WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 3 grudnia 2021 r.
Imieniny obchodzą: Franciszek, Hilary, Ksawery

Warszawa miastem współdzielenia

Redakcja .  |  3 września 2021

Warszawa miastem współdzielenia

Warszawa tworzy miejski system dla ekonomii współdzielenia i zaprasza do współpracy. W stolicy powstanie przestrzeń dla wymiany wiedzy i doświadczeń w dzieleniu się różnymi zasobami.

Ekonomia współdzielenia (sharing economy) to zjawisko polegające na wymianie i dzieleniu się różnego rodzaju zasobami. Czasami bezpłatnie, czasami za opłatą, ale bez przekazywania praw własności. Ludzie, wykorzystując platformy internetowe, współpracują, tworzą, dzielą się swoim czasem, talentem i tym, co posiadają. Mogą to być nieruchomości, pojazdy, narzędzia, treści medialne czy umiejętności. Dzięki technologiom cyfrowym mają możliwość dotarcia do szerokiej grupy odbiorców. Mogą zarabiać, udostępniając innym posiadane zasoby i umiejętności, a jednocześnie oszczędzać pieniądze, korzystając z dostępu do towarów i usług, bez konieczności ich kupowania.

Idea współdzielenia pomaga zbudować odpowiedzialną wspólnotę. Przyczynia się do zapewnienia dobrych warunków do rozwoju społeczno-gospodarczego. Jest jednym z ważnych elementów wdrażanej od kilku lat w Warszawie koncepcji smart city, czyli inteligentnego miasta.

Wdrożenie ekonomii współdzielenia jest dla nas jednym z głównych celów w nadchodzących latach. Miasta znane z otwartości na tego rodzaju usługi, przyciągają innowacyjne biznesy i dzięki temu dynamicznie się rozwijają. Obniżają koszty funkcjonowania i zapewniają wyższą jakość życia. W stolicy mamy już dobre przykłady tego typu inicjatyw, jak choćby popularny Warszawski Rower Publiczny Veturilo , który stał się alternatywnym środkiem transportu miejskiego.  Namawiamy mieszkańców i mieszkanki naszego miasta, by dzielili się inicjatywami, wiedzą, pomysłami oraz doświadczeniem w budowaniu ekonomii współdzielonej Warszawy – mówi Karolina Zdrodowska dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego.

Na nowej platformie miejskiej w zakładce WawaShare współdzielenie w mieście zamieściliśmy inicjatywy związane z  "dzieleniem się miastem" w obszarze infrastruktury, transportu, powierzchni biurowych, pomieszczeń mieszkalnych i umiejętności. Można znaleźć tam takie projekty jak jadłodzielnie polegające na dzieleniu się nadwyżkami żywności, które można dostarczyć w wyznaczone miejsca, czy platformę biblioteczną w ramach której skorzystamy zarówno z e-zasobów biblioteki, jak i atrakcyjnych warsztatów oraz treści edukacyjnych.

Pomysły można zgłosić za pośrednictwem formularza  znajdującego się na stronie biznes.um.warszawa.pl lub mailowo, wysyłając wiadomość na adres: ekonomia.wspoldzielenia@um.warszawa.pl

Tagi: dzielenie, się, sharing, economy, platforma, miejska, zaproszenie, powierzchnie, transport, edukcja,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast

Kalendarz Imprez

Grudzień 2021
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia


20 listopada - 19 grudnia 2021

Nauka jazdy na nartorolkach

Piątek, 3 grudnia 2021

Gala konkursu S3KTOR – czyli najlepsze warszawskie inicjatywy pozarządowe czasu walki z pandemią

Sobota, 4 grudnia 2021

Świąteczne gotowanie na Targowisku Falenica

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Która forma z letnich atrakcji miejskich podobała Ci się w tym roku najbardziej?

spacery z przewodnikiem
koncerty plenerowe
kino plenerowe
wycieczki rowerowe
wszystko co działo się nad Wisłą
wyprzedaże garażowe
plenerowe zajęcia sportowe
rejsy Wisłą
nie korzystałem/am z żadnej z ww. atrakcji
podobały mi się wszystkie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń