WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 9 czerwca 2023 r.
Imieniny obchodzą: Anna, Pelagia, Felicjan

Poradnik mieszkańca na czas mistrzostw Euro 2012

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

Poradnik mieszkańca na czas mistrzostw Euro 2012

W czerwcu rozpocznie się w Warszawie piłkarski turniej UEFA EURO 2012™. Święto piłkarskie łączy się z koniecznością sprawnego i bezpiecznego przyjęcia tysięcy gości, którzy przyjadą do Warszawy kibicować swoim drużynom. 

Miasto przygotowało i na bieżąco będzie aktualizować informacje w  „Poradniku mieszkańca”, który będzie informował o aktualnych zmianach oraz wydarzeniach organizowanych w czasie Euro w stolicy.

 

W związku z organizacją turnieju dla mieszkańców i kibiców przygotowano wiele ciekawych wydarzeń sportowych i kulturalnych. Od 7 czerwca do 2 lipca na placu Defilad będzie działać Strefa Kibica, gdzie wspólnie z tysiącami fanów piłki nożnej, będzie można przeżywać emocje sportowe. Na Żoliborzu, przy Centrum Olimpijskim, powstanie Carlsberg FanCamp, w którym oprócz zakwaterowania dla kibiców zostanie stworzona ogólnodostępna strefa rozrywki. 

Dla zapewnienia sprawnego i bezpiecznego przebiegu turnieju będą wprowadzane tymczasowe zmiany w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej w okolicach Stadionu Narodowego i w centrum miasta. Zmiany dotyczą przede wszystkim dni, w których mecze rozgrywane są w Warszawie i będą wprowadzane około 4 godziny przed meczem.

 

W stolicy zostanie rozegranych pięć meczów:

 • 8 czerwca (piątek), o godz. 18.00
 • 12 czerwca (wtorek), o godz. 20.45
 • 16 czerwca (sobota), o godz. 20.45
 • 21 czerwca (czwartek), o godz. 20.45
 • 28 czerwca (czwartek), o godz. 20.45

Zasięgnij języka

Podczas turnieju, a szczególnie w dni meczowe informacje będą dostępne: 

 • Od 900 wolontariuszy miejskich, którzy będą udzielać wskazówek dotyczących poruszania się po mieście, a także informacji o warszawskich atrakcjach turystycznych i imprezach organizowanych w związku z mistrzostwami. Ich zadaniem będzie też asystowanie mieszkańcom i kibicom przy rozwiązywaniu ewentualnych problemów związanych z organizacją turnieju. 
 • Wolontariusze zostaną rozmieszczeni wokół Stadionu, w Strefie Kibica i wokół niej oraz na lotnisku, dworcach kolejowych, tymczasowych parkingach i ważnych punktach przesiadkowych. Będą wyposażeni w drukowane materiały informacyjne przeznaczone dla mieszkańców i kibiców. 
 • W punktach informacyjnych rozmieszczonych wewnątrz i dookoła Strefy Kibica, gdzie będzie można zasięgnąć informacji u obsługilubuzyskać drukowane materiały informacyjne. 
 • Od informatorów ZTM, którzy będą informować o możliwościach poruszania się komunikacją miejską i udzielać wskazówek dojazdowych. Spotkać ich będzie można w dni meczowe na lotnisku, dworcach i parkingach, a także w okolicach Stadionu Narodowego i w Strefie Kibica. 
 • Pod numerem (22) 194 84 - stałej, całodobowej infolinii ZTM. 
 • Pod numerem 800 80 2012 infolinii urzędu, działającej w godz. 8.00-16.00. 
 •  „Poradnik mieszkańca” będzie dostępny na  stronie www.uefaeuro2012.um.warszawa.pl,  w urzędach i placówkach dzielnicowych, a skrócone informacje na ulotkach i plakatach.

 

 

Informacje dla pasażerów komunikacji miejskiej

Tymczasowe zmiany w komunikacji miejskiej w dzielnicach Ochota, Praga-Południe, Praga-Północ, Śródmieście.

W dni meczowe

- 8 czerwca od ok. 14.00

- 12, 16, 21 i 28 czerwca od ok. 17.00

 

 • Przed meczem i w trakcie meczu

Na około 4 godziny przed meczem przewidywane są ograniczenia w ruchu samochodowym i zmiany w komunikacji miejskiej w rejonie Stadionu Narodowego i Strefy Kibica. 

Północna jezdnia Al. Jerozolimskich i mostu Poniatowskiego od ronda Waszyngtona do ronda Dmowskiego (Rotundy) zostanie przeznaczona wyłącznie dla ruchu pieszego. Autobusy kursujące z Pragi w kierunku centrum zostaną skierowane na trasy zastępcze. Ruch autobusowy i tramwajowy z centrum w kierunku Pragi będzie odbywał się bez zmian. 

Tramwaje kursujące al. Zieleniecką zostaną wstrzymane. Linie tam kursujące zostaną skierowane na trasy objazdowe.

 

 • Po meczu

Po zakończeniu meczu obie jezdnie Al. Jerozolimskich i mostu Poniatowskiego od ronda Waszyngtona do ronda Dmowskiego będą przeznaczone wyłącznie dla pieszych. Tramwaje i autobusy kursujące na tym odcinku zostaną skierowane na trasy zastępcze.

Po rozejściu się pieszych zostanie przywrócona normalna organizacja ruchu. 

 

We wszystkie dni w okresie od 7 czerwca do 2 lipca

Stałe linie dzienne autobusowe w rejonie Strefy Kibica oraz metro będą kursować ze zwiększoną częstotliwością i w wydłużonych godzinach. 

Zwiększy się też częstotliwość kursowania linii autobusów nocnych. Ich przystanki zostaną przeniesione z pętli przy Dworcu Centralnym w rejon ronda Al. Jerozolimskie/al. Jana Pawła II/Chałubińskiego.

 

Dodatkowo nadal będą funkcjonowały zmiany w komunikacji miejskiej wprowadzone w związku z budową II linii metra.

W najbliższym czasie poinformujemy również o zmianach w komunikacji miejskiej w pobliżu Strefy Kibica.

 

Dodatkowe informacje o objazdach i rozkładach jazdy:

www.ztm.waw.pl

www.metro2.ztm.waw.pl

Infolinia ZTM (22) 194 84

Infolinia miejska 800 80 2012, w godz. 8.00-16.00

  

Informacja dla kierowców 

Zachęcamy do korzystania w dni meczowe z komunikacji miejskiej, która dzięki dodatkowym kursom będzie dostosowana do przewozu większej liczby pasażerów.

 

Tymczasowe zmiany w ruchu drogowym zostaną wprowadzone w dzielnicach: Ochota, Praga-Południe, Praga-Północ, Śródmieście

W dni meczowe:

- 8 czerwca od ok. godzin 14.00

- 12, 16, 21 i 28 czerwca od ok. godzin 17.00

 

dla indywidualnego ruchu samochodowego zamknięte będą:

 • Al. Jerozolimskie na odcinku od ul. Emilii Plater do ronda Waszyngtona,
 • ciąg ulic Wybrzeże Szczecińskie - Wał Miedzeszyński od Trasy Świętokrzyskiej do al. Stanów Zjednoczonych,
 • al. Zieleniecka od ul. Targowej do ronda Waszyngtona.

 

Strefa ograniczonego dostępu w dni meczowe

Ze względu na bezpieczeństwo i komfort mieszkańców od około cztery godzin przed meczem Saska Kępa będzie stanowić strefę ograniczonego dostępu. Wjazd na ten teren będzie możliwy na podstawie przepustek wydanych przez Urząd Dzielnicy Praga-Południe. Przepustkę upoważniającą do wjazdu do strefy ograniczonego dostępu od 10 kwietnia 2012 r. mogą uzyskać osoby zameldowane na Saskiej Kępie na pobyt stałylub czasowy i przedstawiające dokumenty poświadczające zameldowanie np. poprzez dowód osobisty, posiadanie tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego np. umowę najmu lokalu, umowę użyczenia lokalu. Ponadto przepustki dla mieszkańców będą wydawane od 10 do 28 kwietnia 2012 r. w następujących punktach: 

 • ul. Niekłańska 35a (ZGN Administracja Nr 1),
 • ul. Nobla 18/26 (Ogródek Jordanowski),
 • ul. Brukselska 23 (Klub Kultury Saska Kępa).

 

Przepustkę będzie można otrzymać po złożeniu wniosku, którego formularz dostępny jest w Urzędzie Dzielnicy.

 

Parkowanie

W celu ograniczenia wzmożonego parkowania samochodów osobowych, dla kibiców przyjeżdżających do Warszawy, przygotowane zostaną w dni meczowe tymczasowe parkingi P+R. Parkingi te będą zlokalizowane przy drogach wlotowych do Warszawy.

 

Po meczu w miarę rozchodzenia się pieszych będzie przywracana normalna organizacja ruchu. 

 

We wszystkie dni mistrzostw na ciągu ulic Żwirki i Wigury i Raszyńskiej (na odcinku od Lotniska Chopina do Al. Jerozolimskich) w obu kierunkach zostanie wyznaczony buspas. 

 

Szczegółowe informacje na ten temat:

www.ztm.waw.pl

www.metro2.ztm.waw.pl

Infolinia ZTM (22) 194 84

Infolinia miejska 800 80 2012, w godz. 8.00-16.00

Informacja telefoniczna Urzędu Dzielnicy Praga Południe 22 33 80 777

Urząd Dzielnicy Praga Południe www.pragapld.waw.pl

  

Informacja dla przedsiębiorców

Warto zapoznać się z programem rozgrywek i związanymi z nimi zmianami w transporcie drogowym, aby zapewnić efektywne działanie przedsiębiorstwa w okresie trwania turnieju.

Proponujemy wcześniejsze zaplanowanie niektórych działań, między innymi zmiany trasy i godziny dojazdu lub ustalenia godzin dostawy towaru tak, aby nie kolidowały z ograniczeniami w ruchu. 

 

Strefa ograniczonego dostępu w dni meczowe

Od 10 kwietnia 2012 r. przedsiębiorcy działający na Saskiej Kępie będą mogli uzyskać w przepustkę upoważniającą do wjazdu do strefy ograniczonego dostępu. Podstawą do wydania przepustki jest numer NIP oraz dokumenty poświadczające tytuł prawny do lokalu lub nieruchomości znajdującej się w strefie. 

Przepustki dla osób prowadzących działalność gospodarczą będą wydawane w Wydziale Obsługi Mieszkańców Urzędu Dzielnicy Praga Południe przy ul. Grochowskiej 274. 

Przepustkę można otrzymać po złożeniu wniosku, którego formularz dostępny jest w Urzędzie Dzielnicy.

 

Handel obwoźny

Podczas turnieju miasto nie przewiduje wyznaczenia dodatkowych miejsc przeznaczonych pod działalność handlową. Dotyczy to wszystkich dzielnic. 

Podstawa prawna  określająca zasady handlu obwoźnego na terenie m. st. Warszawy: Zarządzenie Nr 1153/2008 (ze zm.) Prezydenta m. st. Warszawy z dnia 10 stycznia 2008 r.

 

Szczegółowe informacje na ten temat:

www.ztm.waw.pl

Infolinia miejska 800 80 2012, w godz. 8.00-16.00

Infolinia ZTM (22) 194 84

Informacja telefoniczna Urzędu Dzielnicy Praga Południe 22  33 80 777

Urząd Dzielnicy Praga Południe www.pragapld.waw.pl 

 

Informacje dla rodziców - praca szkół, przedszkoli i żłobków 

Przygotowując się do organizacji pracy żłobków, szkół i przedszkoli w Śródmieściu, na Pradze-Południe i Pradze-Północ, w których wystąpią utrudnienia komunikacyjne, ratusz i dzielnice zapytały rodziców, czy planują w dniach meczowych posłać dzieci do szkół, przedszkoli oraz żłobków. Zgodnie z oczekiwaniami rodziców, placówki będą działały.

W części szkół będą skrócone lekcje, ale jednocześnie zapewniona opieka w świetlicach w szkołach podstawowych. W żłobkach, przedszkolach i dla najmłodszych dzieci w szkołach podstawowych zostaną wydłużone godziny pracy, jeżeli okaże się, że rodzice będą mieli trudności z dojechaniem do nich o tej porze co zwykle. Dyrektorzy placówek zostaną do tego zobowiązani. 

 

W piątek po Bożym Ciele, 8 czerwca, jak co roku, większość szkół i placówek w Warszawie ma dzień wolny od zajęć dydaktycznych*

*ustanowiony zarządzeniem dyrektora na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 roku (Dz. U. nr 46 poz.432) w sprawie organizacji roku szkolnego.

 

 

W Śródmieściu zostaną zawieszone zajęcia w dwóch szkołach podstawowych:

 • Szkoła Podstawowa nr 29 im. Giuseppe Garibaldiego, ul. Fabryczna 19,
 • Szkoła Podstawowa nr 211 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka, ul. Nowy Świat 21a.

Dzielnica zorganizuje zajęcia opiekuńcze w dwóch dyżurnych szkołach podstawowych:

 • Szkoła Podstawowa nr 75 im. Marii Konopnickiej, ul. Niecała 14,
 • Zespół Szkół nr 68, ul. Hoża 11/15.

Pozostałe dni meczowe: 12, 21, 28 czerwca 

W Śródmieściu przedszkola dostosują godziny pracy do potrzeb rodziców, a szkoły podstawowe, gimnazja  i szkoły ponadgimnazjalne skrócą zajęcia do godz. 13.00. Szkoły podstawowe zorganizują, jeśli będzie taka potrzeba, zajęcia opiekuńczo-wychowawcze po godzinach zajęć lekcyjnych. 

Wszystkie placówki na Pradze-Północ i Pradze-Południe (m.in. szkoły i przedszkola), będą pracowały zgodnie z planem zajęć. Skrócenie zajęć dydaktycznych i wydłużona praca w świetlicach szkolnych i przedszkolach, będzie w gestii dyrektorów, oczywiście w porozumieniu z rodzicami uczniów. 

 

Szkoły specjalne 

W piątek po Bożym Ciele, 8 czerwca  wszystkie szkoły specjalne mają dzień wolny od zajęć dydaktycznych. Przez całą dobę będzie dyżurował:

 • Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 7, ul. Osowska 81. 

Pozostałe dni meczowe: 12, 21, 28 czerwca

Zostaną zawieszone zajęcia w Zespole Szkół Specjalnych nr 89, ul. Skaryszewska 8. 

Pozostałe szkoły specjalne, położone na Pradze-Północ, Pradze-Południe i w Śródmieściu, będą pracowały do godz. 14.00, organizując zajęcia opiekuńczo-wychowawcze po godzinach zajęć lekcyjnych:

 • Zespół Szkół Specjalnych nr 63, (ul. Elektoralna 12/14),
 • Zespół Szkół Specjalnych nr 85, ul. Elektoralna 12/14,
 • Instytut Głuchoniemych, pl. Trzech Krzyży 4/6,
 • Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy nr 15 dla Dzieci Słabosłyszących

ul. Zakroczymska 6,

 • Zespół Szkół Specjalnych nr 97, ul. Tarchomińska 4,
 • Zespół Szkół Specjalnych nr 90, ul. Kordeckiego 54,
 • Zespół Szkół Specjalnych nr 86, ul. Niekłańska 4/24,
 • Zespół Szkół Specjalnych nr 105, ul. Długa 9,
 • Zespół Szkół Specjalnych nr 38, ul. Namysłowska 10.

 

Całodobowo będą dyżurowały trzy szkoły z internatem (1 po prawej i 2 po lewej stronie Wisły):

 • Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy nr 15 dla Dzieci Słabosłyszących,ul. Zakroczymska 6,
 • Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy nr 8 dla Dzieci Słabowidzących, ul. Koźmińska 7,
 • Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 7, ul. Osowska 81. 

Ponadto do godz. 20.00 będzie funkcjonować:

 • Zespół Szkół Specjalnych nr 91, ul. Weterynaryjna 3.

 

Pałac Młodzieży zakończy zajęcia z dniem 6 czerwca br.

 

Dyrektorzy wszystkich przedszkoli i szkół podstawowych zostaną zobligowani do wydłużenia pracy świetlic szkolnych i przedszkoli, jeżeli okaże się, że rodzice będą mieli trudności z dojechaniem do nich o tej porze co zwykle. 

Informacje na temat organizacji zajęć w szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych będą dostępne na stronie: www.edukacja.warszawa.pl w zakładce EURO 2012, zlobki.waw.pl.

 

Domy pomocy społecznej, ogniska wychowawcze, domy dziecka, pogotowia opiekuńcze

Ogniska wychowawcze w dzielnicach: Śródmieście, Praga-Południe i Praga-Północ, do których przychodzą po lekcjach dzieci i młodzież, będą działały do godz. 18, ale dodatkowo zostaną ustalone dyżury na wypadek, gdyby rodzice nie zdążyli do tej godziny odebrać dzieci. We wszystkich ogniskach będą odbywały się zajęcia na temat bezpieczeństwa w trakcie Turnieju. 

Wszystkie miejskie domy pomocy społecznej, pogotowia opiekuńcze, domy dziecka dostały informację, w jakich częściach miasta i kiedy mogą wystąpić utrudnienia. Wychowawcy i opiekunowie z tych placówek uwzględnią w programach te utrudnienia oraz potencjalne zagrożenia dla podopiecznych. 

 

Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych

 • Specjalistyczny przewóz osób niepełnosprawnych 

Miasto Stołeczne Warszawa zarówno w ciągu roku, jak i w trakcie UEFA EURO 2012™ zapewnia specjalistyczny przewóz osób niepełnosprawnych.

Zlecenia przyjmowane są w dni powszednie w godzinach 8.00 - 16.00, natomiast w soboty, niedziele i święta zlecenia są automatycznie rejestrowane (tel. 22 870-08-08). Korzystający ponosi odpłatność zryczałtowaną za kurs (do30 kmw obrębie m.st. Warszawy) w wysokości 15 zł brutto. Świadczenie usługi odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 6.00 - 22.00 oraz w soboty i niedziele w godz. 8.00 – 20.00 w systemie „od drzwi do drzwi”, tzn. kierowca i asystent (przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy) zapewniają kompleksową pomoc osobie niepełnosprawnej.

Osoby niepełnosprawne, które zakupiły bilety na mecze EURO, powinny zgłosić potrzebę dojazdu na stadion do przewoźnika, który ma podpisaną umowę z miastem na specjalistyczny przewóz najpóźniej do 15 maja 2012 r.

 

 • Asystent Osoby Niepełnosprawnej

Podczas Turnieju, tak jak w ciągu roku, będzie działać usługa Asystenta Osoby Niepełnosprawnej.

Usługa świadczona jest przez 7 dni w tygodniu w godzinach 8.00 - 22.00. Asystenta można zamówić od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 18.00. Koszt realizacji usługi to 4,00 zł za 3,5 godziny.

Asystenta można zamówić:

1. telefonicznie (022) 887 33 20 lub (022) 620 66 60

2. przez e-mail: zamawiam@asystent.warszawa.pl

3.wypełniając formularz on-line znajdujący się na stronie www.asystent.warszawa.pl.

Tagi: Euro 2012, utrudnienia, organizacja ruchu, zmiany, komunikacja miejska


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Czerwiec 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Najbliższe wydarzenia


10 maja - 27 września 2023

Psie spacery z trenerem psów w Wesołej

Sobota, 10 czerwca 2023

Starowarszawski Piknik Rodzinny w Wesołej - już 10 czerwca!

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?

barszcz biały z kiełbasą
żurek na zakwasie
pieczona biała kiełbasa
pasztet wielkanocny
mazurek
pascha
wielkanocna baba
sernik
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń