WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 28 września 2023 r.
Imieniny obchodzą: Marek, Wacław

Czas pokonać smoga!

Redakcja .  |  20 października 2021

Czas pokonać smoga!

Jeszcze do końca przyszłego roku mieszkańcy stolicy mogą zlikwidować przestarzałe piece przy wsparciu finansowym m.st. Warszawy. W tym roku dotacja ze strony miasta może wynieść nawet 90 proc.

„Czas pokonać smoga!” – to hasło tegorocznej kampanii m.st. Warszawy nakłaniającej do likwidacji „kopciuchów”, czyli przestarzałych pieców lub kotłów na paliwo stałe albo olej opałowy, które zatruwają powietrze w stolicy. Z warszawskiego programu dotacji mogą skorzystać osoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, przedsiębiorcy, stowarzyszenia, fundacje, a także gminne i powiatowe osoby prawne.

Program pozwala na wymianę starych urządzeń na ekologiczne źródło ogrzewania: instalację pompy ciepła, pieca gazowego lub ogrzewania elektrycznego, a także na przyłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej. Dodatkowo mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację kopciucha, mogą otrzymać środki na odnawialne źródła energii: kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe, współpracujące z nowym ekologicznym źródłem ogrzewania. Dofinansowanie pokrywa także wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej.


Jeszcze tylko w tym roku wysokość dofinansowania na wymianę przestarzałego pieca może wynieść do 90 proc. W przyszłym roku wysokość dopłaty spadnie do 70 proc. Będzie to też ostatni rok, w którym można będzie uzyskać wsparcie ze strony miasta na likwidację „kopciucha”. Od 2023 r. korzystanie z takiej formy ogrzewania będzie zabronione, a ewentualną wymianę na bardziej ekologiczne źródło ciepła trzeba będzie pokryć w całości z własnej kieszeni. Szacowaną wysokość miejskiej dotacji w tym roku pomoże obliczyć specjalny kalkulator(otwiera się w nowej karcie).

Wnioski o dofinansowanie w wersji papierowej można składać w dowolnym urzędzie dzielnicy lub wysyłając pocztą. Więcej szczegółów dotyczących programu można uzyskać na stronie: www.um.warszawa.pl/kopciuchy (otwiera się w nowej karcie)lub pod numerem infolinii: (22) 325 96 06.


Miejski program dotacji na likwidację „kopciuchów” w obecnej formie działa od 2019 r. Z roku na rok rośnie liczba składanych wniosków. W ubiegłym roku łączna wysokość miejskiego dofinansowania na ten cel wyniosła ponad 15 mln zł. W latach 2018-2020 r. udało się też usunąć 1200 przestarzałych pieców i kotłów w lokalach komunalnych.

 

Źródło: https://rembertow.um.warszawa.pl/-/czas-pokonac-smoga

Tagi: wymiana, pieca, warszawa, smog, kopciuch


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Najbliższe wydarzenia


2 - 9 października 2023

Spotkania nt. budów ul. Bursztynowej i Babiego Lata

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czym najczęściej podróżujesz do centrum Warszawy?

Autobusem
Autobusem z przesiadką do tramwaju
Pociągiem (Koleje Mazowieckie lub SKM)
Własnym samochodem
Rowerem / motocyklem
Zobacz wyniki
oromedica

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń