko wracając z Pragi, ale też w ostateczności przesiadając się z autobusu linii N25 w marysinie wawerskim.

I oczywiście znajdą się tacy co powiedzą, że przesadzam, że szukam dziury w całym. Nikt nie imprezuje na Metrze Politechnika, ale raczej w centrum… Poza tym wrócić da się bez problemu o każdej porze, trzeba tylko się przesiadać, ale skoro już bawisz się po nocy musisz to wliczyć w cenę.

Prawdą jest to, że sztuka nocnych powrotów to sztuka dotarcia na Dworzec Centralny, a potem wystarczy już czekać na nocny lub na pociąg, a jeśli masz daleko od stacji kolejowej do domu to szukasz połączeń autobusowych z przesiadkami. Chociaż nie zdziwię się jak w końcu skorzystasz z pewnej firmy przewozu osób, której nazwy nie wypada tutaj pisać – kto Ci zabroni, mieszkasz w Wesołej, stać Cię.

I jeszcze są rejony Wesołej, gdzie dojeżdża się trochę łatwiej, bo do przystanku Wesoła Ratusz dojeżdża w nocy zarówno linia N21 jak i linia N71, tak więc dojazd do Zielonej, Groszówki i Wesołej Centrum jest znacznie lepszy niż do Woli Grzybowskiej i Starej Miłosny – mieszkańcy mają autobus zamiast co 60 min, co 30 min.

Chodzi jednak o pewne ignorowanie tematu Wesołej przez ZTM. Wielokrotnie zwracałem uwagę, że komunikacja nocna dla naszej dzielnicy też jest ważna. Stara Miłosna, która liczebnie stanowi ponad 50% stanu ludności Wesołej ma tylko jeden nocny autobus. Nadal walczymy z przebiciem się do świadomości miejskiej spółki, że Wesoła to też Warszawa i chcielibyśmy oczekiwać odpowiedniego standardu obsługi pasażerów. Drogi ZTM-ie, po raz kolejny czekamy na jakieś konstruktywne rozwiązanie…

Zobacz również

Tagi:


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Grudzień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 3 grudnia 2022

Eko Sobótki w Ferio Wawer

Sobota, 10 grudnia 2022

Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy 2022

Niedziela, 11 grudnia 2022

Jak przygotować wegańską wigilię? Warsztaty w Falenicy

Zgłoś wydarzenie

księgowość
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki
nieruchomości

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń