WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 11 lipca 2020 r.
Imieniny obchodzą: Cyprian, Olga, Benedykt

Grochowski mural Steda

Redakcja .  |  19 maja 2020

Grochowski mural Steda
W Warszawie odsłonięto w niedzielę, 17 maja, nowy mural upamiętniający wybitnego poetę i prozaika Edwarda Stachurę, popularnie zwanego Stedem. Fresk autorstwa Anny Szejdewik „Coxie” znajduje się na Pradze-Południe, przy ul. Rębkowskiej 4, niedaleko miejsca, gdzie mieszkał poeta.

Dwa lata temu u burmistrza dzielnicy Praga-Południe Tomasza Kucharskiego pojawili się przedstawiciele Stowarzyszenia „Salon Literacki” – prowadząca warszawskie spacery literackie saskokępska poetka Dorota Ryst oraz grochowski dziennikarz, poeta i fotografik Krzysztof Mich. Przyszli z wnioskiem upamiętnienia na Grochowie znakomitego barda, zmarłego w lipcu 1979 roku Edwarda Stachury. Ponieważ jedynym warszawskim adresem poety była kamienica przy ul. Rębkowskiej 1, chciano na ścianie kamienicy wmurować tablicę pamiątkową i namalować fragment wiersza Stachury. Niestety, wspólnota przedstawiła nierealistyczne żądania, którym nie sposób było sprostać. Po latach pomysł upamiętnienia Stachury zrealizował Rafał Kotomski, dyrektor TVP3 Warszawa, który podczas jednego ze spacerów po Grochowie natknął się na spowitą bluszczem ścianę kamienicy przy Rębkowskiej 4, znakomicie nadającej się na miejsce upamiętnienia poety. Po konsultacjach z rodziną poety, Urzędem Dzielnicy, varsavianistami i wspólnotą mieszkaniową Rębkowska 4 doszło do odsłonięcia muralu. Z racji na panującą w kraju epidemię koronawirusa, uroczystość była kameralna, Gości, wśród których znaleźli się m.in. krewna poety Monika Stachura, wiceburmistrz dzielnicy Karol Kowalczyk i radny Marek Borkowski, powitał dyr. Kotomski. Nieliczni zebrani wysłuchali wspomnień pani Moniki, potem wiersza Stachury, informacji o muralu, jakie przedstawiła jego twórczyni oraz wspomnień osób pamiętających popularnego „Steda”.

Obok muralu odsłonięta została tablica: „… bo już nie jestem z tego świata, a może nigdy z niego nie byłem…”. To fragment „Listu do pozostałych” z 1979 r., którego rękopis znaleziono po tragicznej śmierci Stachury w jego mieszkaniu przy Rębkowskiej 1.

Na tabliczce znajduje się też kod QR, po zeskanowaniu którego wejdziemy na stronę stachuriada.pl poświęconą Edwardowi Stachurze.

Poeta jest kolejnym wybitnym artystą uhonorowanym na Pradze-Południe. Tylko w ostatnich latach odsłoniliśmy tablice poświęcone m.in. Mironowi Białoszewskiemu, Zygmuntowi Hübnerowi, Annie Jachnie, Kazimierzowi Szemiothowi czy Zygmuntowi Kęstowiczowi.

Gdy minie epidemia, będziemy kontynuować upamiętnianie wybitnych postaci, bo ich lista wciąż jest długa.

Źródło: pragapld.waw.pl 

Tagi: grochowski, grochów, mural, nowy, kultura, edward, stachura, rębkowska, praga, południe, informacje, list,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Lipiec 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 11 lipca 2020

Energicznie i romantycznie nad Wisłą w Wawrze już w sobotę

Niedziela, 12 lipca 2020

Masz problem z poruszaniem się? Chcesz dojechać na wybory? Zadzwoń do Straży Miejskiej w niedzielę.

Poniedziałek, 13 lipca 2020

Po wakacjach ulica Saska będzie jak nowa

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Gdzie w tym roku wyjeżdżasz na wakacje?

Nad morze
W góry
Na Mazury
Za granicę
Nigdzie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń