WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Środa, 23 września 2020 r.
Imieniny obchodzą: Tekla, Bogusław

Happeningi na linii otwockiej - oj będzie się działo!

Dorota Choińska (dchoinska@gmail.com)  |  4 maja 2012

Ciepłe majowe dni jak zwykle mobilizują miejscowych animatorów życia kulturalnego do organizacji plenerowych imprez aktywizujących mieszkańców poszczególnych regionów.

W Otwocku w dniach 11-20.05 odbywać się będzie Festiwal Świdermajer. Mieszkańcy wezmą udział w wystawach i wycieczkach śladami drewnianej architektury. Zorganizowany zostanie spływ kajakowy wzdłuż nadświdrzańskich Brzegów Andriollego.                                  

Na kolejne wiosenne soboty: 19 i 26 maja oraz 2 czerwca 2012 r. Dzielnica Wawer proponuje historyczną podróż do miejscowości położonych wzdłuż linii kolejowej na trasie Warszawa - Otwock. Przypomni ona czar i wiosenną magię dawnych podwarszawskich letnisk oraz przedwojenne środowisko wielokulturowej społeczności. Wybór, w której „kolejce do kultury” staniemy, należy do nas, warto jednak wziąć pod uwagę, że spektakularny przejazd starego „pociągu pod parą” na trasie linii otwockiej i towarzyszące mu atrakcje w dniu 02 czerwca prędko się nie powtórzą.

Urząd Dzielnicy Wawer oraz Klub Kultury „Falenica” w dniu 19 maja zainaugurują projekt „Dotknięcie Linii” autorstwa Andrzeja RukowiczaW Kinokawiarni Stacja Falenica w godzinach 15.00 – 20.00 odbędą się projekcje filmów „W starym kinie” oraz spotkanie z dziennikarzem i historykiem kina – Stanisławem Janickim. Zaprezentowane zostaną filmy przedwojenne: „Czy Lucyna to dziewczyna” z 1934 r. „Piętro wyżej” z 1937 r. oraz „Gehenna” z 1938 r.

W dniu 26.05 przewidziany jest kolejny wieczór filmowy w Stacji Falenica z projekcją filmu „Pora umierać” oraz panelem dyskusyjnym z udziałem reżyser Doroty Kędzierzawskiej. Nostalgiczna wymowa filmu oraz świdermajerowe klimaty, w których został nakręcony, sprowokują być może dyskusję o historii, przemijaniu i budowaniu tożsamości miejsc.

Projekt „Dotknięcie Linii” autorstwa Andrzeja Rukowicza w połączeniu z akcją artystyczno-edukacyjną „Letnisko z artystami. Kierunek Wawer” to wydarzenie, które powinno obudzić ciekawość nie tylko mieszkańców naszej dzielnicy. Główne atrakcje zaplanowano na sobotę 2 czerwca.

Odbędzie się wtedy podróż w czasie sygnalizowana charakterystycznym gwizdem parowej lokomotywy ciągnącej wagony osobowe z dworca Warszawa Gdańska do Otwocka. Pociąg dwukrotnie w ciągu dnia pokona tę trasę, zatrzymując się na stacjach Wawer, Międzylesie, Radość i  Falenica.  Na peronach odgrywane będą scenki obyczajowe związane z przejazdem zabytkowego pociągu. Pasażerami okażą się gwiazdy przedwojennego kina oraz przedstawiciele wielokulturowej społeczności dawnych podwarszawskich letnisk. Na stacji Wawer zrobi się sporo zamieszania wokół Stefana Jaracza. Międzyleskie środowisko powita na peronie Adolfa Dymszę i Helenę Grossównę.  W Radości miejscowi, przedwojenni dygnitarze wręczać będą order Antoniemu Fertnerowi – aktorowi, mieszkańcowi i jednocześnie pomysłodawcy nazwy letniska Radość. Na stacji w Falenicy zapanuje klimat przedwojennego żydowskiego miasteczka z jego wielokulturową społecznością. Na peronach pojawią się również nieruchome figury w historycznych kostiumach, a w przejściu podziemnym przechadzać się będzie uliczna śpiewaczka. Na placu przed stacją zapanuje typowy klimat podwarszawskiego letniska uatrakcyjniony spektaklami teatralnymi dla dzieci i dorosłych, koncertami zespołów „ Il Canto” i „The Warsaw Dixielanders” oraz wieczornym koncertem przedwojennych szlagierów i pieśni żydowskich. Również stacja Otwock przygotuje się na przyjęcie „pociągu pod parą”. Towarzystwo Przyjaciół Otwocka zorganizuje w tym dniu specjalne atrakcje.

Na trasie przejazdu pociągu zainstalowane zostaną liczne długookresowe wystawy tematyczne związane z historią regionu, jego architekturą oraz budową linii kolejowej. Informację wizualną na dworcach i peronach uzupełniać będą varsavianistyczne i kolejowe publikacje oraz tematyczne prelekcje. Nie zapomniano również o znaczeniu dawnej podwarszawskiej wąskotorowej ciuchci, jej trasą poprowadzony zostanie rajd rowerowy.

Informacji dotyczącej kalendarza poszczególnych wydarzeń należy szukać na stronach internetowych Dzielnicy Wawer, Klubu Kultury Falenica oraz w bieżących wydaniach prasy lokalnej i stołecznej.

Pan Andrzej Rukowicz – autor tego „ kulturowego zamieszania”, które zapanuje 2 czerwca, nieustannie walczy o realizację kolejnych elementów swojego szeroko zakrojonego projektu, realizowanego we współpracy z głównym partnerem i sponsorem – PKP Cargo S.A. oraz Filmoteką Narodową, Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, Dzielnicą Wawer i -Klubem Kultury „Falenica”. Autor w związku z przygotowywaną w ramach projektu wystawą dotyczącą historii kolejowej linii otwockiej nadal poszukuje archiwalnych zdjęć stacji kolejowych, pamiątek związanych z koleją,  a także ewentualnych sponsorów dla poszczególnych instalacji realizowanych w ramach czerwcowego happeningu. Zainteresowanych prosimy o kontakt: andrzej@rukowicz.waw.pl.

Miejmy nadzieję, że zaangażowanie autora projektu przy mocnym wsparciu władz dzielnicy Wawer zaowocuje udaną imprezą, której echo odbije się po drugiej stronie Wisły, przypominając o bogactwie przyrodniczym i kulturowym, jakie ma do zaoferowania linia otwocka.

Tagi: Dotknięcie linii, historia, happening, kultura, festyn, linia otwocka, Letnisko z artystami. Kierunek Wawer


Komentarze użytkowników (2)

Dodaj komentarz
Tomek Witan | 2012-05-27 13:56:15

gdzie mozna kupic bilet na przejazd tym starym parowym parowozem 2 czerwca, i gdzie jest poczatek trasy? i o ktorej on rusza ? i ile bilet kosztuje ?

Redakcja | 2012-05-27 16:26:48

Bilety można nabyć w kilku punktach jak również przez internet, pociąg zaczyna trasę na stacji Warszawa Gdańska, a bilety kosztują 15/17 zł normalny i 12 zł ulgowy. Pełne informacje zamieściliśmy tutaj: Letnisko z artystami – szczegóły wydarzenia (na dole wpisu).

Stalgast

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Najbliższe wydarzenia


Środa, 23 września 2020

Live chat z Zarządem Dzielnicy Wawer

Sobota, 26 września 2020

Uliczna uczta w Wesołej

Sobota, 26 września 2020

Otwarcie Miasteczka Ruchu Drogowego w Wawrze

Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Sytuacja związana z koronawirusem w Polsce wywołuje u Ciebie duży niepokój?

zdecydowanie nie
raczej nie
trudno powiedzieć
raczej tak
zdecydowanie tak
Zobacz wyniki
wodociągowa

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń