WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 7 lipca 2022 r.
Imieniny obchodzą: Cyryl, Metody, Estera

Ruszyły zabiegi pielęgnacyjne w warszawskich lasach

Redakcja .  |  11 października 2021

Ruszyły zabiegi pielęgnacyjne w warszawskich lasach

Poprawa zdrowotna drzewostanów i zwiększenie bioróżnorodności – to główne cele zabiegów pielęgnacyjnych prowadzonych przez Lasy Miejskie – Warszawa. Pierwsze prace rozpoczęto w dzielnicy Wesoła, kolejne planowane są jeszcze w Wawrze, na Ursynowie, Bemowie, Białołęce i Bielanach.

Jesień jest jednym z bardziej intensywnych okresów w roku na wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych na terenach leśnych. Ich zakres potrafi być bardzo szeroki – od wycinki drzew w ramach tak zwanej „trzebieży”, po wprowadzanie nowych nasadzeń w związku z przebudową drzewostanów. Konkretne wytyczne w tym zakresie określają Plany Urządzenia Lasu – sporządzane raz na 10 lat dokumenty, wskazujące jaka jest struktura danego lasu oraz jakie działania podejmować, aby wzmacniać jego stabilność i zapewnić trwałość.

Główne prace pielęgnacyjne to tak zwana „trzebież”, czyli usuwanie w lesie konkretnych, pojedynczych drzew – zamierających, zasiedlonych przez szkodniki, z widocznymi objawami chorobowymi lub uszkodzeniami. Podczas trzebieży usuwane są również obce, w tym inwazyjne gatunki drzew, a także część drzew zdrowych, rosnących zbyt gęsto. Wycinka tych ostatnich ma na celu stworzenie przestrzeni dla sąsiadujących drzew w celu rozbudowy ich koron i umożliwienia optymalnego wzrostu. Dzięki usunięciu pojedynczych egzemplarzy, pozostałe drzewa mają do dyspozycji więcej zasobów, dzięki czemu mogą lepiej i stabilniej się rozwijać.

Często zdarza się, że pracownicy Lasów Miejskich – Warszawa muszą przeprowadzić wycinkę, aby usunąć drzewa zlokalizowane blisko szlaków komunikacyjnych, których stan bezpośrednio zagraża bezpieczeństwu.

Prace, które prowadzone są obecnie w dzielnicy Wesoła (okolice ulic: Warszawskiej, Podleśnej, Wawerskiej, Mickiewicza i Asnyka) potrwają do końca roku. Również do tego czasu powinny zakończyć się zabiegi, które planowane są w pozostałych dzielnicach Warszawy: Wawer (Las Matki Mojej), Ursynów (Las Kabacki), Bemowo (Las Bemowo), Białołęka (okolice ul. Płochocińskiej) i Bielany (otulina rezerwatu „Las Bielański”).

Każde z miejsc objętych pracami zostanie odpowiednio oznakowane przez pracowników Lasów Miejskich – Warszawa.

 

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/ruszyly-zabiegi-pielegnacyjne-w-warszawskich-lasach

Tagi: las, milowy, lasy, pielęgnacja, wawer, wesoła


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2
Zgłoś wydarzenie

normobaria
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń