7. Warszawskie Spotkania Ceramiczne i mała Marysia Skłodowska
Anna Bulloff | 20 maja 2011

Wawerski artysta Dariusz Osiński uczci Rok Marii Skłodowskiej-Curie i wyrzeźbi w swojej pracowni w Marysinie ceramiczną figurę noblistki. Rzeźba ma postać kilkuletniej dziewczynki z tornistrem i naczyniem laboratoryjnym. Warszawiacy zobaczą pomnik po raz pierwszy 11 czerwca 2011 roku podczas 7. Warszawskich Spotkań Ceramicznych na terenie Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej 2.
- Pracuję nad ceramiczną rzeźbą, która jest pusta w środku. To trudne zadanie pod względem technicznym, ponieważ gliniane ścianki trzeba utrzymywać w wilgoci przez cały czas tworzenia. Jeśli przemoczę ścianki rzeźby, następnego dnia mogę ją zastać złożoną jak namiot po wyjęciu masztów – mówi Dariusz Osiński, który pracuje i mieszka w Wawrze od urodzenia. Jest prezesem Związku Ceramików Polskich, organizatorem 7. Warszawskich Spotkań Ceramicznych.
Pomnik Marii Skłodowskiej-Curie jest kontynuacją pomysłu sprzed trzech lat, kiedy Dariusz Osiński wyrzeźbił w glinie kopię przedwojennego motocykla Sokół 600 i wypalił ją podczas nocy muzeów w zakładach Norblina. Zeszłoroczne Warszawskie Spotkania Ceramiczne także przyciągnęły tłumy warszawiaków ciekawych performansu litewskiego artysty Rytisa Konstantinaviciusa, który uczcił Rok Chopinowski glinianą rzeźbą fortepianu Calisia.
- Lubię rzeźby w skali 1:1. Są wymagające w przygotowaniu, ale robią na oglądających niesamowite wrażenie. Wbrew pozorom pozostawiają sporo miejsca dla wyobraźni i zapraszają do interakcji - mówi Dariusz Osiński.
Wawerski ceramik najpierw tworzył projekt rzeźby w głowie, potem na papierze, a na końcu w glinie z domieszką szamotu. Mała Maria ma około 150 cm wysokości i jest podzielona na dwie części. Rzeźba po wysuszeniu będzie wypalona w temperaturze 1000 st. C, pokryta tlenkami metali, a następnie wypalona raz jeszcze w 1100 st. C.
Odsłonięcie rzeźby będzie jedną z atrakcji 7. Warszawskich Spotkań Ceramicznych rozpoczynających się o godz. 11.00 w Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga-Południe.
Szczególnie spodoba się małym warszawiakom – dodaje autor.
Poza rzeźbą Marii Skodowskiej-Curie, warszawiacy zobaczą prace 60 twórców z całej Polski. Związek Ceramiki Polskiej przygotował wystawę ceramiki na wodzie, prezentację Wirtualnego Muzeum Ceramiki, pokaz ceramiki monumentalnej warszawskiej rodziny Grześkiewiczów, warsztaty lepienia i toczenia w glinie, malowania ceramiki, układania mozaiki dla dorosłych i dzieci, wystawę prac plenerowych „Decentryzm w Ceramice” oraz niespodzianki dla małych warszawiaków. Będzie też można zobaczyć, jak działa piec polowy, kupić prace prosto od artystów, a na zakończenie wziąć udział w sympozjum „Tradycja i współczesność w ceramice polskiej”, na którym referaty wygłoszą pracownicy naukowi Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Muzeum Narodowego w Warszawie i Krakowie
7. Warszawskie Spotkania Ceramiczne
Sobota, 11 czerwca 2011, godz. 11.00
Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga-Południe, ul. Podskarbińska 2
Wstęp wolny
Tagi: ceramika, Centrum Promocji Kultury, Maria Skłodowska-Curie, rzeźba, pomnik
Komentarze użytkowników (0)
Dodaj komentarzKalendarz Imprez
Najbliższe wydarzenia
Niedziela, 5 lutego 2023
Spotkanie z Krystyną Czerni i wystawa sztuki sakralnej
Piątek, 10 lutego 2023
Pijcie Ocet, czyli spektakl w WCK Marysin
Niedziela, 12 lutego 2023
Lwy Fortepianu w hotelu Boss


Nasza ankieta
Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?