WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Krystyna, Sabina, Norbert

Korzyści dzielone na pół… a koszty?

Anna Księżopolska  |  24 stycznia 2012

Niewielki budynek w samym centrum Wesołej. Jeszcze pachnący nowością, bo został całkowicie odremontowany niespełna dwa lata temu. Na uroczystym otwarciu w listopadzie 2010 roku obecni byli między innymi Burmistrzowie Wesołej i Rembertowa, a także Wiceprezydenci Warszawy. Dziś może niektórzy z Państwa zastanawiają się, czy coś w tym budynku w ogóle się dzieje.

 

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, bo o niej mowa, okazała się „strzałem w dziesiątkę”. Zapewnia kompleksową i profesjonalną pomoc dzieciom od urodzenia (pod ich opieką są już paromiesięczne dzieci) do ukończenia przez nie nauki na poziomie ponadgimnazjalnym, a także ich rodzicom i nauczycielom. Dwudziestoosobowy zespół psychologów, pedagogów, logopedów i terapeutów ma pod swoją opieką nie tylko dzieci w poradni. Bardzo ważna jest dla nich praca w terenie i stała współpraca z placówkami oświatowymi i tymi publicznymi, i tymi niepublicznymi na terenie Wesołej i Rembertowa. Poradnia służy bowiem mieszkańcom tych dwóch dzielnic.

 

Kiedy przed rozmową z Panią Dyrektor Anną Skibniewską-Kwiatkowską zastanawiałam się, jak dużo dzieci korzysta z programów terapeutycznych, nie spodziewałam się usłyszeć, że aż tyle. W zeszłym roku szkolnym zgłoszono 1171 dzieci, w tym roku 641 jest po diagnozie bądź w trakcie terapii– powiedziała mi Pani Dyrektor. Dodała, iż obecnie stałą terapią objętych jest 178 dzieci.

Te liczby mówią, jak bardzo potrzebna na naszym terenie była i jest taka placówka. Placówka oferująca bardzo bogaty program diagnoz, działań terapeutycznych, zajęć grupowych i spotkań edukacyjnych dla nauczycieli. Placówka oblężona, gdyż już w chwili obecnej czas oczekiwania na wizytę wynosi 3 – 4 miesiące.

 

Jednak okazuje się, że to, co Pani Dyrektor i jej zespół tworzyli od podstaw, może zostać poważnie ograniczone. Początkowy budżet placówki na 2012 rok, wynoszący 0 złotych (słownie: zero złotych), staraniem władz Dzielnicy Wesoła został zwiększony do 600 tysięcy, dzięki dodatkowym środkom z Warszawy oraz własnym oszczędnościom dzielnicy. Nie zaspokaja to jednak potrzeb w całości, gdyż na funkcjonowanie poradnia potrzebuje rocznie około miliona złotych. Do chwili obecnej władze Dzielnicy Rembertów nie dołożyły ani złotówki mimo przyznania tej dzielnicy, podobnie jak Wesołej, dodatkowych środków na oświatę.  Zawsze przecież można powiedzieć, że poradnia znajduje się w Wesołej, nie w Rembertowie, więc po co do niej dopłacać. Ano po to, Pani Burmistrz, że mieszkańcy Rembertowa stanowią 47% klientów poradni. Więc solidarnie dwie dzielnice powinny kosztami funkcjonowania poradni się podzielić. A jeśli poradnię będzie utrzymywać tylko jedna dzielnica, więc naturalne będzie przyjmowanie tylko chętnych z terenu tej dzielnicy. A tego nikt przecież nie chce, prawda?

 

Pani dyrektor Skibniewska-Kwiatkowska, widząc sytuację finansową placówki złożyła wnioski do Warszawy na 9 grantów na różne programy terapeutyczne. I trzyma mocno kciuki, że te granty otrzyma. Pozwoli to poradni na spokojniejszą pracę. Miejmy nadzieję, że fundusze się znajdą i poradnia będzie działać. Ale według mnie i chyba według wszystkich zainteresowanych, władze Warszawy, które tak chętnie sfinansowały remont i tak chętnie widziały nową poradnię, powinny zadbać o środki na jej funkcjonowanie. Skoro się powiedziało a, to trzeba powiedzieć b.

Tagi: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, poradnia, pomoc


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Grudzień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 10 grudnia 2022

Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy 2022

Niedziela, 11 grudnia 2022

Jak przygotować wegańską wigilię? Warsztaty w Falenicy

Środa, 14 grudnia 2022

Koncert Kolęd w SP nr 353

Zgłoś wydarzenie

księgowość
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki
nieruchomości

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń