WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 25 września 2022 r.
Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil

Nie dzwoń na 112 bez potrzeby

Redakcja .  |  6 kwietnia 2020

Nie dzwoń na 112 bez potrzeby
Epidemia koronawirusa spowodowała wzrost liczby połączeń na nr 112. Także tych zupełnie niezwiązanych z zagrożeniem życia czy mienia. Apelujemy o korzystanie z numeru alarmowego tylko w nagłych przypadkach, które wymagają interwencji służb.

112 to numer, który – zgodnie z przepisami - powinniśmy wybierać tylko wtedy, gdy potrzebujemy pomocy w sytuacji nagłego, realnego niebezpieczeństwa utraty zdrowia czy życia, zagrożenia dla mienia lub środowiska. Według danych od operatorów największym problemem są połączenia bezzasadne.

Operatorzy stołecznego Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112 na co dzień przyjmują zgłoszenia, odnoszące się do COVID-19. Począwszy od 1 marca operatorzy przyjęli 2577 takich telefonów. Dotyczyły one m.in. stanu zdrowia dzwoniącego i pojawiających się symptomów zarażenia wirusem, pytań na temat procedur, związanych z kwarantanną i próśb o kontakt do służb sanitarnych czy NFZ. Ostatnią grupą są zgłoszenia, obejmujące przypadki łamania kwarantanny lub też nieodpowiedniego zachowania się osób w przestrzeni publicznej.

Telefony, mające bezpośredni związek z zachorowaniem lub podejrzeniem zakażenia, są obsługiwane zgodnie z procedurami, do których stosowania operatorzy są wyszkoleni i przygotowani.

W przypadku próśb o pomoc, w trosce o służby, operatorzy pytają o ewentualne zagrożenie epidemiologiczne. Nawet wtedy, gdy interwencje nie mają bezpośredniego związku z epidemią. Może się bowiem zdarzyć, że nawet rutynowa interwencja domowa będzie dotyczyła osób poddanych kwarantannie.

Telefony bezzasadne
Niestety, pojawiają się również zgłoszenia, które nie powinny trafić pod numery alarmowe. Za przykład niech posłużą telefony o osobie kaszlącej w tramwaju czy sprzedawcy z katarem. Numer alarmowy 112 nie jest również właściwy, by zgłaszać rosnące ceny artykułów spożywczych. Operatorzy nie pomogą, gdy zgłoszenie dotyczy sposobu liczenia osób, przebywających jednocześnie w sklepie albo kaszlącej głośno sąsiadki.

Mieszkańcom, którzy szukają dodatkowych informacji o działaniach miasta, polecamy stronę internetową https://warszawa19115.pl/koronawirus lub całodobowy telefon Miejskiego Centrum Kontaktu 19115.

Numery alarmowe pozostawmy dla osób, znajdujących się w stanie zagrożenia zdrowia i życia.
Zobacz również

Tagi:


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 25 września 2022

W niedzielę spacer po terenie dawnego KS „Orzeł”

Niedziela, 25 września 2022

Kino Pogodna dla dzieci - "Moje życie to cyrk"

Piątek, 30 września 2022

Wystawa fotografii "Czerwcowe pachnidła"

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń