WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 6 czerwca 2023 r.
Imieniny obchodzą: Dominika, Laura, Norbert

„Babciu, to nie Twój wnuczek

Redakcja .  |  27 stycznia 2020

„Babciu, to nie Twój wnuczek
„Babciu, to nie Twój wnuczek … Bądź ostrożna” to kampania informacyjno-edukacyjna przygotowana przez m.st. Warszawę, skierowana do seniorów. Dotyczy problemu oszustw dokonywanych metodą „na wnuczka”, „na policjanta” lub innych o podobnej metodzie działania.
 
Pomimo realizowanych kolejnych edycji kampanii, spotkań z seniorami oraz coraz większej świadomości społecznej, oszustwa dokonywane metodą „na wnuczka”, „na policjanta” wciąż są realnym zagrożeniem dla znacznej części osób starszych.

W 2019 roku Komenda Stołeczna Policji zanotowała w Warszawie 461 zdarzeń, z czego blisko 362 razy oszustom udało się dokonać wyłudzenia, na kwotę ponad 20 milionów złotych. Przestępcy oszukujący starszych ludzi metodą na tzw. „wnuczka” działają w stolicy od około 15 lat. Pomimo zatrzymania przez policję wielu z nich, nadal docierają sygnały o kolejnych pokrzywdzonych.

Jak działają oszuści?
Oszuści dzwoniąc na numer stacjonarny i nawiązując rozmowę ze starszą osobą, podszywają się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon ponownie dzwoni. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA.
Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki. Dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby „na wnuczka”.

W rzeczywistości są przestępcami, niemającymi nic wspólnego z policją. Jedynym ich celem jest wzbogacenie się kosztem ludzkiej krzywdy. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.
W kampanii informacyjnej pomogą lekarze
Służby, samorządy oraz inne instytucje starają się dotrzeć z przekazem do jak największej liczby miejsc, w których seniorzy przebywają. Kościoły, banki czy kluby seniorów to tylko kilka miejsc, do których podobne kampanie już dotarły.

Tę odsłonę kampanii „Babciu, to nie Twój wnuczek … Bądź ostrożna”, która startuje w Dniach Babci i Dziadka (21-22.01) m.st. Warszawa kieruje do seniorów odwiedzających stołeczne przychodnie (SPZOZ). W trakcie wizyty w gabinecie lekarskim biorący udział w akcji doktorzy będą wręczać seniorom teczki z praktycznymi poradami, które przestrzegą przed oszustami wyłudzającymi pieniądze.

Lekarze, podobnie jak policjanci to zawody o dużym zaufaniu społecznym. Liczymy, że teczka wręczona przez lekarza, który włoży do niej zalecenia lekarskie czy wskazówki dotyczące dawkowania leków, będzie skutecznym sposobem dotarcia do osób starszych. Pomóc ma również atrakcyjna szata graficzna teczki, która ma przyciągnąć uwagę i spowodować, że senior po wizycie u lekarza, już w domu, zapozna w informacjami zawartymi na taczce.

Ostrzegamy od lat
To kolejna edycja kampanii. Pierwsza, zorganizowana we współpracy z Komendą Stołeczną Policji ruszyła w październiku 2014 roku i wobec ogromnego zainteresowania mieszkańców była kontynuowana w latach następnych. Plakaty i ulotki były widoczne na terenie całej stolicy, w tym na nośnikach elektronicznych w komunikacji miejskiej, w internecie na stronach miasta oraz dzielnic m.st. Warszawy, a także w prasie lokalnej.
Poza wyżej wymienionymi działaniami Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego zorganizowało spotkania oraz szkolenia dla seniorów, konkurs filmowy „Senior kontra oszust”, zaprojektowało kalendarz ścienny dedykowany akcji „Babciu, to nie Twój wnuczek … Bądź ostrożna”, a także w zakresie prewencji współpracuje z Komendą Stołeczna Policji.
Ponadto informacje o oszustwach są zgłaszane przez seniorów lub ich rodziny, na numer alarmowy 112 w stołecznym Centrum Powiadamiania Ratunkowego działającego przy BBiZK.

Tagi: babciu, to, nie, twój, wnuczek, kampania, przekaz, oszustwo, badź, ostrożny, służby, lekarze, samorządy,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Czerwiec 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Najbliższe wydarzenia


10 maja - 27 września 2023

Psie spacery z trenerem psów w Wesołej

Sobota, 10 czerwca 2023

Starowarszawski Piknik Rodzinny w Wesołej - już 10 czerwca!

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?

barszcz biały z kiełbasą
żurek na zakwasie
pieczona biała kiełbasa
pasztet wielkanocny
mazurek
pascha
wielkanocna baba
sernik
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń