WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Środa, 23 września 2020 r.
Imieniny obchodzą: Tekla, Bogusław

Wawerski spacer śladami historii

Joanna Dąbrowska  |  2 maja 2012

Wawerski spacer śladami historii

Niedzielne południe 22 kwietnia powitało uczestników wycieczki „Spacer po Wawrze” organizowanej przez serwis Ulice Twojego Miasta pięknym wiosennym słońcem, które towarzyszyło wszystkim podczas tego wydarzenia. Już przed czasem na stacji PKP Wawer zebrali się żądni wiedzy entuzjaści dzielnicy Wawer i nawet niewielkie spóźnienie przewodnika nie wpłynęło na pozytywny nastrój grupy.

Wawerski spacer z przewodnikiem objął swym zasięgiem Stary i Nowy Wawer. Jego tematem był duży zakres historyczny sięgający jeszcze do początków tych ziem, wchodzących w skład dóbr wilanowskich, należących do Elżbiety z Lubomirskich Sieniawskiej w XVIII wieku, poprzez burzliwe dzieje Wawra podczas wojennych zawieruch, kończąc na stanie obecnym.

Przewodnik w ciekawy sposób rozpoczął wycieczkę od wyjaśnienia nazwy samego Wawra, ku zaskoczeniu spacerowiczów nawiązującej do nazwy polnego kwiatu chabra bądź imienia Wawrzyniec. Następnie, nawiązując do historii linii kolejowej, jak i nieistniejącej już linii wąskotorowej łączącej niegdyś Karczew z Jabłonną, przewodnik poprowadził wycieczkę ulicami Wawra zatrzymując się przy budynkach w szczególny sposób związanych z burzliwą historią tego miejsca, jak również tymi ciekawymi z punktu widzenia architektonicznego, pięknymi przykładami jeszcze przedwojennych willi. Szczególną uwagę grupy zwróciła opowieść związana z domem Bartoszków stojącym przy ulicy Widocznej – dawniej dom był niewielką karczmą, gdzie doszło do tragicznych wydarzeń prowadzących do pierwszej masowej egzekucji, jaka odbyła się w Warszawie podczas II wojny światowej.

Następnie wycieczka ruszyła dalej ulicami Wawra: Błękitną, Lucerny aż po osiedle Sadul, zaś przewodnik wskazywał kolejne historyczne miejsca: piękne, choć zaniedbane wille, w tym Karpiżankę - wspaniałą willę w stylu weneckim z wieżyczką i malowaną fasadą, drewniane domki typowe dla tych okolic, jak również ostatnią chyba na terenie Wawra opuszczoną wiejską zagrodę. Wycieczka obejmowała również budynki współczesne, w tym sadulski kościół św. Benedykta, szkołę podstawową nr 86 – tysiąclatkę im. Bronisława Czecha. Podczas spaceru uliczkami Wawra w szczególny sposób rzucał się w oczy znaczny kontrast między nowoczesnymi budynkami mieszkalnymi, zaniedbanymi „drewniakami”, a podupadającymi przedwojennymi willami.

Dalej wycieczka dotarła na ulicę Krupki, a następnie na ulicę 27 Grudnia - jej nazwa upamiętnia zbrodnię hitlerowską, która pochłonęła 107 ofiar – mieszkańców Wawra. Dłuższy przystanek miał miejsce na ulicy Płowieckiej przy dawnej Karczmie Wawer, która teraz została przekształcona w restaurację Zajazd Napoleoński, wycieczka poświęciła również chwilę na podupadający ceglany domek, tzw. Murowankę, gdzie mieściła się kiedyś szkoła zrzeszająca w swoich najlepszych czasach aż 1000 uczniów. Spacerowicze ooejrzeli również kamienicę Wolframów, należącą niegdyś do holenderskich osadników, którzy na zawsze związali swoje życie z tym miejscem. Wawerska wycieczka została zakończona interesującym quizem, który obejmował pytania dotyczące wiadomości usłyszanych od przewodnika. Konkurs został rozstrzygnięty bardzo sprawnie tuż przy kościele św. Wacława – ostatnim przystanku wycieczki, a jedną z głównych nagród, ufundowanych przez Urząd Dzielnicy Wawer, zdobyła wysłanniczka Redakcji „Wawerskich Wiadomości Sąsiedzkich”, wzbogacając się o dwie książki dotyczące Wawra i jego historii.

 

Na zdjęciu: Dom w stylu świdermajer przy ul. Władysława IV, fot. Liliana Masłosz, źródło: www.utm.info.pl 

Tagi: wycieczka po Wawrze, UTM, Ulice Twojego Miasta, spacer, z przewodnikiem


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Najbliższe wydarzenia


Środa, 23 września 2020

Live chat z Zarządem Dzielnicy Wawer

Sobota, 26 września 2020

Uliczna uczta w Wesołej

Sobota, 26 września 2020

Otwarcie Miasteczka Ruchu Drogowego w Wawrze

Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Sytuacja związana z koronawirusem w Polsce wywołuje u Ciebie duży niepokój?

zdecydowanie nie
raczej nie
trudno powiedzieć
raczej tak
zdecydowanie tak
Zobacz wyniki
wodociągowa

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń