WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 5 grudnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Krystyna, Sabina, Norbert

Od niewidocznego biletu do kruszenia betonu

Redakcja .  |  4 lutego 2022

Od niewidocznego biletu do kruszenia betonu
1943 projekty, w tym 217 ogólnomiejskich i 1726 dzielnicowych. Poznaliśmy ostateczną liczbę projektów zgłoszonych – elektronicznie i papierowo – do 9. edycji budżetu obywatelskiego

Najdroższe projekty ogólnomiejskie

Maksymalna dopuszczalna wartość na jeden projekt ogólnomiejski to sześć milionów – dokładnie 6 067 849 zł. W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zgłoszono pięć takich projektów.

Projekt „Wygodne i szybkie przesiadki w Warszawie” zakłada wytyczenie nowych przejść dla pieszych i przeniesienie przystanków przy pl. Bankowym, pl. Wileńskim i przy rondzie Waszyngtona. Chodzi o to, żeby pasażerowie mogli się wygodniej przesiadać.

Projekt „Poprawa bezpieczeństwa pieszych” dotyczy spowolnienia rowerzystów w rejonie przystanków komunikacji miejskiej. Po wizji lokalnej z udziałem mieszkańców decydowano by, jakie zmiany wprowadzić w danym miejscu, by „zdyscyplinować szalonych rowerzystów”.

Projekt „Instalacja systemu do fotokatalitycznego oczyszczania powietrza” przewiduje instalację takich urządzeń na wybranych przystankach, na który przesiada się szczególnie dużo pasażerów. Pomysłodawca zapewnia, że jedno urządzenie oczyszcza powietrze równie efektywnie, jak kilkadziesiąt drzew.

„Kruszymy beton. Sadzimy zieleń!” – zapowiada czwarty projekt. Zakłada on posadzenie drzew, krzewów, bylin, łąk kwietnych w miejscach obecnie zabetonowanych. Wskazuje m.in. pl. Bankowy, pl. Konstytucji, pasaż Wiecha i ponad 20 innych miejsc.

„Bilet całoroczny niewidoczny” to pomysł na sześć tysięcy całorocznych biletów komunikacji miejskiej. Mogliby je wygrać posiadacze Warszawskiej Karty Miejskiej. Autor liczy na zmniejszenie dzięki temu ruchu samochodowego w mieście.

Najtańsze projekty ogólnomiejskie

Najtańsze projekty mieszczą się w budżecie kilku tysięcy złotych. A koszt propozycji wywieszenia flag Polski i Warszawy na budynkach szkół podstawowych i ponadpodstawowych od 1 sierpnia do 2 października wynosi zero złotych.

Kolejny projekt zakłada wyświetlanie na ekranach w warszawskiej komunikacji miejskiej informacji o różnych ważnych wydarzeniach historycznych. Dalej: organizacja wycieczki rowerowej śladami warszawskich tężni. I jeszcze: przeprowadzenie warsztatów z ekologii dla warszawskich seniorów dotyczących m.in. segregacji odpadów.

Jednym z tańszych projektów jest pomysł postawienia w pobliżu zbiorników wodnych oraz w miejscach przebywania ptaków tablic informacyjnych. Mówiłyby one o negatywnych skutkach karmienia ptaków pieczywem i zawierałyby porady, jak odpowiednio należy je dokarmiać.

Zgłaszanie projektów do tej edycji budżetu obywatelskiego rozpoczęło się 1 grudnia 2021 r. i zakończyło się o północy 25 stycznia br.

Obecnie trwa ocena formalna i merytoryczna ocena zgłoszonych propozycji. Jeżeli projekt będzie wymagał uzupełnienia albo wprowadzenia zmian, pracownicy urzędu skontaktują się z autorami. Ocena zgłoszonych projektów zakończy się 4 maja br.

Głosowanie odbędzie się od 15 do 30 czerwca br. Mieszkańcy wybiorą, które z projektów poddanych pod głosowanie zostaną zrealizowane. W przyszłym roku na realizację pomysłów mieszkańców z budżetu obywatelskiego m.st. Warszawa przeznaczy ponad 100 mln zł.

 

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/od-niewidocznego-biletu-do-kruszenia-betonu

Tagi: budżet, obywatelski, obywatele, warszawa, koniec, projekty, bilans, podsumowanie


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Grudzień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 10 grudnia 2022

Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy 2022

Niedziela, 11 grudnia 2022

Jak przygotować wegańską wigilię? Warsztaty w Falenicy

Środa, 14 grudnia 2022

Koncert Kolęd w SP nr 353

Zgłoś wydarzenie

księgowość
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki
nieruchomości

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń