WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 29 stycznia 2023 r.
Imieniny obchodzą: Franciszek, Zdzisław, Zenon

Ponad 1160 wraków przestało szpecić miasto dzięki strażnikom miejskim

Redakcja.  |  21 maja 2020

Ponad 1160 wraków przestało szpecić miasto dzięki strażnikom miejskim
Zardzewiała karoseria, wystające podzespoły, otwarte baki, wybite szyby, nierzadko wyciekające płyny eksploatacyjne… Auta porzucone wciąż można spotkać na ulicach i parkingach Warszawy, gdzie miesiącami blokują miejsca. 
 
Nie dość, że szpecą miasto, to jeszcze są zagrożeniem np. dla bawiących się nieopodal dzieci i dla środowiska. Mimo epidemii strażnicy zajmujący się usuwaniem takich aut nie zwalniają i kontynuują czynności by tego typu „ozdób” było w stolicy jak najmniej. W pierwszych czterech miesiącach tego roku dzięki ich działaniom z ulic Warszawy zniknęły 1163 wraki.

W wyniku podjętych działań, w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2020 r. z ulic Warszawy usunięto 1163 tzw. wraki, w tym 500 z nich, dzięki czynnościom strażników, usunęli na własny koszt posiadacze tych aut, a 35 pojazdów przywrócili do stanu używalności.

Najwięcej wraków usunięto z terenów: Mokotowa – 152; Praga Południe – 126; Targówka – 111.

Najmniej wraków usunięto z terenów: Wesołej – 11; Rembertowa – 12; Wilanowa – 31.

 

W analogicznym okresie 2019 r. wraków było mniej. W wyniku działań strażników z terenu miasta usunięto 833 pojazdy. Właściciele sami usunęli 428 wraków, a 26 przywrócili do stanu używalności.

 

Najwięcej wraków usunięto z terenów: Mokotowa – 111; Praga Południe – 95; Targówka – 81.

Najmniej wraków usunięto z terenów: Wesołej – 8; Rembertowa – 9; Ursusa – 18.

 

Działania, które podejmują warszawscy strażnicy mają przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom. Są również jednym z elementów przeciwdziałania degradacji przestrzeni miejskiej. Interweniujemy kiedy pojazdy są zniszczone, z których wyciekają płyny eksploatacyjne. Często wraki są niezabezpieczone przed dostępem osób trzecich. Z pojazdów wystają elementy uszkodzonej karoserii. Zagrożeniem mogą być również wybite szyby. Czasami pojazdy są tak zdewastowane, że trudno w pierwszej chwili stwierdzić z jaką marką mamy do czynienia. Zdarza się, że część z wraków dosłownie służy za śmietniki. Nie tylko same pojazdy są zanieczyszczone odpadami, ale również teren wokół nich. W przypadku kiedy pojazd stanowi zagrożenie, bezzwłocznie wydawana jest dyspozycja jego usunięcia. W innych sytuacjach nasze czynności zmierzają do zmobilizowania właściciela pojazdu, tak aby to on usunął wrak lub przywrócił pojazd do stanu użytkowego. Funkcjonariusze z Referatu ds. Pojazdów wszczynali czynności m.in. w przypadku aut powypadkowych, spalonych – niebezpiecznych dla mieszkańców i środowiska, blokujących miejsca parkingowe i szpecących miasto, a także tych pozostawionych bez tablic rejestracyjnych. Mimo, że prowadzone czynności są czasochłonne i czasami utrudnione, dokładamy wszelkich starań, aby wrak zniknął z terenu miasta.

Auta usuwane są na wytypowane parkingi. Tam jeszcze przez jakiś czas czekają, aż zgłoszą się po nie ich właściciele. Jeżeli w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia, pojazd nie zostanie odebrany, uznaje się, że został on porzucony z zamiarem wyzbycia się.  Wówczas z mocy ustawy przechodzi na własność gminy i poddawanych recyklingowi.

 

Źródło: Straż Miejska m.st. Warszawy

Tagi: straż, miejska, referat, warszawa, znaki, wraki, samochody, szpetność, ulice, kontrole, wzmożone, prace,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Styczeń 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 5 lutego 2023

Spotkanie z Krystyną Czerni i wystawa sztuki sakralnej

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń