WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 30 marca 2023 r.
Imieniny obchodzą: Amelia, Leonard, Dobromir

Zaczipuj swojego pupila na wakacje

Redakcja .  |  23 lipca 2020

Zaczipuj swojego pupila na wakacje
Warszawiacy nadal mogą bezpłatnie zaczipować swojego psa i kota w ramach miejskiego programu. Dzięki temu ich pupil jest bezpieczny również podczas letnich wyjazdów.

Stolica dofinansowuje także sterylizację oraz kastrację domowych czworonogów, by zapobiegać bezdomności zwierząt.

 

Bez względu na to, czy wyjeżdżamy poza Warszawę razem z pupilem, czy zostawiamy go pod tymczasową opieką, warto zabezpieczyć zwierzę przed zaginięciem.

Elektroniczne znakowanie psów i kotów

Każdy warszawiak, który zaczipuje pupila, zwiększa szansę powrotu zwierzęcia do domu w razie zaginięcia. Mieszkańcy mogą zapisać czworonoga na zabieg w jednej z wybranych placówek weterynaryjnych (bez względu na dzielnicę zamieszkania). Akcja trwa do 31 grudnia 2020 r. lub do wyczerpania środków finansowych.

Wystarczy wypełnić wiosek w placówce weterynaryjnej, pokazać dowód tożsamości oraz książeczkę zdrowia lub paszport psa bądź kota. Warunkiem jest ukończenie przez zwierzę 12. tygodnia życia, a dodatkowo w przypadku psów aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela są wprowadzane do Międzynarodowej Bazy Danych SAFE-ANIMAL do 5 dni od dnia wszczepienia mikroprocesora.

Czip ma wielkość ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Wprowadzany jest podskórnie i może działać nawet kilkadziesiąt lat. W przypadku odnalezienia zaginionego psa lub kota funkcjonariusze Ekopatrolu Straży Miejskiej mogą za pomocą specjalnego czytnika poznać indywidualny numer czipa i w elektronicznej bazie danych uzyskać informacje o właścicielu. W urządzenia te wyposażone jest warszawskie Schronisko Na Paluchu oraz większość lecznic weterynaryjnych.

W latach 2007-2019 elektronicznemu znakowaniu w ramach akcji prowadzonej przez Warszawę poddano 100 839 psów i kotów. Od początku 2020 r. zaczipowaliśmy 1757 zwierząt.

Sterylizacja i kastracja

Zabieg sterylizacji i kastracji jest bardziej bezpieczny dla zwierząt niż podawanie antykoncepcyjnych środków hormonalnych, które mają niepożądane działania uboczne.

Mieszkańcy mogą przyprowadzić psa lub kota na zabieg sterylizacji i kastracji – Warszawa pokrywa koszt wizyty kwalifikującej, narkozy, samego zabiegu, pooperacyjnej opieki oraz wizyty kontrolnej i zdjęcia szwów. Podczas pierwszej wizyty właściciel czworonoga okazuje dowód tożsamości, Kartę Warszawiaka z ważnym e-hologramem, książeczkę zdrowia zwierzęcia z numerem czipa (w przypadku psów również z potwierdzonym szczepieniem przeciwko wściekliźnie). Domowy pupil musi mieć ukończone sześć miesięcy życia. Podczas zabiegu, suki i kotki nie powinny być w trakcie cieczki bądź rui, a od ostatniego szczepienia muszą upłynąć przynajmniej dwa tygodnie.

Szczegóły i wskazówki dla właścicieli dostępne są na platformie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115. Zabiegi dofinansowane przez miasto wykonywane są w wybranych klinikach weterynaryjnych. Akcja trwa do 31 grudnia 2020 r. lub do wyczerpania środków finansowych.

W latach 2012-2019 sterylizacji i kastracji w ramach akcji prowadzonej przez Warszawę poddano 13 410 psów i kotów. Od początku 2020 r. dofinansowaliśmy 1412 zabiegów zwierząt.

Dbamy o warszawskie zwierzęta

Oprócz bezpłatnych zabiegów w wybranych lecznicach miasto zapewnia całodobową opiekę weterynaryjną zwierzętom, które uległy wypadkom drogowym. Dodatkowo stolica finansuje działania Ekopatrolu Straży Miejskiej.

Z kolei Schronisko Na Paluchu prowadzi edukacyjne warsztaty, podczas których dzieci i dorośli uczą się, jak opiekować się domowymi pupilami oraz z czym się wiąże adopcja. Część środków finansowych miasto przekazuje organizacjom działającym na rzecz zwierząt. Tak samo, jak w ubiegłym roku, poszczególne dzielnice otrzymają karmę dla kotów wolno żyjących, które pomagają w likwidacji gryzoni.

Tagi: zaczipuj, swojego, psa, czip, bezpieczeństwo, czworonóg, wakacje, wyjazd, zabiegi, klinika, weterynaria, weterynarz,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Marzec 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 1 kwietnia 2023

Leśna Triada Biegowa - ruszyły zapisy!

Zgłoś wydarzenie

smartschool2
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń