WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Środa, 2 grudnia 2020 r.
Imieniny obchodzą: Balbina, Paulina, Bibiana

Pomoc dla bezdomnych w czasie epidemii

Redakcja .  |  6 kwietnia 2020

Pomoc dla bezdomnych w czasie epidemii

Epidemia koronawirusa, która dotknęła nasz kraj, zmusiła wszystkich do wielu zmian w codziennym życiu. Związana z niewidocznym zagrożeniem sytuacja sprawiła, że trzeba było wprowadzić wiele ograniczeń i nowych procedur. Niektórzy, jak osoby bezdomne, zostały kompletnie zaskoczone. 

Wielu z nich wymaga regularnego wsparcia. Pomoc potrzebującym, informowanie o zagrożeniach związanych z epidemią i reagowanie na nie to dzisiaj bardzo ważne zadania strażników miejskich.Przed wyjazdem w wyznaczone rejony każdy z patroli bierze udział w odprawie, podczas której strażnikom przydzielane są podstawowe zdania. Sytuacja zmienia się dynamicznie, więc musimy na nią reagować. Jednym z priorytetów jest kontrola miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne.

Proszę szczególną uwagę zwrócić na otoczenie dużych centrów handlowych, sklepów, ale też kontrolować otwarte, nieogrodzone parki i tereny nad Wisłą – mówił na porannej odprawie zastępca naczelnika VII Oddziału Terenowego Norbert Grabowski.

Wyjeżdżającym w wyznaczone rejony strażnikom przełożeni przypominają o zasadach osobistego bezpieczeństwa.

- Powoli mieszkańcy zaczynają rozumieć, że to nie są wakacje. Coraz częściej sami ustawiają się w bezpiecznych odległościach, a i grupek na osiedlach jest coraz mniej. Niestety nie dotyczy to osób spożywających alkohol. Ubyło ich, ale ciągle się zdarzają. Na takie sytuacje będziemy zdecydowanie reagowali – dodaje Norbert Grabowski.

Ci, którzy opiekują się osobami bezdomnymi, muszą przypominać im o zasadach bezpiecznego zachowania. - Proszę zachować dystans dwóch metrów, nie zbliżać się i nie napierać na innych, na pewno wystarczy dla każdego – powtarzają strażnicy pilnujący kolejek do punktów wydawania żywności prowadzonych przez zakony kapucynów i bonifratrów, gdzie codziennie ustawiają się spore kolejki. Stojące w nich osoby wykonują polecenia strażników.

Ponieważ w sytuacjach kryzysowych nerwy często biorą górę nad rozumem, strażnicy miejscy dbają też o porządek tam, gdzie codziennie zatrzymuje się autobus Mobilnego Punktu Poradnictwa. Funkcjonariusze kontrolują też okolice jadłodajni prowadzonych przez Caritas oraz zakonników i siostry zakonne, ale nie tylko. We współpracy z Caritas Polska strażnicy miejscy dostarczają też paczki żywnościowe do miejsc, w których żyją osoby bezdomne mające problemy z poruszaniem się. W ramach pomocy potrzebujący otrzymują chleb oraz konserwy i inne produkty o dłuższych terminach przydatności do spożycia.

- Mamy świadomość, że wielu z nich jest zdanych na naszą pomoc. Teraz, gdy wprowadzono dodatkowe obostrzenia, będzie im jeszcze trudniej. Bezdomni to ludzie tacy jak my. Wszyscy musimy sobie pomagać – mówią strażnicy wyjeżdżający w kolejny patrol z pomocą dla bezdomnych.

 

Tagi: pomoc, bezdomni, czas, epidemii, straż, miejska, warszawa, strażnicy, sytuacja, zagrożenie, wsparcie, informacje,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Grudzień 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Najbliższe wydarzenia


Czwartek, 3 grudnia 2020

Bezpłatne badania mammograficzne - 3 grudnia

5 - 16 grudnia 2020

Warszawskie Spotkania Teatralne online 2020

Sobota, 5 grudnia 2020

Sinfonia Varsovia - koncert

Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Kiedy kupujesz gwiazdkowe prezenty dla swoich bliskich?

w listopadzie, żeby móc to zrobić na spokojnie i uniknąć tłumów w sklepach
mniej więcej dwa tygodnie lub tydzień przed świętami
na ostatnią chwilę, czasem nawet w wigilię
każdego roku wychodzi to inaczej, nie ma stałej zależności
Zobacz wyniki
wodociągowa

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń