WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 25 października 2021 r.
Imieniny obchodzą: Ingi, Darii, Sambora

Korzyści dzielone na pół… a koszty?

Anna Księżopolska  |  24 stycznia 2012

Niewielki budynek w samym centrum Wesołej. Jeszcze pachnący nowością, bo został całkowicie odremontowany niespełna dwa lata temu. Na uroczystym otwarciu w listopadzie 2010 roku obecni byli między innymi Burmistrzowie Wesołej i Rembertowa, a także Wiceprezydenci Warszawy. Dziś może niektórzy z Państwa zastanawiają się, czy coś w tym budynku w ogóle się dzieje.

 

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, bo o niej mowa, okazała się „strzałem w dziesiątkę”. Zapewnia kompleksową i profesjonalną pomoc dzieciom od urodzenia (pod ich opieką są już paromiesięczne dzieci) do ukończenia przez nie nauki na poziomie ponadgimnazjalnym, a także ich rodzicom i nauczycielom. Dwudziestoosobowy zespół psychologów, pedagogów, logopedów i terapeutów ma pod swoją opieką nie tylko dzieci w poradni. Bardzo ważna jest dla nich praca w terenie i stała współpraca z placówkami oświatowymi i tymi publicznymi, i tymi niepublicznymi na terenie Wesołej i Rembertowa. Poradnia służy bowiem mieszkańcom tych dwóch dzielnic.

 

Kiedy przed rozmową z Panią Dyrektor Anną Skibniewską-Kwiatkowską zastanawiałam się, jak dużo dzieci korzysta z programów terapeutycznych, nie spodziewałam się usłyszeć, że aż tyle. W zeszłym roku szkolnym zgłoszono 1171 dzieci, w tym roku 641 jest po diagnozie bądź w trakcie terapii– powiedziała mi Pani Dyrektor. Dodała, iż obecnie stałą terapią objętych jest 178 dzieci.

Te liczby mówią, jak bardzo potrzebna na naszym terenie była i jest taka placówka. Placówka oferująca bardzo bogaty program diagnoz, działań terapeutycznych, zajęć grupowych i spotkań edukacyjnych dla nauczycieli. Placówka oblężona, gdyż już w chwili obecnej czas oczekiwania na wizytę wynosi 3 – 4 miesiące.

 

Jednak okazuje się, że to, co Pani Dyrektor i jej zespół tworzyli od podstaw, może zostać poważnie ograniczone. Początkowy budżet placówki na 2012 rok, wynoszący 0 złotych (słownie: zero złotych), staraniem władz Dzielnicy Wesoła został zwiększony do 600 tysięcy, dzięki dodatkowym środkom z Warszawy oraz własnym oszczędnościom dzielnicy. Nie zaspokaja to jednak potrzeb w całości, gdyż na funkcjonowanie poradnia potrzebuje rocznie około miliona złotych. Do chwili obecnej władze Dzielnicy Rembertów nie dołożyły ani złotówki mimo przyznania tej dzielnicy, podobnie jak Wesołej, dodatkowych środków na oświatę.  Zawsze przecież można powiedzieć, że poradnia znajduje się w Wesołej, nie w Rembertowie, więc po co do niej dopłacać. Ano po to, Pani Burmistrz, że mieszkańcy Rembertowa stanowią 47% klientów poradni. Więc solidarnie dwie dzielnice powinny kosztami funkcjonowania poradni się podzielić. A jeśli poradnię będzie utrzymywać tylko jedna dzielnica, więc naturalne będzie przyjmowanie tylko chętnych z terenu tej dzielnicy. A tego nikt przecież nie chce, prawda?

 

Pani dyrektor Skibniewska-Kwiatkowska, widząc sytuację finansową placówki złożyła wnioski do Warszawy na 9 grantów na różne programy terapeutyczne. I trzyma mocno kciuki, że te granty otrzyma. Pozwoli to poradni na spokojniejszą pracę. Miejmy nadzieję, że fundusze się znajdą i poradnia będzie działać. Ale według mnie i chyba według wszystkich zainteresowanych, władze Warszawy, które tak chętnie sfinansowały remont i tak chętnie widziały nową poradnię, powinny zadbać o środki na jej funkcjonowanie. Skoro się powiedziało a, to trzeba powiedzieć b.

Tagi: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, poradnia, pomoc


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast

Kalendarz Imprez

Październik 2021
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Najbliższe wydarzenia


24 września - 31 października 2021

Konkurs plastyczny "Mój Rembertów"

27 września - 7 listopada 2021

Stwórz film reklamowy Wedla i zdobądź cenne nagrody!

Poniedziałek, 25 października 2021

Porozmawiajmy o kanalizacji w Wawrze

Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Która forma z letnich atrakcji miejskich podobała Ci się w tym roku najbardziej?

spacery z przewodnikiem
koncerty plenerowe
kino plenerowe
wycieczki rowerowe
wszystko co działo się nad Wisłą
wyprzedaże garażowe
plenerowe zajęcia sportowe
rejsy Wisłą
nie korzystałem/am z żadnej z ww. atrakcji
podobały mi się wszystkie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń