WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 4 października 2022 r.
Imieniny obchodzą: Rozalia, Franciszek, Konrad

Apel policji - noś odblaski

Redakcja .  |  2 listopada 2020

Apel policji - noś odblaski

Pieszy widoczny - pieszy bezpieczny. Policjanci ruchu drogowego przypominają pieszym o obowiązku korzystania z elementów odblaskowych. Nośmy odblaski po zapadnięciu zmroku, nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale także na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych drogach. 

Warto pamiętać, że pieszy na drodze nie ma takiej ochrony, jaką ma kierujący czy pasażer samochodu. Pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Nie chronią go pasy bezpieczeństwa czy poduszki powietrzne. Dlatego tak ważna staje się jego widoczność na drodze. Jak wynika z analiz, po zmroku, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Zakładając, że minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/godz. to około 30 metrów, a przy prędkości 90 km/godz. – 90 metrów, kierujący nie ma praktycznie czasu na reakcję. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów! Kierujący pojazdem zyskuje w ten sposób czas na wykonanie dowolnego manewru: może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego, bądź gdy zaistnieje taka potrzeba, zatrzymać pojazd.
 
Należy jednak pamiętać, że samo posiadanie odblasku nie wpływa na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były widoczne dla kierującego. To widoczność decyduje o czasie reakcji kierującego, drodze hamowania a tym samym o naszym bezpieczeństwie.
 
Nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze, natomiast pamietajmy, że każdy pieszy poruszający się po zmroku poza terenem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych i za niestosowanie się do tych przepisów grozi mandat od 20 do 500 zł. Ale nie o mandat tu chodzi, tylko o Nasze BEZPIECZEŃSTWO!
 
Szczegóły na stronie: www.wrd.policja.waw.pl

Tagi: apel, policja, noś, odblaski, pieszy, widoczny, bezpieczeństwo, elementy, odblaski, piesi, obowiązek, mandat,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Październik 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia


Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń