WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 30 marca 2023 r.
Imieniny obchodzą: Amelia, Leonard, Dobromir

Infrastruktura Wesołej - przyjrzyj się z bliska

Marcin Jędrzejewski  |  28 marca 2012

Kiedy rozmawiamy o infrastrukturze w Wesołej, najczęściej rozmowa dotyczy tego, czego nie ma lub tego, co ma być budowane w najbliższym czasie. Warto jednak też wiedzieć, co już jest zbudowane.

Drogi

Na terenie Wesołej jest łącznie 147,9 km dróg, w tym:

- dróg krajowych – 4,6 km,

- dróg wojewódzkich - 6 km,

- dróg powiatowych – 10km,

- dróg gminnych, będących w zarządzie Dzielnicy Wesoła - 127,3 km.

O ile drogi krajowe, wojewódzkie i powiatowe wszystkie już są z nawierzchni bitumicznej, o tyle drogi gminne zagospodarowane są w niewielkim procencie. Oczywiście warto pamiętać, że część z tych dróg to na razie dukty leśne, przy których nie ma zabudowy mieszkalnej, no ale kiedyś ta zabudowa może się tam pojawić. A tak to wygląda w szczegółach:

- z nawierzchni bitumicznej - 30,4 km,

- z kostki betonowej – 18,2 km,

- z płyt MON (betonowych) – 12,8 km,

- gruntowe wzmocnione kruszywem naturalnym – 20,9 km,

- gruntowe nieutwardzone – 45 km.


Wodociągi

Wesoła posiada ok. 96,1 km sieci wodociągowej, w tym 1,9 km na Placu Wojska Polskiego. Eksploatacją oraz rozbudową sieci (za wyjątkiem wodociągów na Pl. Wojska Polskiego) zajmuje się MPWiK. Wesoła nie jest zintegrowana z siecią wodociągową reszty Warszawy. Nasz system jest oparty na 3 hydroforniach i 3 stacjach uzdatniania wody rozmieszczonych równomiernie na terenie Dzielnicy.

 

Kanalizacja

Na terenie Wesołej istnieje 86,5 km sieci kanalizacyjnej, w tym:

- 5,1 km w eksploatacji Urzędu Dzielnicy (os. Stara Miłosna Północ, ulice: Gościniec, Borkowska i Jeździecka),

- 32,2 km w eksploatacji ZBDJiW na terenie osiedla Stara Miłosna,

- 47,5 km w eksploatacji MPWiK,

- 1,7 km w eksploatacji WAM na terenie osiedla Plac Wojska Polskiego.

Ścieki ze Starej Miłosny są oczyszczane w oczyszczalni „Cyraneczka”, ścieki z Placu Wojska Polskiego trafiają do zlokalizowanej na terenie poligonu oczyszczalni wojskowej, zaś z pozostałych rejonów Wesołej odprowadzane są poprzez system kanalizacji warszawskiej do oczyszczalni „Czajka”.

Ponadto na terenie Dzielnicy jest wybudowanych 14 km sieci kanalizacji deszczowej.

 

Oświetlenie

W całej Warszawie eksploatacją oświetlenia drogowego zajmuje się Zarząd Dróg Miejskich. Na terenie naszej Dzielnicy zlokalizowanych jest 2989 opraw oświetleniowych, w tym 2250 na drogach gminnych. Podstawę oświetlenia stanowią lampy sodowe.

 

Wydział Infrastruktury przygotował szczegółowe mapy, obrazujące rozmieszczenie opisanej powyżej infrastruktury. Poniżej można obejrzeć miniatury map (kliknij, aby powiększyć), a pod miniaturami - pobrać je w oryginalnym rozmiarze.

Tagi: infrastruktura, drogi, wodociągi, kanalizacja, oświetlenie ulic


Komentarze użytkowników (3)

Dodaj komentarz
J.W.T | 2012-03-28 16:49:23

Dwie sprawy. Po pierwsze, na mapie wodociągi brak wodociągu w ulicy Adama Asnyka, choć jego budowa zakończyła się jakieś dwadzieścia lat temu (błąd ten powtarza się na mapkach od kilku lat, może najwyższy czas zorientować się w dzielnicowej infrastrukturze). Po drugie, co z utwardzeniem destruktem ulicy Adama Asnyka jednej z dłuższych ulic Groszówki (590, 64 m według UD Wesoła) a co bardziej znaczące zamieszkałej przez 25 rodzin po 4-5 osób, przy której znajduje się duża firma oraz kilka mniejszych jednoosobowych, generujących spory ruch klientów. Dla wyjaśnienia ulica ta miała być naprawiona w tamtym roku według zapewnień redaktora naczelnego WS a zarazem przewodniczącego Rady Dzielnicy Pana Marcina Jędrzejewskiego.

Pozdrowienia z Groszówki

Redakcja | 2012-03-29 13:53:27

Szanowny Panie, o wykonaniu napraw ulicy nie decyduje ani redaktor naczelny „Wiadomości Sąsiedzkich”, ani Przewodniczący Rady Dzielnicy, tylko Zarząd Dzielnicy, a informacje o naprawie tej ulicy w ubiegłym roku pochodziły od Burmistrza - Krzysztofa Kacprzaka. Wg aktualnych informacji utwardzenie destruktem ulicy Asnyka zostanie zrealizowane w tym roku, jak tylko warunki pogodowe to umożliwią.

J.W.T | 2012-03-29 15:17:02

Szanowna Redakcjo, wróciłem do artykułu Pana Marcina Jędrzejewskiego w którym jedyna informacja o Zarządzie Dzielnicy to ta, że udało im się pozyskać w/w destrukt. Następnie odpowiedzialność za plany spada na Wydział Infrastruktury. Za to wszystkimi tymi informacjami dzieli się z czytelnikami właśnie Pan Jędrzejewski ( i tu wymieniony przeze mnie redaktor naczelny a zarazem przewodniczący), jest też autorem powyższego tekstu oraz odpowiedzi na komentarz do tamtego artykułu (które nie zostały zrealizowane), stąd też pytanie było kierowane do jego osoby.

stalgast2

Kalendarz Imprez

Marzec 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 1 kwietnia 2023

Leśna Triada Biegowa - ruszyły zapisy!

Zgłoś wydarzenie

smartschool2
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń