WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 29 stycznia 2023 r.
Imieniny obchodzą: Franciszek, Zdzisław, Zenon

Zwróć książki do biblioteki zanim zgłosi się do Ciebie windykator

Małgorzata Kazimierska  |  12 kwietnia 2012

Ponad 120 tysięcy złotych wynoszą zobowiązania czytelników za nieterminowy zwrot zbiorów wobec czterech placówek Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Wesoła. Do tego należy dodać jeszcze ok. 20 tysięcy zł - szacunkową wartość części księgozbioru (ok. 700 woluminów) – książek nie zwróconych do biblioteki od przeszło pół roku. Należy tu zaznaczyć, że najbardziej nieodpowiedzialni czytelnicy przetrzymują książki przez kilka lat.

 

Czy 140 tys. zł to dużo, czy mało pozostawiam do Państwa subiektywnej oceny. Dość zauważyć, że jest to na przykład równowartość 3-pokojowego mieszkania w niedużym mieście, koszt dwuletniego utrzymania czteroosobowej średnio zamożnej polskiej rodziny. Dla osób mniej zamożnych kwota ta jest wręcz niewyobrażalnie wysoka... 140 tys. złotych wystarcza na zakup książkowych nowości przez cały rok dla każdej z placówek biblioteki, organizowanie spotkań autorskich i prowadzenie innej działalności statutowej. Dla porównania w 2011 roku na zakup zbiorów wydaliśmy 51 741 zł. Czyli należności z tytułu przetrzymania książek wystarczyłyby nam na zakup zbiorów przez prawie 3 lata, kupilibyśmy za nie ok. 5800 egzemplarzy.

 

Majątek biblioteki publicznej jest dobrem wspólnym i każdemu powinno na nim zależeć. Niestety są wśród nas tacy, którzy stoją na stanowisku, że jeśli coś należy do wszystkich, to nie należy de facto do nikogo i wypożyczoną książkę można sobie zatrzymać. Przecież państwo od tego nie zbiednieje... To raptem dwadzieścia czy trzydzieści złotych...

Chyba niektórzy zapominają, czym jest biblioteka i że zbiory się wypożycza, a nie przejmuje na własność celem uzupełnienia swej prywatnej biblioteczki...

 

Bibliotekarze robią co w ich mocy, by wypożyczone "na wieczne nigdy" książki odzyskać. Telefony i pisemne monitowanie w dużej mierze pomagają, są jednak „oporni”, którzy nawet po kilkukrotnym upomnieniu, rozmowie telefonicznej czy liście nie kwapią się ze zwrotem książek. Koszty przypominania czytelnikom o ich zaległościach są niebagatelne, zważywszy że takich osób jest kilkaset.

 

Ponieważ prośby nie zawsze skutkują, biblioteka zmuszona jest dochodzić swych racji na drodze prawnej. Przypominamy, że fakt nie zwrócenia książki do biblioteki jest przywłaszczeniem mienia i jako taki podlega regulacjom przewidzianym prawem (m.in. Art. 284 §1, §2 Kodeksu Karnego, Art. 14, pkt 2 Ustawy o Bibliotekach z dn. 27 czerwca 1997 r.).

 

W związku z powyższym informujemy, iż w celu odzyskania wierzytelności (zbiorów bibliotecznych oraz kar regulaminowych za nieterminowy zwrot zbiorów) Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy planuje zawarcie umowy z firmą windykacyjną. W tej chwili prowadzone jest rozeznanie rynku w tym zakresie.

Czytelnicy, którzy otrzymają wezwanie do zwrotu wierzytelności, zobowiązani są do zwrotu książek czy zbiorów specjalnych (filmów i zbiorów muzycznych) do konkretnej placówki Biblioteki oraz uiszczenia należnej opłaty. Zaznaczamy, że zwrot wypożyczonych książek nie zwalnia z obowiązku spłacenia należności pięniężnych za przetrzymanie zbiorów.

Pragniemy podkreślić, że wszczęcie procedury windykacyjnej będzie skutkowało dalszym wzrostem kosztów ponoszonych przez czytelnika. Dodatkowo czytelnik będzie obciążony kosztami operacyjnymi poniesionymi przez windykatora. W związku z tym apelujemy, by swoje zobowiązania wobec biblioteki uregulować przed przekazaniem sprawy firmie windykacyjnej.

W przypadku zagubienia, uszkodzenia lub zniszczenia wypożyczonych książek, zgodnie z Regulaminem Biblioteki (§ 3, pkt 34), istnieją inne możliwości uregulowania należności, a mianowicie zwrócenie kosztu zakupu nowego tytułu w wysokości wskazanej przez bibliotekarza (aktualna wartość) albo odkupienie tego samego tytułu.

Opłaty karne rosną z każdym dniem, a książki, które utknęły u niesolidnych czytelników chcą też czytać inne osoby. Jest jeszcze czas, by się rozliczyć. Naprawdę warto zgłosić się do nas, zanim swą pracę rozpocznie firma windykacyjna.

Informacje teleadresowe, jak również godziny otwarcia poszczególnych placówek dostępne są na naszej stronie internetowej: www.wesola.e-bp.pl

Tagi: Biblioteka Publiczna, zbiory biblioteczne, zwrot książek, przetrzymanie książek, windykacja, apel, ogłoszenie


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Styczeń 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 5 lutego 2023

Spotkanie z Krystyną Czerni i wystawa sztuki sakralnej

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń