WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Środa, 1 lutego 2023 r.
Imieniny obchodzą: Brigida, Iga, Ignacy

Co dalej z WOW?

Anna Księżopolska  |  20 lutego 2012

Wschodnia Obwodnica Warszawy - dla jednych inwestycja niezwykle istotna, dla innych – szkodząca mieszkańcom i środowisku. Ma pewnie tyle samo zwolenników, co przeciwników. Ale fakt pozostaje faktem – dla nas, mieszkańców Wesołej, jej przebieg jest bardzo ważny. Chciałam więc przybliżyć Państwu obecny stan prac związanych z jej projektowaniem i budową.

Jak wiemy, w listopadzie 2011roku na wniosek GDDKiA wygaszona została tzw. decyzja środowiskowa. Oznaczało to, że proces projektowania i uzyskania pozwolenia na budowę Wschodniej Obwodnicy Warszawy na odcinku Drewnica – Zakręt musi zacząć się od początku. I w tym roku, a dokładnie 30 stycznia 2012 taki proces się rozpoczął. W tym dniu GDDKiA oddział w Warszawie ogłosiła przetarg na: „Wykonanie opracowania pt. Określenie przebiegu projektowanej WOW na odcinku węzeł Drewnica – węzeł Zakręt”. Termin wykonania opracowania: 30 marca 2013.

W przetargowej specyfikacji technicznej bardzo ogólnie nakreślony jest przebieg projektowanej trasy. A dokładnie – określone są tylko dwa punkty skrajne: węzeł Drewnica i węzeł Zakręt oraz szacunkowa długość trasy: około 15 km. To do przygotowującego opracowanie należeć będzie dokładne wyrysowanie trasy WOW, a raczej wariantów trasy WOW. Wśród bardzo wielu wytycznych dotyczących projektowania, znalazł się również taki zapis: „Ze względu na utworzenie obszaru Natura 2000 „Strzelba błotna w Zielonce” oraz liczne protesty mieszkańców Wesołej – w tym osiedla Grzybowa należy dokonać szczegółowej analizy możliwości prowadzenia trasy w tych rejonach”.  A dokonanie tej szczegółowej analizy opierać się będzie na przeprowadzeniu szerokich konsultacji społecznych z: mieszkańcami, władzami samorządowymi, organizacjami społecznymi, ekologicznymi oraz gospodarczymi. Możemy więc oczekiwać, że jeszcze w tym roku takie konsultacje się odbędą.

Bardzo wiele miejsca w wymaganiach poświęcone jest inwentaryzacji przyrodniczej. Zdawałam sobie sprawę, że taka inwentaryzacja jest szczegółowa, ale nie wiedziałam, że aż tak. Określone są dokładnie okresy dokonywania inwentaryzacji poszczególnych gatunków ssaków, płazów, gadów, ptaków.

Oczywiście wykonujący opracowanie będzie się również posiłkował materiałami dostępnymi, wyjściowymi, opracowanymi do tej pory dla tej inwestycji. Ale niech to będą tylko materiały pomocnicze.

Wszystkich zainteresowanych zachęcam do zapoznania się ze szczegółowymi wymaganiami przetargowymi na stronie www.gddkia.gov.pl/pl/792/powyzej-progow-unijnych.

Tagi: WOW, Wschodnia Obwodnica Warszawy, inwestycje drogowe, inwestycje, przetarg


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Luty 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 5 lutego 2023

Spotkanie z Krystyną Czerni i wystawa sztuki sakralnej

Niedziela, 12 lutego 2023

Lwy Fortepianu w hotelu Boss

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń