WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 2 lutego 2023 r.
Imieniny obchodzą: Maria, Mirosław, Joanna

Jutro Światowy Dzień Snu – poznaj sekrety dobrego sypiania

Anna Kolęda  |  15 marca 2012

Jutro Światowy Dzień Snu – poznaj sekrety dobrego sypiania

Zamknij oczy. Wyobraź sobie, że jest rano. Budzisz się chwilę przed budzikiem. Czujesz się wspaniale. Pełen energii na cały nowy dzień. Wstajesz. Przeciągasz się. Czujesz, że... nic nie czujesz. Żadnego napięcia w mięśniach, żadnego bólu w okolicach kręgosłupa. Twoje ciało jest zdecydowanie wypoczęte i gotowe na nowe wyzwania. Takie mogą być Twoje poranki!

 

Jest niezbędny

Tak naprawdę niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w efektywny sposób sami mogą poprawić jakość swojego wypoczynku poprzez kilka prostych zabiegów. Ze statystyk wynika, że przesypiamy około jedną trzecią swojego życia, to jest około 25 lat. Nie ma niestety możliwości, by  wyspać się „na zapas”. Nasz organizm jest sprytny i zabezpieczony wieloma mechanizmami, które wymuszają na nas regularny wypoczynek. Czasami wręcz dosłownie padamy z nóg, ponieważ organizm domaga się snu. To nie jest jedyny symptom.

 

Jeżeli wstajesz rano jak za karę, ledwie zwlekając się z łóżka, kilkakrotnie przestawiasz budzik, czujesz się wygnieciony i niezadowolony, a z lustra patrzy na Ciebie zmęczona twarz z podkrążonymi oczami i szarą cerą - to znak, że czas coś zmienić. I nie chodzi tu o połykanie garści tabletek nasennych, które mają w cudowny sposób sprawić, że będziesz spał jak niemowlę. To tak nie działa. Twój organizm wymaga uwagi, a spokojny i zdrowy sen, to jedna z najważniejszych rzeczy, o które musisz zadbać, by wreszcie rano poczuć się kilka lat młodziej, a nie starzej.

 

Spać świadomie

Czy wiesz, że niedobór snu powoduje zaburzenia pracy części mózgu odpowiedzialnej za regenerację i wykształcanie nowych komórek? Oznacza to, że Twoje ciało nie regeneruje się prawidłowo. Przez niedosypianie ingerujesz w naturalne procesy, które stanowią część Twojej bariery chroniącej Cię przed chorobami, a po części nawet przed zbyt szybkim starzeniem się. Według statystyk Polacy śpią około 6 godzin na dobę. To najniższy wynik w Europie. Nic dziwnego, że prawie 40% z nas cierpi na problemy ze snem.

 

By nie stać się częścią tej statystyki, musisz zrozumieć, że spokojny sen nie jest luksusem, na który nie możesz sobie pozwolić. Jest koniecznością, na którą musi Cię być stać. I w tym wypadku nie chodzi tylko o pieniądze. Nie jest tajemnicą, że wygodne łóżko, z odpowiednio dobranym materacem, zrobione z naturalnych materiałów, zdecydowanie pomoże Ci osiągnąć cel spokojnego i zdrowego snu. Jednak  jest kilka rzeczy, o które możesz zadbać od razu, a jedynym kosztem będzie Twoja silna wola przy zmianie starych nawyków na nowe – sprzyjające efektywnemu wypoczynkowi.

 

Strefa bardzo prywatna

Rozejrzyj się po swojej sypialni. Co widzisz? Oazę spokoju, czy pokój, w którym stoi wiele przedmiotów, które do niego nie należą? Telewizor, komputer, stos ubrań porozrzucanych na łóżku – to są rzeczy, które zagracając Twoją sypialnię, niweczą twój dobry sen. Zastanów się, do czego służy Ci sypialnia i łóżko? Do spania? Do oglądania telewizji? A może zdarza Ci się zabierać laptopa do łóżka i pracować? Jeżeli na któreś z powyższych pytań odpowiedziałeś „tak”, to czas to zmienić. Czy wiesz, że nawet wyłączone sprzęty elektroniczne mogą emitować fale zaburzające twój sen? Zgodnie z zasadami feng shui, w sypialni nie powinny znajdować się żadne sprzęty tego typu. A jeśli już muszą, to powinny być na czas snu przykrywane materiałem. Uporządkuj swoją sypialnię. Wynieś wszystkie elementy, które nie pasują do snu i wypoczynku. To ma być Twoja oaza. Zadbaj o atmosferę temu sprzyjającą.

 

Jak wygląda oświetlenie w Twojej sypialni? Żeby odpowiednio wypocząć i zrelaksować się, musi panować co najmniej półmrok. Przyjemne ciepłe światło z nocnej lampki powinno zdać egzamin. Zadbaj o oświetlenie, w którym czujesz się zrelaksowany i spokojny. Unikaj ostrego górnego światła. Stwórz odpowiedni nastrój sprzyjający wyciszeniu. Poszukaj dodatków, które pomogą ci to osiągnąć. Może to być np. zapach ulubionej świeczki, cicha relaksująca muzyka w tle. Przewietrz pokój. Optymalna temperatura wynosi 18 stopni, a wilgotność powietrza podczas snu 50-60%. Wpuść do pokoju świeże powietrze. Twój organizm potrzebuje tlenu - nie zregeneruje się odpowiednio w dusznym pokoju.

 

Jak sobie pościelisz...

Jak do wszystkiego, do dobrego snu potrzebne są dobre narzędzia – najważniejszym elementem sypialni jest oczywiście łóżko. To do niego powinniśmy dopasować resztę pokoju. Łóżko musi być wygodne. Pamiętaj o tym w momencie, w którym decydujesz się na jego zakup. Niby jest to oczywiste, jednak wiele osób w pierwszej kolejności kieruje się wyglądem, a nie wygodą.

 

Estetyka łóżka jest niewątpliwie bardzo ważna, jednak wypoczynek jest ważniejszy. Twój kręgosłup kiedyś Ci za to podziękuje. Sprawdź, czy łóżko nie jest za wysokie bądź za niskie. Powinieneś swobodnie i bez wysiłku z niego wstawać.  Pamiętaj, że kupując zbyt niskie łóżko dodatkowo eksponujesz się na nieuniknione przeciągi związane z cyrkulacją powietrza w pokoju.

 

Zwróć uwagę, z czego jest wykonane Twoje przyszłe łóżko. Pamiętaj o statystykach! Przesypiasz jedną trzecią swojego życia, by móc przez resztę czasu aktywnie i z energią korzystać z jego uroków. Zadbaj o to, by twój materac i pościel były wykonane z najwyższej jakości naturalnych materiałów. Dzięki temu Twoja skóra będzie swobodnie oddychać podczas snu. Dobra cyrkulacja powietrza i odpowiednie odprowadzanie wilgoci przez naturalne materiały sprawia, że Twoje ciało może utrzymać optymalną temperaturę podczas wypoczynku. Zadbaj o to, by łóżko było odpowiednio długie i szerokie - tak, by zmieniając w czasie snu pozycje (a robisz to nawet kilka razy na godzinę) w każdej było ci wygodnie. Sprawdź, czy poduszki prawidłowo podpierają Twoją głowę – unikniesz sztywnego karku i bólu mięśni następnego dnia.

 

Codziennie… to samo

Rutyna - to słowo nie kojarzy się dobrze. A jednak jest jednym z najważniejszych elementów dobrego snu. Postaraj się wyregulować swój wypoczynek. Kładź się spać o tych samych godzinach i wstawaj o tej samej porze (nawet jeżeli nie musisz, bo jest weekend). Twój organizm lubi rutynę. Lubi regularność. Przyzwyczaja się do rytmu jaki mu narzucasz i dzięki temu łatwiej jest o spokojny i głęboki sen.

 

Twój organizm po jakimś czasie „zaprogramuje się” na odpoczywanie w tych samych godzinach. Jeżeli masz problemy z samym zaśnięciem, to nic na siłę – jeśli nie możesz zasnąć, to wstań. Poczytaj książkę, przejdź się po domu. Spróbuj się zrelaksować i wróć do łóżka. Znasz syndrom zasypiania nad książkami, którego doświadczają uczniowie i studenci na całym świecie? Wykorzystaj to! Połóż się do łóżka i zacznij czytać – najlepiej o czymś, co nie mieści się w Twojej ulubionej tematyce.

 

Pomocne we wprowadzeniu organizmu w stan relaksu i zasypiania są codzienne rytuały. Takim rytuałem może być np. wypicie szklanki ciepłego mleka po kąpieli, a tuż przez zaśnięciem. Albo przeczytanie rozdziału książki. Należy jednak unikać wzmożonego wysiłku zarówno fizycznego jak i umysłowego bezpośrednio przed planowanym snem – rozbudzony organizm będzie ciężej wprowadzić z powrotem w stan relaksu.

 

W aktywnym ciele zdrowy sen

Nie bez powodu w każdym źródle dotyczącym zdrowego trybu życia i świadomego dbania o siebie dużo uwagi poświęca się ćwiczeniom. W higienie snu aktywność fizyczna również odgrywa dużą rolę. Ćwiczenia wykonywane w ciągu dnia prowadzą do głębszego i spokojniejszego snu w nocy. Aktywność fizyczna uwalnia do organizmu substancje, dzięki którym potem lepiej śpimy. Dlatego też zdecydowanie warto być aktywnym przez cały dzień, by móc bez problemu zasnąć wieczorem.

 

Kolejną zasadą powiązaną ze zdrowym trybem życia i zdrowym snem jest wstrzymanie się od jedzenia bezpośrednio przed pójściem spać. Musisz znaleźć złoty środek, a dokładnej idealną godzinę na ostatni posiłek, by nie iść do łóżka głodnym ani prosto po jedzeniu. Proces trawienia lepiej i łatwiej zachodzi w aktywnym organizmie niż w tym śpiącym. Pamiętaj, że podczas snu procesy życiowe zwalniają, zmniejsza się nawet temperatura ciała. Ciężko jest skutecznie strawić kolację, gdy się już śpi. Zamiast późnych przekąsek, zjedz rano pożywne śniadanie.

 

Tego unikaj

Niekorzystnie na sen wpływa alkohol, nikotyna i kofeina. Jeżeli masz problemy ze snem, ogranicz je, a najlepiej – wyeliminuj. Problemy z zasypianiem mogą być spowodowane zawartością wymienionych substancji w organizmie. Jeżeli jesteś kawoszem, postaraj się ograniczyć ilość kawy i napojów zawierających kofeinę w ciągu dnia. Tym bardziej nie pij ich bezpośrednio przed planowanym snem. Sprawią, że będzie ci trudniej zasnąć oraz mogą być powodem budzenia się w nocy i niespokojnego snu, a w rezultacie Twojego złego samopoczucia rano spowodowanego niewyspaniem.

 

Śpij na zdrowie!

Jeżeli nadal nie jesteś pewien, czy warto zadać sobie tyle trudu, to mam dla Ciebie jeszcze kilka argumentów. Problemy ze snem przekładają się na problemy z koncentracją, pamięcią, nauką, a czasem nawet ze zdrowiem. Brak snu i odpowiedniego wypoczynku sprawia, że nasza bariera ochronna jest dużo słabsza niż byłaby po pełnowartościowym, spokojnym śnie. Przez obniżoną odporność szybciej się przeziębiamy, łapiemy infekcje. Jesteśmy ospali, mamy gorszy refleks i czas reakcji, co jest szczególnie ważne, jeśli jesteś kierowcą.

 

Brak snu powoduje często rozdrażnienie, zły humor. I nie można tego zrzucić wyłącznie na wstanie nie tą nogą co trzeba. Jeśli nie śpimy wystarczająco dobrze, zdecydowanie nie wyglądamy dobrze. Nasza skóra też odpoczywa i regeneruje się podczas snu. Gdy nie damy jej na to czasu, efektem będzie wygląd niezgodny z naszą metryką, niestety na niekorzyść. Nie bez powodu po urlopie wracamy radośni, z błyskiem w oku, aparycją i energią godną nastolatka – przeważnie dopiero wtedy pozwalamy sobie na spokojny wypoczynek i długi, zdrowy sen. Od dzisiaj zadbaj, by Twój organizm codziennie czuł się tak, jakby wracał z udanych wakacji. Zainwestuj w dobry sen. Zyski będziesz zbierał każdego dnia.

Tagi: Światowy Dzień Snu, 16 marca, sen, zdrowie, zdrowy tryb życia, porady


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Luty 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 5 lutego 2023

Spotkanie z Krystyną Czerni i wystawa sztuki sakralnej

Piątek, 10 lutego 2023

Pijcie Ocet, czyli spektakl w WCK Marysin

Niedziela, 12 lutego 2023

Lwy Fortepianu w hotelu Boss

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń